SPECTRUM 7 Heftig om te zien dat zulke jonge kinderen alleen op zichzelf moeten vertrouwen test afneemt. Een psycholoog die naar je verhaal luistert. Aan de muren han gen cartoons waarop wordt uitgelegd dat je van kletsen met je vrienden geen aids krijgt. Maar van vieze naal den of onbeschermde seks wél. In de opvanghuizen zijn medicijnen, óók anti-aidscocktails, beschikbaar. De 15-jarige Mikaela woont in zo'n pand. Over het verleden geen woord. Of ze besmet is met hiv krijgen we niet te horen. Wel legt ze uit dat ze be roepsfotograaf wil worden. Zo kan ze de tijd achter zich laten dat zij, samen met haar twee jaar oudere zus Kris- tina, onder een stuk karton op straat leefde terwijl moeder naar Rusland vertrok. Mikaela leeft in feite in een weeshuis, ook al is ze geen wees. Ze is opmerke lijk klein voor haar leeftijd. Beleefd vertelt ze aan het bezoek uit Neder land dat ze gewoon naar school gaat. Dat ze nu even een dagje geen huis werk hóeft te doen 'omdat het vrijdag is'. Haar ogen verraden niets over wat ze heeft gezien in die koude jaren op straat. Maar ze lichten op als ze even, heel even, een camera mag vasthou den. Dan breekt haar lach door. ren dan op hun 12e of 13e voor de eer ste keer drugs gebruiken... Ze zijn nog zó jong." Zo'n 85 procent van de kinderen die drugs gebruiken, wisselt al dan niet in direct naalden uit, zegt Angela Capce- lea van Unicef Moldavië. „Vieze naal den worden hergebruikt, soms meer dan één keer." Bovendien gebruiken de kinderen, omdat ze high of onvoor zichtig zijn, bij seks lang niet altijd condooms, vult Gerschtanowitz aan. „Ze zijn op een heleboel vlakken door de wol geverfd. Maar soms ook héél naïef." Het gevolg: in Balti zijn 764 op de 100.000 inwoners besmet met hiv. (ter vergelijking: in Nederland zijn dat er 7,3). Zelfs in een Afrikaans land als Malawi, dat compleet is ontwricht door hiv en aids, is het niet zo erg als in Balti. De cijfers in het Oost-Eu ropese land zijn zo alar merend dat Unicef er, mede met geld van de Nederlandse Postcode loterij en de Europese Unie, hulppro ject op hulpproject stapelt. Zelfs de Moldavische overheid doet mee. Naast het tijdelijk 'opbergen' van de kinderen in gevangenisachtige inter naten, stelt de gemeente Balti nu ook andere panden beschikbaar. Unicef werkt hier met een unieke aan pak: hulpverleners zoeken de zwerf jongeren op en geven ze warme kle ren, medicijnen, schone naalden en een luisterend oor. Als er eenmaal een band is met de jongeren, kunnen zij hen soms ook verder begeleiden naar een opvangplek of helpen weer bij fa milie te aarden. Centraal staat voorlichting. Veel voor lichting. Gerschtanowitz volgt Sergey en Denis. Twee hoekige mannen, alle bei ex-verslaafd, een jaar of 30, die de tieners 's avonds en 's nachts aanspre ken. Op straat in het winderige stads centrum. Maar ook in donkere parken of op spookachtige bouwplaatsen. Ze vertellen vaak eerst hun eigen ver haal. Denis bijvoorbeeld over die keer dat hij, onder invloed van drugs en straalbezopen, voor de ogen van zijn ouders uit een raam donderde. En hoe hij even later in het ziekenhuis be sloot dat het zo niet langer ging. Hij kickte af. Als ze het vertrouwen hebben gewon nen van de kinderen die dreigen af te glijden, benadrukken ze de risico's van drugs. Ze leggen uit hoe snel je hiv oploopt. Ze hebben schone naal den bij zich. En condooms. Kids die geen thuis hebben, sturen ze door naar een opvangplek. Die opvangplekken zijn opmerkelijk schone gebouwen in de naargeestige provinciestad. Altijd een tuintje met daarin een dik ingepakte oude, tande loze vrouw die met een bezem in de weer is. Binnen zit een goed georgani seerd team. Een dokter die een hiv- Renate Gerschtanowitz Renate Gerschtanowitz en de onzichtbare kin deren van Oost-Europa. National Geogra phic Channel, 1 december, 20.30 uur. ©reageren? spectrum@depersdienst.nl Wereldwijd zijn 39 miljoen mensen geïnfecteerd met het nog steeds dodelijke aidsvirus. Elke zeven seconden komt daar iemand bij. Medicijnen zijn voorhan den, maar doorgaans te duur voor patiënten in arme landen. Slechts 20 procent van de mensen die acuut aidsremmers nodig hebben, krijgt die ook. Dagelijks sterven achtduizend mensen aan aids. Duizenden kinderen raken als gevolg van de ziekte hun ouders kwijt: er zijn nu al vijftien miljoen aidswezen. Iedere minuut sterft er ergens ter wereld een kind aan aids. Van alle mensen die door het aidsvirus getroffen worden, is de helft tussen 15 en 24 jaar. Van de getroffenen leeft 90 procent in ontwikkelingslanden. Zuidelijk Afrika is het zwaarst getroffen. Maar wat mensen vaak niet weten, is dat ook in Oost- Europa, de Cariben en Azië de aids-epidemie zeer ernstige vormen aanneemt. Meer info: www.stopaidsnow.nl 'Mensen die nog één jaar te leven hebben': zwerfkinderen in Moldavië voelen zich op straat veiliger dan thuis. Onbeschermde seks en vuile drugsspuiten verhogen het risico op aids. Unicef probeert iets aan hun situatie te verbeteren. foto's Hollandse Hoogte en Michel Boeijen Op 1 december, Wereldaidsdag, wordt traditiegetrouw wereldwijd aandacht gevraagd voor hiv en aids. Wereldaidsdag werd bedacht door medewerkers van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in Genève en vond voor het eerst plaats in 1988. Wereldwijd zijn er op 1 decemher veel initiatieven rondom de ziekte, zoals evenementen, congressen en acties. Ook wordt opgeroepen het bekende rode lintje op te spelden: het symbool voor solidariteit met mensen met hiv en aids. ZATERDAG 29 NOVEMBER 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 67