IWO 2014 14 SPECTRUM Bentude knapste kop van Nederland? 1. Waardoor wordt pastis troebel als je water toevoegt? (K w 5. Een rooftas is een tas die aan de binnenkant bedekt is met aluminium. Daarin smokkelen winkel dieven spullen die beveiligd zijn met een chip langs de beveiligingspoortjes zonder dat het alarm afgaat Hoe werkt dat? 9. Welke uitvinding was volgens de Franse schilder Pierre-Auguste Renoir essentieel voor de ontwikkeling van het impressionisme? 10. Op zee drijft allerlei materiaal, waaronder organische resten en stukken plastic. Soms scheidt een golfde drijvende objecten en zie je clusters van organische resten en clusters van plastic. Hoe komt dit? 11. Een stel heeft twee kinderen. Moeder vindt spruitjes niet bitter, vader wel. Het proeven van bitter is een dominante eigenschap van één gen. De werkzame en de niet-werkzame versie van dit gen komen even vaak voor. Wat is de kans dat beide kinderen de spruitjes niet bitter vinden smaken? c) 1/9 12. Wat was het aandeel van Nederland in de westerse slavenhandel tussen Afrika en de Nieuwe Wereld? 13. Piet en Kees eten allebei een liter vegetarische groentesoep. Piet eet soep uit blik, Kees maakt zelf soep zonder zout. Wie is het extra gewicht van de soep het eerste kwijt? a) Piet b) Kees c) Maakt niet uit 14. Waarom is iemand zien gapen voor kinderen met autisme minder aanstekelijk dan voor kinderen zonder autisme? 15. In een grote bak water van 4°C leg je een blok ijs. Wat gebeurt er met het waterniveau terwijl het ijs smelt? a) Het stijgt b) Het blijft gelijk c) Het daalt Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek Veel plezier en veel succes! Nationale Wetenschapsquiz 2014 de a) De smaakstoffen lossen slecht op in water b) In water vormt anijs eiwitten c) Er ontstaan heel kleine ijskristalletjes *'2. Op een regenachtige dag spelen vader en dochter meerdere potjes Memory. Hoe vergaat het hen? a) Gemiddeld spelen ze allebei na elk spelletje iets slechter b) Gemiddeld speelt het kind na elk spelletje iets beter, de vader niet c) Gemiddeld spelen ze allebei na elk spelletje iets beter 3. Als je in het donker in een felle lichtbron kijkt, zoals de lamp van een lantaarnpaal, zie je een stralenkrans om de lichtbron. Waardoor komt dat? a) Door verstrooiing van het licht in het glaswerk b) Door verstrooiing van het licht in de lucht c) Door verstrooiing van het licht in je oog 4. De ruimtesonde New Horizons beweegt met een snelheid van 15 kilometer per seconde naar de rand van ons zonnestelsel. Stel dat hij in de richting van de Sombrero-nevel gaat, die zich op 50 miljoen lichtjaren afstand van de aarde bevindt, wanneer komt hij daar dan aan? a) Over ongeveer 1000 miljard jaar b) Over ongeveer 50 miljoen jaar c) Nooit a) Het aluminium zorgt ervoor dat de straling van het poortje om de tas buigt b) Het aluminium wekt een tegengesteld veld op c) Het aluminium reflecteert de straling van het poortje 6. Als een luidspreker met twee keer de geluids snelheid over je heen vliegt en een toonladder laat horen, hoe hoor je de tonen dan? a) Je hoort de toonladder op de oorspronkelijke snelheid, maar twee keer zo hard b) Je hoort de toonladder twee keer zo snel en een octaaf hoger c) Je hoort de toonladder zowel vooruit als achteruit f r 7. Als je een oneindig grote vloer aaneengesloten zou betegelen met deze strikjes- en bootjestegels, wat is dan de verhouding tussen strikjes en bootjes? j-. a) 1 strikjestegel op 2 bootjestegels b) Minder dan 1 strikjestegel op 2 bootjestegels c) Meer dan 1 strikjestegel op 2 bootjestegels 8. Wat gebeurt er met de zon als je het oppervlak zou proberen te blussen met water? a) De zon wordt heter b) De zon dooft uit c) De zon gaat minder fel branden figuur 1 figuur 2 a) Synthetische kleurstoffen b) Verf in tubes c) Kant-en-klare schildersdoeken a) Doordat plastic een lager soortelijk gewicht heeft dan organische resten b) Doordat plastic water afstoot en organische resten water aantrekken c) Doordat plastic niet elektrisch geleidend is en organische resten wel a) 1/4 b) 1/6 a) Ongeveer 5% b) Ongeveer 25% c) Ongeveer 45% a) Omdat ze niet helemaal begrijpen waarom de ander gaapt b) Omdat ze niet goed genoeg kijken naar het hele gezicht van de ander c) Omdat ze gevoeliger zijn voor auditieve prikkels dan voor visuele prikkels nwq Doe mee aan de Nationale Wetenschapsquiz 2014 en win een weekend Den Haag met een unieke wetenschappelijke rondleiding in het Mauritshuis. U kunt ook in een groep meedoen. Hoe doet u mee? Ga naar www.nwo.nl/quiz en vul daar uw antwoorden in. Zorg ervoor dat uw antwoorden uiterlijk op zondag 21 december 24.00 uur binnen zijn. Tijdens de uitzending is het ook mogelijk om mee te spelen via het tweede scherm. Wat kunt u winnen? Individuele inzenders maken kans op: Hoofdprijs: een weekend Den Haag (voor 2 personen) met exclusieve rondleiding in het Mauritshuis en uw eigen afdruk van een schilderij uit de Mauritshuiscollectie. Tweede prijs: een 3D-printer: print uw eigen sieraden, lampen of gadgets, alles kan. Derde prijs: een drone: bekijk de wereld van een andere kant! Groepen maken kans op een dag 'geautomatiseerd rijden'bij TNO: meerijden in een zelfsturende auto of truck. Uitslag en uitzending Kijk voor de antwoorden naar de Nationale Wetenschaps-quiz 2014 op zondag 28 december om 22.35 uur op NPO 2.Tijdens de uitzending kunt u live meespelen via internet. De quiz wordt gepresenteerd door Lottie Hellingman, die wordt bijgestaan door Rob van Hattum. De juiste antwoorden staan na de uitzending op 28 december op www.nwo.nl/quiz en zijn ook op teletekst en in de VPRO-gids terug te vinden. Op www.nwo.nl/quiz vindt u tevens een toelichting op de antwoorden. Over de uitslag van de quiz kan niet worden getelefoneerd of gecorrespondeerd. Personeel van NWO, VPRO en gezinsleden zijn van deelname uitgesloten. U kunt hooguit eenmaal, inzenden. Per huisadres kan slechts één prijs gewonnen worden. Gebruikmaken van hoofd en groepsprijs geschiedt in 2015. De Nationale Wetenschapsquiz 2014 wordt georganiseerd door de Nederlandse Organisatie voorwetenschappelijk Onderzoek (NWO) en de VPRO. NWO steekt ieder jaar ruim 650 miljoen euro in wetenschappelijk onderzoek in Nederland en staat voor kwaliteit en vernieuwing in de wetenschap. Volg ons ook op Facebook (Nationale Wetenschapsquiz) en Twitter (#nwq2014). Tir

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74