16 Het grijze verleden (2) JC £i\j Kapelle ontsnapt Michelinster voor Bommen Zierikzee aan project-X-feest restaurant The Jane mogelijk wraakactie Vlak na de Tweede Wereldoorlog moe ten heel wat mensen heel hard ge werkt hebben. Er was veel puin te ruimen, er was nog meer te regelen. Mensen die dachten: nu gaan we het anders, beter doen kwamen bedrogen uit. Dat kon ook haast niet anders. Veel mensen die ge vlucht waren of in het buitenland hadden moe ten werken, kwamen weer naar hun woonplaats terug. Men wilde weer ergens wonen en nieuwe woningen waren er zomaar niet. Het was een kwestie van improviseren en herstellen en daar om moest men het wel dikwijls met oude din gen doen. Maar tegelijkertijd greep men ook weer naar oude structuren, patronen en gewoon ten. Als mijn vader het over zijn totaal vernielde en vervallen woonplaats Vlissingen had en ook over het overstroomde, troosteloze en dode Wal cheren, zei hij: „Dat komt nooit meer goed." Men ging weer allerlei dingen proberen te doen, zoals voor de oorlog. Zo moesten de kinderen weer naar de verzuilde scholen en daar waren de oude juffen en meesters die weer op de oude ma nier les probeerden te geven. Ik herinner me een overvolle klas. Drie kinderen in één bankje. Ru we houten vloer, kapot plafond. We hadden nog wel een oude schoolplaat met dieren in sloot en plas. We hadden kapotte leien en gebroken grif fels. We schreven na wat op het bord stond. We dreunden samen de oude gebeden op en de som men en we leerden samen eentonig het oude ABC. De boekjes waren vooroorlogs, in de oude spelling. ]an en Piet en Kees, de hond. We leer den oude liedjes uit een oud beduimeld boekje: Een karretje dat op de zandweg reed, De water val, In een blauw geruite kiel, Wiens Neerlands Bloed. Papier hadden we niet. De plafonds waren hier en daar stuk, de houten vloer was stoffig, er stond een grote kachel, maar er was niet veel om mee te stoken. Je hoefde thuis nooit te vertellen hoe het was op school. Het was daar immers nog steeds precies hetzelfde als vroeger: aap, noot, mies. En als je stout was moest je in de hoek staan. Een vooroorlogs gebruik. af N 0 0 c O o c 0 0 *j n/yy Video van de week Pizzagerecht als protest tegen re geldruk in Middelburg UW MENING 590 reacties Een grote groep jongeren heeft vorige week vrijdagavond in de Ceresstraat in Kapelle veel overlast veroorzaakt. Door politieoptreden keerde de rust terug. Een jonge bewoner van de straat nodig de vrienden uit voor een feestje. Hier kregen anderen lucht van. Vervolgens werd op WhatsApp een groep aange maakt onder het mom van een pro ject-X-feest met de naam van de jon gen. Uiteindelijk kwamen zo'n 125 jon geren uit Zuid-Beveland naar Kapelle. Zij wilden bij de jongen naar binnen en dreigden ramen in te gooien als de jongen niet zou opendoen. De topkoks Nick Bril en Sergio Her man van voorheen het driesterrenres taurant Oud Sluis hebben in Antwer pen met hun nieuwe zaak The Jane een Michelinster in de wacht gesleept. „Het is de bekroning op acht maanden keihard werken. Deze ster is voor ons team van 38 medewerkers", zei Bril na de uitreiking van Michelin van sterren voor restaurants in België en Luxem burg. Insiders fluisterden al dat The Jane ze ker één en misschien zelfs twee sterren zou krijgen in navolging van provincie- genoot Sidney Schutte. De autobommen die dinsdagochtend en vorige week woensdagmorgen afgin gen in Zierikzee, zijn mogelijk door de zelfde man geplaatst. Dat zeggen bewo ners van de Slabberswerf in Zierikzee, waar dinsdagochtend rond half vijf een auto door een zelfgemaakte bom werd vernield. Volgens de buurt gaat het om een drugsgebruiker die tijdens paranoï de aanvallen ruzie zoekt en spullen ver nielt. De man wiens auto dinsdag werd beschadigd, zou een vriend zijn van de dader. Een buurman van de auto-eige naar bluste het vuur. De eigenaar belde de politie en deed aangifte. 1 'Gemeente Vlissingen chanteerde ondernemer en komt betaling huur uitkijktoren Nolledijk niet na' 2 Motorrijder omgekomen bij fronta le botsing op Westkapelseweg in Zoutelande Scheepvaart van en naar Vlaamse havens ligt plat Onrust rerguson na uitspraak Dinsdagavond zijn in Ferguson 44 mensen gearresteerd. De voorstad van Saint Louis is in de greep van onlusten sinds maandag werd bepaald dat een blanke agent die er een zwarte tiener doodschoot, niet wordt vervolgd. Het was de tweede dag op rij dat er gedemonstreerd werd in Ferguson. Vogelgriep kost miljoenen De uitbraak van vogelgriep heeft vorige week 10,5 miljoen euro aan schade gekost. Deze schatting deed pluimvee-econoom Peter van Horne van het onderzoeksinsti tuut LEI woensdag. De schade ontstond door de ruimingen van bedrijven en het stilleg gen van de slachterijen. Ophef na taakstraf chauffeur De taakstraf voor de automobilist die vorig jaar in Meijel drie mensen doodreed, heeft voor een storm van protest gezorgd op socia le media. De Limburgse rechtbank liet vrij dagavond nog een 850 woorden tellende ver klaring over het vonnis op internet (recht- spraak.nl) zetten. A f' Tl O 3' O 0 0 0 03 0 0_ 0 13 Q. 0 =3 O 0 13 Ik begrijp die man wel die een stoel naar de rechter gooide EENS ONEENS |4% MEEST CELEZEN OP WWW.PZC.NL IN BINNEN- EN BUITENLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 76