Rijbewijs SPECTRUM 13 standplaats New York Maartje van Hoek 66 berale en pro-Europese president, dan voor Philippe Pétain, die met de na zi's heulde. In 2011 was Tremblois-lès-Carignan het laatste Franse dorp dat het bordje 'Rue Pétain' van de muur schroefde. De burgemeester van het gehucht, Jean-Pol Oury, zei: „We kregen dreig brieven uit het hele land." Pétain was leider het Vichy-regime, dat de niet-bezette helft van Frankrijk mocht bestieren. Hij was de ultieme collabo, de figuur waarachter duizen den kleinere collaborateurs schuilgin gen. a de oorlog wilden de Franse leiders daar niet over praten; geschiede nis wordt geschreven door de winnaars. Zo als de naoorlogse president Charles De Gaulle zei: „Waarheid? Wat we in dit land nodig hebben, zijn leugens." Maar Zemmour, zelf een jood, denkt dat Pétain niet zo slecht was. En hij verwijt een Amerikaanse historicus de Fransen een schuldgevoel te heb ben aangepraat. In zijn iconische boek La France de Vichy legde Robert Pax- ton in 1973 het vergrootglas op Pétain, die door het Franse parlement was ge kozen. Het boek werd omhelsd door de gene ratie van '1968' en een halve eeuw na de oorlog ging president Jacques Chi rac op de knieën om excuses aan de jo den aan te bieden. Hetgeen Zemmour betreurt. „In Nederland zijn alle jo den omgekomen, in Frankrijk is drie kwart gered. En er waren naar verhou ding meer goede Nederlanders dan Fransen", zegt hij. „Dat is toch wel op- De Gaulle zei: 'Waarheid? Wat we in dit land nodig hebben, zijn leugens' Omdat ik geen miljardenclaim aan mijn broek wilde bij een mogelijk toekomstig ongeval door mijn toe doen, moest ik behalve mijn Neder landse rijbewijs ook een Ameri kaans rijbewijs halen. Dat vond ik in eerste instan tie niet nodig. Maar toen sprak een Amerikaanse vriend de volgende woorden: 'Somebody could sue you'. Amerikaans voor: iemand kan je aanklagen en dan ben je zomaar de rest van je leven bezig je miljoe nenschuld af te betalen. Als ik, als ingezetene van de VS, een ongeval zou veroorzaken en de advocaat van de tegenpartij zou zien dat ik geen Amerikaans rijbewijs bezit, zou ik bloeden. En was mijn bankre kening (meer dan) leeg. Ik studeerde een avond lang op de theorievragen. Wat moet u doen als u een rendier aantreft op de weg? Ik woon in New York, een stad met acht miljoen inwoners en naar mijn weten nauwelijks rendieren. Maar qp toch leerde ik braaf het antwoord: af remmen. Dit rijbewijs, was me duidelijk, zou ik wel even gaan halen. Na de theorietest (geslaagd) moest ik verplicht een vijf uur durende video met daarop verkeersinstructies bekij ken. Vijf uur! En dat in de stad where time is mo ney. Bij een malafide rijschoolhouder in Chinatown kon je dat certificaat afkopen (zonder de video te be kijken). Voor 50 dollar, zo begreep ik. Dat leek me wel wat Op het kantoor aan Canal Street zat iemand die geen Engels sprak. Ik legde de dollarbiljetten op ta- fel, trok mijn wenkbrauwen op en zei: 'Certificate, please?' Het duurde een paar minuten, maar toen liep ik weer naar buiten met het benodigde papier werk en een afspraak voor mijn examen. Mister Cheng was de rijschoolhouder die mij in een Hyundai vol deuken naar een afgelegen deel van Brooklyn mocht rijden voor het examen. Daar ston den allemaal examenkandidaten in een rij langs de weg. Een instructeur blafte de bestuurders toe dat ze altijd 5 voet (voet? Ik begon te zweten) van de stoep moesten staan en 'NIET 10 VOET (ik begon <i»m nog harder te zweten). Na twee uur wachten, was ik aan de beurt. Ik moest keren, fïleparkeren en op iedere kruising twee keer stoppen. De examinator kauwde hevig smakkend op een grote prop stinkende kauwgum. Ik probeer de met hem te kletsen, maar hij zei niets. Het exa men was in vijf minuten voorbij. Een eitje. De examinator gaf me een reepje papier, stapte uit, smeet met de autodeur en liep zonder iets te zeg gen naar de volgende auto. Op het papier stond: 'Kandidaat heeft slecht beoordelingsvermogen. De stad New York vindt u NIET geschikt voor het bestu ren van een auto.' Ik was gezakt. Een week later ging ik weer op examen. Na precies hetzelfde ritje bij dezelfde examinator en dit keer in 4.30 minuten, draaide de man zich mijn richting op. Hij liet me mijn handtekening zetten en zei voor hij vliegensvlug uit de auto stapte: 'U bent geslaagd'. Ik weet nog steeds niet waarom dit keer wel. merkelijk, vindt u niet?" In zeven pagina's ontwikkelt Zem mour een these, die hij met geen en kel feit staaft: Pétain had een pact ge sloten met de duivel, in de persoon van Hitier. Hij zou buitenlandse jo den uitleveren, op voorwaarde dat de Franse joden ongemoeid bleven. Die zeven pagina's zijn de meest be kritiseerde uit zijn boek. Zelfs Paxton werd uit de mottenballen gehaald om Zemmour aan de schandpaal te nage len. „Je hoeft alleen maar de anti-jood se wetten te lezen die Pétain in 1940 en 1942 uitvaardigde om te begrijpen dat alle joden slachtoffer waren van zijn beleid", scheef Paxton. Toen Zemmour een rede gaf in Lon den eisten Britse betogers dat de 'pre diker van racisme' van hun eiland werd verwijderd. Sommige boekhan delaren in Parijs weigerden zijn boek in de schappen te leggen. In zijn 527 pagina's verwerpt Zemmour alle uitin gen van 'moreel verval', van het homo huwelijk tot abortus, tot de linkse stu dentenrevolutie van 1968. Maar hij weigert een oplossing te geven. „Ik stel alleen de diagnose", zegt hij. „Op lossingen laat ik over aan de politici." Voor veel commentatoren is er maar één politicus die dezelfde diagnose stelt: Marine Le Pen, leidster van het extreem-rechtse Front National en in 2012 kandidaat bij de Franse presi dentsverkiezingen. „Eric Zemmour", zo zegt Christophe Barbier, hoofdre dacteur van het weekblad L'Express, „is gewoon een agent van Marine Le Pen." 1 Uiterst links: Eric Zemmour. foto Cees van Zweeden Links: studenten, docenten en arbeiders demonstreren in Parijs, 13 mei 1968. foto Hollandse Hoogte ZATERDAG 29 NOVEMBER 2014 reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73