Poolcirkel Express Grootst 18 19 ZWEDEN EN NOORWEGEN Brandenburger Tor gezien? Unter den Linden ervaren? Wie metropool Berlijn dieper wil doorgronden, kan zich aansluiten bij een Free Tour. Een avontuur dat een inkijkje biedt in de Berlijnse underground die voortdurend strijd levert met 'het grote geld'. 25 DUBAI LUCHTHAVEN Nu we toch in Mitte zijn, laat Ala- na ons Haus Schwarzenberg zien. Het kunstenaarsbolwerk is één van de laatste overblijfsels in dit gebied van de wilde jaren negen tig. Dit met graffiti overgoten broeinest kan alleen bestaan door dat een naastgelegen museum zich als beschermheer opwerpt. Alana geeft en passant een college WAAR EN WAT over street-art en graffiti. Figuren die op de muren van Schwarzen berg staan, tref je overal aan in de Duitse hoofdstad. Zoals de kunst van ALIAS, die alleen bekend is onder zijn pseudoniem. Hij plakt zijn politiek geladen stencils, die meestal kinderen afbeelden, laag bij de grond zodat ze ook opval len bij kinderen. Hij mag Micro- soft-topman Bill Gates tot zijn fans rekenen. Een andere beroem de graffiti-artiest is Mr. Six, die op tienduizenden plekken in de stad slechts een '6' heeft afgebeeld. We gaan per U-Bahn naar de roemruchte wijk Kreuzberg. Gele gen in het voormalige Westen, maar tot 1989 aan drie kanten om muurd. De wijk gold als afvoer- putje van West-Berlijn en werd vooral bevolkt door gastarbeiders en links-radicalen. Schotelanten nes en rijkelijk van graffiti voor ziene muren zijn hier stille getui gen van. Nog steeds ademt de wijk een anarcho-sfeer. Je treft er geen internationale ketens aan. Al wandelend bereiken we de Spree, de rivier die de grens tus sen Kreuzberg en Friedrichshain markeert. Vanaf de Schilling- brücke valt de tekst op die graffi ti-artiesten op het pand aan de overzijde hebben aangebracht: 'Fuck Off Media Spree'. Dat ver wijst naar ontwikkelingen aan de Oostelijke Spree-oever, waar veel al mediagerelateerde bedrijven kantoorkolossen laten bouwen. Zo huist muzieklabel Universal er en zendt MTV Europe uit vanaf deze plek. In 2008 opende hier O2 World, een indoorstadion waar gi ganten als Metallica en Bob Dylan hebben gespeeld. Toch was de wijk hier niet verheugd over, niet in de laatste plaats omdat het ge bouw het adembenemende uit zicht vanaf de Warschauer Brücke richting Alexanderplatz heeft ont nomen. De verrekijkers die op de brug zijn gemonteerd, staan er verloren bij. Maar wat meer steekt, is dat cultu rele vrijplaatsen annex beachbars langs de Spree onder druk staan. De wereldwijd bekende alternatie ve beachbar YAAM moest voor zijn toekomst vrezen omdat een investeerder de grond opeiste. Af gelopen voorjaar is de club ver huisd naar een andere plek, wel vlakbij de Schillingbrücke. „De haast failliete stad Berlijn staat voor een dilemma", legt Alana uit. „Enerzijds is men blij met in vesteerders, anderzijds trekken de culturele vrijplaatsen toeristen en daar moet de stad het in econo misch opzicht juist van hebben." Onze tocht eindigt bij YAAM. We nemen afscheid van Alana. Op lo me reggae-klanken en onder het genot van een biertje staren we in de verte, waar draaiende bouwkra- nen symbool staan voor een dyna mische stad die zichzelf treffend afficheert als 'poor but sexy'. e stad Berlijn werkt als een mag neet op jongeren en creatievelin- gen. Er hangt een sfeer van onbe grensde mogelijk heden, er is ruimte en het leven is er relatief goedkoop. De puinho pen van de Berlijnse geschiedenis zijn vruchtbare grond gebleken voor een roemruchte alternatieve scene. Het alternatieve Berlijn is uitgegroeid tot een dusdanig feno meen dat er nu georganiseerde Free Tours zijn die toeristen laten kennismaken met de (subculture le ziel van de stad. Wij laten ons op sleeptouw ne men door Alana, een jonge, Ierse kunstenares die zich enkele jaren geleden vanuit 'saai Parijs' in 'dy namisch Berlijn' vestigde. Zij is verbonden aan Alternative Berlin Tours. Met de overwegend jonge groep, bestaande uit onder ande ren een Canadese, een Italiaan en een jong Engels stel, reizen we per S-Bahn naar Alexanderplatz, waar de tour begint. Alana legt voor de zekerheid uit dat een Free Tour niet betekent dat de tocht gratis is. We mogen na afloop een vrije gift doneren. De kunstenares zet koers richting Hackescher Markt, maar veront schuldigt zich daar meteen voor. De Hackescher Markt, gelegen in de voorheen Oost-Berlijnse wijk Mitte, was tien, vijftien jaar gele den nog hip en wild, maar is in middels opgeslokt door investeer ders, grote merken en populaire horeca. Niets herinnert nog aan de dagen na de val van de Muur - deze maand 25 jaar geleden - toen krakers, avonturiers en kunste naars vervallen gebouwen betrok ken en er ateliers en alternatieve bars inrichtten. In het kielzog van deze groep tro- ken jongeren en'Studenten naar Mitte, waardoor de wijk ging brui sen. Dit trok de aandacht van in vesteerders, die ervoor zorgden dat de huizenprijzen stegen en de wijk alleen nog betaalbaar werd voor yuppen en bedrijven. De al ternatieve scene verlegde zijn aan dacht naar de nog oostelijker gele gen wijken Prenzlauer Berg en Friedrichshain, waar zich daarna hetzelfde patroon ontrolde. Media Kft/e g Reizen W'-r De afstand van Utrecht naar Ber lijn per auto is 637 kilometer. Vliegen kan onder meer vanaf Schiphol, met KLM en Easyjet. De Free Tours in Berlijn zijn da gelijks om 11.00 en 13.00 uur vanaf Alexanderplatz, onder de Fernsehturm, bij Starbucks. Zie ook www.alternativeberlin.com. Toeristische info over Duitsland: www.germany.travel/nl. Voorbeelden van Berlijnse street- art. De beroemde quote 'Poor but sexy' is afkomstig van burgemees ter Klaus Wowereit. foto's PR door Niek Megens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77