Pessimisme is de grondtoon voor veel Fransen. De zelfmoord van Frankrijk, de inkt zwarte analyse van columnist Eric Zemmour, wordt verslonden. „Wij zijn een land van burgeroorlo gen." 12 SPECTRUM U buitenland ric Zemmour (56) laat zich interviewen in Café Bonaparte, gele gen in een straat die eveneens naar keizer Napoleon Bonaparte is genoemd. Hang naar een glorieus verleden, toen rankrijk nog een wereldmacht was, is nog altijd aanwezig. „Onze leiders hebben eeuwenlang te gen het Angelsaksische model gevoch ten", zegt de columnist van het recht se dagblad Le Figaro. „Een van hen was Napoleon. Maar hun strijd is ver geefs geweest. We hebben verloren." Zemmour schreef een boek om uit te leggen waarom Frankrijk uiteindelijk verloor. In één woord: 1968. De op stand in dat jaar faalde, betoogt hij in De zelfmoord van Frankrijk, maar de geest van die revolutie waart nog steeds rond. Het boek kwam vorige maand uit, tegelijk met de toekenning van de Nobelprijs voor Literatuur aan Patrick Modiano, een Franse auteur. Zemmour, niet van het televisie scherm weg te branden, verkocht in luttele weken 200.000 boeken. Modia no zag zich vernederd door de minis ter van Cultuur, die zei nog nooit iets Er bestaat geen land waar de regerende elite zo'n minachting heeft voor het volk als in Frankrijk van hem gelezen te hebben. Wie het commerciële succes van het boek wil bevatten, hoeft niet verder te kijken dan het laatste onderzoek naar de geestesgesteldheid in het land. Twee op de drie Fransen zijn pessimis tisch over hun toekomst, een hoger percentage dan in Afghanistan of Irak. Die zwartgalligheid verbaast buiten landers. De kaasplateaus zijn vol in Frankrijk, de wijnkelders puilen uit, de truffeloogst is begonnen en de Franse vrouw heeft de tweede hoog ste levensverwachting ter wereld. Maar gevraagd of hij één positief feit over zijn land kan noemen, zegt Zem mour: „Ik zou niet weten wat." Sterker nog: hij denkt dat er een bur geroorlog komt. „Je hebt in Frankrijk drie groepen jongeren: de bour- geois-jeugd die als enige profiteert van de mondialisering, de gecriminali seerde immigrantenjongeren en de ar beiderskinderen die massaal op het Front National stemmen", zegt hij. „Ze leven gescheiden en haten el kaar." Oké, maar een burgeroorlog? „U moet begrijpen dat wij een land van burgeroorlogen zijn. Dit is geen Holland. Wij hebben altijd geweld ge kend: oorlog tussen katholieken en protestanten, Revolutie, Parijse Com mune, strijd tussen collaborateurs en verzetsmensen in de Tweede Wereld oorlog, bijna-staatsgreep tijdens de Algerijnse oorlog." En Zemmour gelooft niet dat demo cratie een uitlaatklep voor frustraties kan zijn. „Wij hadden eerder een de mocratie, onder de Derde Republiek. En die was beter dan de huidige. In 1900 was er meer vrijheid dan nu. Maar de Derde Republiek heeft niet standgehouden." In De zelfmoord van Frankrijk neemt Zemmour iedereen op de korrel, voor al homo's, moslims en vrouwen. Dat kwam hem in een talkshow op een uitbarsting te staan van Mazarine Pin- geot, de onwettige dochter van wijlen oud-president Francois Mitterrand. Pingeot, een romanschrijfster, zei dat ze 'buikpijn' van elke pagina had ge kregen en verweet Zemmour 'ver krachting goed te praten'. Zemmour was een seconde sprake loos, maar reageerde toen als een in het nauw gedreven kat: „Natuurlijk, u heeft gelijk, mevrouw. Je kunt beter net als u dwaze en onleesbare roman netjes schrijven. Het verschil is dat ik gelezen word." Het boek, 527 pagina's, begint in 1968. Dat jaar markeerde het begin van het einde van Les Trente Glorieuses, de lange periode van economische groei die op de oorlog volgde. Het land draaide goed in 1968, maar de Parijse studenten léden aan een ziekte: verveling. Ze begonnen met het opeisen van een elementair men senrecht, seks. De studenten wilden dat ze op de campus bij - en met - elkaar konden slapen. De revolutie eindigde met barricades en een poging tot 'bevrijding' van de Sorbonne. De politie werd bekogeld met kasseien die uit de straten waren gewrikt. Strijdleus: 'Onder de keien ligt het strand'. President De Gaulle vloog naar Duits land, maar het gerucht van een vlucht bleek onjuist. Hij verzekerde zich in Baden-Baden van de steun van de Franse legertop. Een grote gaullistische tegendemon- stratie bezegelde het lot van de Mei revolutie, maar voor Zemmour werd Frankrijk nooit meer de oude. De geest was definitief uit de fles. Zemmour erkent dat Frankrijk daarin niet uniek was. Nederland kende de bezetting van het Maagdenhuis, Ame rika had zijn hippies, in Engeland brachten de Beatles Sgt. Peppers Lone ly Hearts Club Band uit. „In alle Europese landen heeft zich na de jaren zestig hetzelfde drama afge speeld", zegt hij. „Maar er zijn ver schillen. Wij Fransen zijn traditione ler. Wij hebben niets met het An gelsaksische model van ongelijkheid, vrijhandel en liberalisme. En er be staat geen land waar de regerende eli te zo'n minachting heeft voor het volk als in Frankrijk." Zemmour veegt de vloer aan met alle presidenten die na De Gaulle in het fluweel belandden. Hij heeft hardere woorden voor Giscard d'Estaing, de li- Eric Zemmour, onheilsprofeet door Cees van Zweeden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72