Veel kinderen in het arme Moldavië zwerven over straat. Ze zijn aan drugs verslaafd en lijden vaak aan aids. Een hopeloze situatie. Renate Gerschtanowitz zocht ze op voor Unicef „Zij zijn de toekomst van dit land." 6 SPECTRUM Wereldaidsdag U Ergens ten noorden van de hoofdstad Chisinau in Moldavië verdwijnt de kleur uit het land schap. Langs de weg houden herders met halflege flessen drank in de hand broodmagere schapen in de gaten. In het provinciestadje Balti trekt een groenpaarse schimmel van uit de grond omhoog tot op de negen de verdieping van oude Sovjetflats. Glas ligt uit ramen. Verbleekt was goed hangt dag en nacht uit. Zelfs de taal versombert. Het zangerige Roe meens van Chisinau maakt plaats voor hard klinkend Russisch. Welkom in het straatarme noordwes ten van Moldavië. Waar wie weg kan, weg is. Unicef spreekt over 'parent drain': meer dan een kwart van de ouders uit Balti leeft en werkt in het buitenland, meestal in Rusland. Kin deren blijven achter. Soms bij een oom. Of bij opa en oma. Maar omdat ze nogal eens genegeerd of mishan deld worden, zwerven ze vaak op straat. „Ik vroeg ze: 'waarom ben je hier?'. 'Omdat ik op straat veiliger ben dan thuis', was het antwoord", aldus Renate Gerschtanowitz. De tv-presentatrice en Unicef-ambas- Ze zijn op veel vlakken door de wol geverfd. Maar soms ook naïef sadeur is terug in het oosten van Euro pa. Twee jaar geleden bezocht ze zwerfkinderen in Oekraïne en daalde ze letterlijk met hen afin de krochten van Odessa („In een gat van de pijler van een viaduct"). Eigenlijk wilde Gerschtanowitz daarnaar terug om te zien hoe het nu gaat. Maar de burger oorlog maakt dat onveilig. Vandaar dat ze nu buurland Moldavië bezoekt, waar de problemen, helaas, vergelijkbaar zijn. „In een land zo dichtbij, drie uur vliegen van huis, is een hele jonge generatie in de proble men. Maar die jongeren zijn wél de toekomst van het land", benadrukt ze. Intussen loopt haar cameraploeg over de begraafplaats van Balti. Hekken hangen los. Groen en afval overwoeke ren de grafstenen. Vuile injectiespui ten lichten op in het licht van de ca mera's. Het is pure horror. Straatkin deren gebruiken hun drugs overal. 'Drugs' kan van alles betekenen in Balti. Veel kids kiezen als alternatief voor de 'dure' opium en xtc voor het spuiten van vint: een gekookte combi natie van wc-ontstopper, schoonmaak middel en aceton. Kosten: 55 eurocent per shot. Ook populair: het recht streeks inspuiten van oogdruppels. 'One year people', noemt één van de kids de groep waar hij bij hoort: 'men sen die nog één jaar te leven hebben'. Sergej (22) komt even bij in een buurt centrum. Zijn gespierde sportschoolfi guur contrasteert met zijn ingevallen gezicht. Zijn ogen staan geep moment stil. „Toen ik 10 jaar was, begon ik te roken. Drie jaar later kwam daar can nabis bij. En drank: bier en wodka. Toen ik 16 was, nam ik voor het eerst opium. Ik kookte pillen en dronk het spul daarna op. Anderhalve maand la ter voelde ik dat ik verslaafd was. In het begin haalde ik de drugs uit de dorpen", aldus Sergej. Het bijna geheel ontvolkte platteland van Moldavië is letterlijk een nie mandsland. Politie en autoriteiten hebben er niets te zeggen of worden omgekocht. „Maar", vervolgt Sergej, „ook hier in de stad is er heel makke lijk aan te komen; de dealer loopt ge woon rond de flat. Het spul is er. Ie dereen gebruikt het. Ik ken geen an der leven. Eigenlijk zijn er maar twee fases in mijn leven: ik gebruik. Of ik voel me slecht omdat ik geld bij el kaar moet halen om drugs te kopen." Renate Gerschtanowitz rondt haar op names af. Dan: „Ik hoop dat ik ze een stem heb gegeven. Ik geef de jongeren een hand die normaal gesproken wordt weggeslagen. Het is heel heftig om te zien dat zulke jonge kinderen alleen op zichzelf moeten vertrou wen. Dat is géén waardeoordeel over hun ouders: zij kunnen vaak niet an ders. Als ze in het buitenland zitten, sturen ze geld op. Maar als hun kinde- door Jeroen Dirks OEKRAÏNE Balti MOLDAVIË Chisinau ROEMENIE OEKRAÏNE Angela Capcelea, Unicef Moldavië Kinderen dolen door Moldavisch niemandsland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66