Nationale Wetenschapsquiz junior 2014 SPECTRUM 15"* 1. Kan het vrouwtje van de komodovaraan zichzelf bevruchten? 2. Waarmee kun je de beweging van een druppel op een gloeiende plaat vergelijken? 3. Stel dat je een grote hoeveelheid water op de zon zou kunnen spuiten, wat gebeurt er dan? 4. Wanneer heb je de grootste kans verkouden te worden? 5. Je leert voor het eerst jongleren. Wat is het verschil tussen jongleren met 3 of met 4 ballen? 6. Welk dier herkent zichzelf in de spiegel? 7. Hoe groot moet een spiegel minimaal zijn om jezelf helemaal te zien? 8. Het zuur in karnemelk is eigenlijk 9. Wanneer fiets je het veiligst op een gladde weg? 10. Hoe kan een kunstschaatser zichzelf sneller laten draaien? Uitslag en uitzending Veel plezier en veel succes! ZATERDAG 29 NOVEMBER 2014 a) Ja, maar ze krijgt dan alleen mannetjes b) Ja, maar ze krijgt dan alleen vrouwtjes c) Nee, ze heeft altijd een mannetje nodig a) Met die van een auto b) Met die van een schaatser c) Met die van een hovercraft a) De zon wordt heter b) De zon dooft uit c) De zon gaat minder fel schijnen a) Als je voor een open raam in de tocht zit b) Als je in de regen buiten speelt zonder jas c) Als je op school zit a) Bij jongleren met 3 ballen raken alle ballen beide handen, met 4 ballen niet b) Bij jongleren met 4 ballen raken alle ballen beide handen, met 3 ballen niet c) Er is geen verschil, in beide gevallen raken alle ballen beide handen a) Een kat b) Een paard c) Een dolfijn a) Net zo groot als jij b) Half zo groot als jij c) Dat hangt af van je afstand tot de spiegel a) Plas van een virus b) Plas van een schimmel c) Plas van een bacterie a) Met hard opgepompte banden b) Met zachte banden c) Met een harde voorband en een zachte achterband a) Door een been uit te strekken b) Door zijn armen naar zich toe te trekken c) Door op zijn hurken te gaan zitten vppor Weet jij de antwoorden op vragen over varanen, jongleren en spiegels? Doe mee aan De Nationale Wetenschapsquiz junior 2014 en win een lang weekend met je ouders/verzorgers en broers, zusjes en/of vriendjes in Leiden, met als hoogtepunt een persoonlijke rondleiding in Naturalis. Je kunt ook met je hele klas meedoen. Wat moet je doen? Ga naar www.nwo.nl/quiz en vul je antwoorden op de vragen in. Zorg ervoor dat je antwoorden uiterlijk zondag 21 december 24.00 uur binnen zijn. Wie kan meedoen en wat kun je winnen? De Nationale Wetenschapsquiz junior is voor basisschoolkinderen. Als je meedoet, maak je kans op: Hoofdprijs: een lang weekend Leiden (voor 4 personen) met een bezoek aan museum Naturalis waar je persoonlijk wordt rondgeleid door... professor Mehno Schilthuizen! Tweede prijs: een 3D-pen, schrijf in de lucht en bouw een dinosaurus, ontwerp een armband, alles kan. Derde prijs: een planetarium: de sterrenhemel op je eigen plafond! Schoolklassen maken kans op een bezoek van Eva en Tutor: twee robots live in je klas die de les overnemen! Op 26 december om 17.05 uur zendt de VPRO De Nationale Wetenschapsquiz junior uit op NPO Zapp. Zes kinderen uit groep 8 strijden dan om de titel Knapste Kop van Nederland. De quiz wordt gepresenteerd door Freek Vonk en Rob van Hattum verzorgt de proefjes. Heb je de televisie-uitzending gemist? Geen nood. De antwoorden staan na de uitzending ook op teletekst en in de VPRO-gids. Op www.nwo.nl/quiz staan de antwoorden en een uitgebreide uitleg. Je kunt maar één keer aan de quiz meedoen: met je hele klas óf persoonlijk. Per huisadres kan slechts één prijs gewonnen worden. De hoofdprijs en groepsprijs vinden plaats in 2015. Over de uitslag van de quiz kan niet worden getelefoneerd of gecorrespondeerd. Personeelsleden van NWO, VPRO en hun gezinsleden zijn van deelname uitgesloten. De Nationale Wetenschapsquiz junior 2014 wordt georganiseerd door de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) en de VPRO. NWO steekt ieder jaar ruim 650 miljoen euro in wetenschappelijk onderzoek in Nederland en staat voor kwaliteit en vernieuwing in de wetenschap. Volg ons ook op Facebook (Nationale Wetenschapsquiz) en Twitter (#nwq14).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 75