Veel klachten, maar niet bij het meldpunt Bermmonumentje mag geen bedevaartsoord zijn BINNENLAND 7 NIEUWE VLUCHT UIT OEKRAÏNE De gemeente Beverwijk wil niet dat het gedenkmonumentje een 'bedevaartsoord' wordt waar nabe staanden regelmatig naartoe gaan. Het langsrijdende verkeer zou dan afgeleid kunnen raken. „Dat snap ik", zegt Liesbeth Prum- mel, de moeder van Daphne. „Het blijft een drukke en gevaarlijke weg. Daarom vind ik het ook zo belangrijk dat het monumentje er staat. Ik hoop dat automobilisten het zien en daardoor voorzichti ger gaan rijden." Begin vorige week verdween het gedenkteken voor Daphne. „Ik fietste langs en zag dat het er niet meer stond", vertelt Prummel. „Ik schrok me rot. Wie doet nou zo iets? Ik hoop dat de dader spijt krijgt en het uit zichzelf gaat terugzetten." Inmiddels is duidelijk dat de ge meente het monumentje niet heeft weggehaald. „We hebben het nagevraagd bij de buiten dienst en die weet van niets", laat een woordvoerder van de gemeen te Beverwijk weten. In de ene gemeente zijn regels voor het plaatsen van een bermmonument strenger dan in de andere. De richtlijnen voor bermmonu menten verschillen sterk per ge meente. Vaak worden ze gezien als illegale bouwwerken, maar wel gedoogd. In andere gemeen tes wordt ingegrepen: zo is in Heerlen en Nieuwegein besloten dat de gedenktekens niet langer dan drie of vijfjaar mogen be staan. Ook in de gemeente Zutphen worden sinds dit jaar strenge re gels gesteld aan deze plekken. Na bestaanden moeten een vergun ning aanvragen en de bermmonu menten mogen geen gevaar ople veren voor de verkeersveiligheid. Binnen de bebouwde kom mogen in Zutphen alleen 'gedenktegels' worden geplaatst die niet boven het maaiveld uitsteken en in het straatbeeld passen. Monumentjes buiten de bebouwde kom moeten volgens Zutphen vandalismebe- stendig zijn. Liesbeth Prummel, de moeder van Daphne, vermoedt dat dron ken jongeren het gedenkpaaltje in Beverwijk hebben meegenomen. „Als we een nieuw monumentje plaatsen, zorgen we ervoor dat het in beton verankerd is. Dit wil ik niet nog een keer meema ken." Dat lijkt gek, want boeren klagen volop over oneerlijkheid bij het zakendoen. Vorige maand nog hield de Nederlandse Akkerbouw Vakbond een enquête onder de le den: de helft van alle aardappel en groentetelers meldde klachten over de bedrijven die hun produc ten afnemen: rekeningen worden niet betaald of afnemers oefenen druk uit om de prijs te verlagen. Het Meldpunt Oneerlijke Handel is vorig jaar als proef opgericht na de commotie over supermarkten die leveranciers onder druk zet ten om de prijzen te verlagen. Jumbo en Albert Heijn kwamen daarmee in 2012 en 2013 in het nieuws: de supermarkten voelden zichzelf door de concurrentie ge dwongen om de winkelprijzen te verlagen en probeerden de reke ning bij de boeren te leggen. Wie een klacht wil indienen bij het Meldpunt Oneerlijke Handel, moet zich eerst aanmelden. Opval lend is dat alle supermarkten en inkopers dat hebben gedaan, Wie wil klagen bij het Meld punt Oneerlijke Handel, moet zich eerst aanmelden. Boeren doen dat niet. maar de boeren niet, op twee coö-- peraties na. „Boeren zouden er bij de vergadering van hun coöpera tie op aan moeten dringen dat ze zich aansluiten", zegt Klaas Johan Osinga van landbouworganisatie LTO. „Maar het gaat traag, er moet veel vergaderd worden voor dat die beslissing valt." Boeren geloven niet in het meld punt, denkt Keimpe van der Hei de, bestuurslid van de Akker bouw Vakbond. „Wij pleiten voor een onafhankelijke instantie die serieuze sancties op kan leggen." Het meldpunt kan bovendien niets doen aan het feit dat boeren - in hun ogen - te weinig betaald krijgen voor hun producten. Al leen geschillen over gemaakte af spraken worden in behandeling genomen. De overheid vindt dat de sector er onderling moet uitkomen en moe digt het meldpunt aan. Tweede- Kamerlid Bart de Liefde (WD) vindt dat de LTO niet genoeg zijn best doet om boeren enthousiast te maken. „Ik heb er een beetje ge noeg van. De LTO kan stimuleren' dat boeren zich aanmelden, maar er gebeurt niets. Ik heb de indruk dat ze willen dat er wettelijk iets geregeld wordt, maar wetten moe ten gehandhaafd worden. Het is beter als de sector het reguleert." Meldpunt kan niets doen aan het feit dat boeren - in hun ogen - weinig betaald krijgen voor producten. ZATERDAG 29 NOVEMBER 2014 UprKotnnn I r> EINDHOVEN - Een kist met stoffelijke resten van slachtoffers van de de ministers Jeanine Hennis-Plasschaert (Defensie) en Bert Koenders (Bui- JtlcrD t IUUI1 d.d.11 MH17-ramp wordt op vliegbasis Eindhoven naar de rouwwagens gedra- tenlandse Zaken) waren aanwezig bij de plechtige ceremonie. De zes lijk- cl 1 \/f XX1 "7 gen* Gisteren kwamen er in Eindhoven weer kisten aan die zijn overgevlo- wagens kwamen gisteravond aan bij de Korporaal van Oudheusdenkazer- SldCXlLUllclS IVIJlT X gen ujt Oekraïne. Premier Mark Rutte, vicepremier Lodewijk Asscher en ne in Hilversum voor identificatie, foto Bram Saeys/HH door Peter Winterman BEVERWIJK - Het gedenkpaaltje voor de 15-jarige Daphne, die zes jaar geleden werd doodgereden in Beverwijk, is gestolen. Haar ouders zijn radeloos en willen een nieuw bermmonumentje plaatsen: dat mag, maar ze moeten zich wel aan regels houden. Ook andere ge meenten kennen - strenge - eisen. door Nadia Berkelder DEN HAAG - Geen enkele boer of boerencoöperatie heeft zich tot nu toe gemeld met een klacht bij het Meldpunt Oneerlijke Handel dat vo rig jaar op proef is geopend. Het gedenkpaaltje voor de 15-jarige Daphne, die zes jaar geleden werd doodgereden in Beverwijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7