SPECTRUM 3 maar dat willen of kunnen ze niet. Recht op opvang hebben ze niet meer. Ze leven elke dag met de angst te worden opgepakt en uitgezet. En ze leven met de hoop dat ooit, op een dag, alles beter zal zijn. „We hebben veel zorgen en stress. En we hebben niemand met wie we daar echt over kunnen praten", zegt Abdul. Hij zegt ook: „Als mensen stress hebben, gaan mensen drinken." En als mensen gaan drinken, gaat het fout. In augus: tus overleed een bewoner tijdens een vechtpartij in de garage. Alle vechters bazen hingen doelloos rond in het ge bouw, allemaal waren ze al uren aan het drinken. Twee bewoners moesten eerder deze week als verdachten voor de rechtbank komen. Ze zeggen on schuldig te zijn. Ook bij de incidenten eerder deze maand in de asielzoekerscentra van Overloon en Budel speelde alcohol een rol. In Budel gingen bewoners el kaar te lijf bij een ruzie over geluidso verlast. In Overloon veroorzaakte een groep dronken Eritreeërs overlast in een gebouw waar ook Syrische gezin nen lagen te slapen. Er ontstond een grote vechtpartij op het azc, waar on geveer 700 mensen wonen. Resultaat: vijftien gewonden. Zo is het centrum niet de veilige ha ven waar oorlogsvluchtelingen naar op zoek zijn. De vechtpartijen zorgen ook voor onrust in de dorpen waar de centra liggen. Niemand denkt dat het bij één knokpartij zal blijven. Vreemd is dat niet. De Nederlandse asielcentra zijn de afgelopen maanden tot aan de nok toe gevuld met nieuwe vluchtelingen, vooral uit Syrië en Eritrea. Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) opende overhaast veel nieuwe locaties. De geschiktheid van die opvangplekken lijkt daarbij van ondergeschikt belang aan de capa citeit: 600 meilsen in het Drentse ge hucht Oranje, 600 mensen in vakan tiepark Duinrell, 400 in de oude Koe pelgevangenis in Breda. Staatssecreta ris Teeven voorspelde deze week dat de stroom nieuwe vluchtelingen niet zal afnemen, er moeten nog azc's bij. In die centra zitten verschillende na tionaliteiten door elkaar heen. Het is beleid van het COA om te mixen en zo segregatie te voorkomen. De orga nisatie stelt dat de recente incidenten te maken hebben met 'intermenselij ke spanningen' en niet met een clash van nationaliteiten. Bewoners van het azc in Overloon zeggen in de media echter wel dat er problemen zijn tus sen de Syriërs (moslims) en Eritreeërs (vaak niet-moslims), onder meer over drank en het al dan niet opruimen van vuilnis. De Eritreeërs zouden heb ben ingeslagen op iedereen 'die niet zwart was'. Een bewoner van het azc Budel zei eerder in deze krant: „We wonen hier met ruim 1.000 mensen bij elkaar, mensen uit allerlei verschil lende landen. Iedereen heeft ellendige ervaringen achter de rug. Het is niet vreemd dat er soms wat gebeurt." Zelfs in de Vluchtgarage, waar vooral Somaliërs wonen, speelt herkomst een rol. „De spanningen tussen de ver schillende Somalische clans spelen daar ook. Dat laat je niet achter in je land", zegt advocate Petra van de Wouw, die één van de verdachten van de vechtpartij met dodelijke afloop bij staat. „De mannen die daar wonen, zijn vrienden en vijanden tegelijk. Ze delen alles en maken samen ruzie. In een regulier asielzoekerscentrum is een bewakingsdienst, begeleiding van het COA en krijgen mensen wat leef geld. Dat is in de Vluchtgarage niet het geval. Deze leefomstandigheden Mensen die een oorlogssituatie ontvluchten, hebben rust en privacy nodig dragen bij aan ruzies en geweld." Maar ook in de azc's, waar die leefom standigheden beter zijn, gaat het gere geld mis. Psychiater Kees Laban, die samenwerkt met azc's in Noord-Ne derland en asielzoekers als patiënt heeft: „De bewoners zijn blootgesteld aan traumatische ervaringen. Dat leed is niet gelijk weg als ze arriveren in Nederland. Veel van hen hebben psy chiatrische problemen: nachtmerries, achterdocht. Een klop op de deur kan al hele nare herinneringen oproepen. Je kunt in zo'n centrum zelfs een vij and uit je eigen land tegenkomen. een contract met gedragsregels moet ondertekenen. Drugs- en (overmatig) drankgebruik wordt niet getolereerd. Wie zich niet aan die regels houdt, krijgt straf: minder weekgeld, soms overplaatsing naar een ander cen trum. Dat laatste is de afgelopen perio de enkele malen gebeurd. Ook heeft elk azc een eigen bewakingsdienst. Bij ernstige verstoring van de openbare orde komt de politie. Het bij elkaar plaatsen van bepaalde nationaliteiten is niet aan de orde, stelt COA-woordvoerder )an-Willem Anholts: „Zelfs staatssecretaris Tee ven suggereert dit in de media, maar het is al twintig jaar geen beleid. In plaats van mogelijke getto's te creë ren, is het van belang dat mensen bin nen de opvang zich snel aan de Neder landse omgangsvormen aanpassen." Ook Vluchtelingenwerk is tegen het 'clusteren' van nationaliteiten. „In Ne derland wordt iedereen hetzelfde be handeld. Van mensen die asiel aanvra gen, verwachten wij dat zij zich ook zo gedragen. Het zou geen goed sig naal zijn als we asielzoekers in de op vang apart zouden zetten." In de Vluchtgarage hebben ze na het fatale incident in augustus besloten beter op elkaar te letten. Abdul: „We vergaderen nu vaak samen, dan be spreken we wie problemen veroor zaakt en hoe we dat oplossen." 's Nachts blijft er altijd een groepje man- nert wakker om op te passen. Maar ook dan zullen in de toekomst vecht partijen ontstaan in de garage. Want dé oplossing voor de stress (een einde aan de uitzichtloosheid van hun be staan) is nog niet in zicht. Abdul: „Ik bid elke nacht voor vrede en veilig heid in Somalië, zodat ik terugkan. Dat zou beter zijn dan het leven hier. In de tussentijd vraag ik de Neder landse regering maar om één ding: be handel ons als menselijke wezens." Vluchtelingenwerk, dat in alle azc's kantoor houdt, laat weten: „We weten niet zeker of er nu meer incidenten zijn dan voorgaande jaren, omdat we dat nergens geregistreerd hebben. Het lijkt wel logisch. Er zijn meer men sen, meer opvanglocaties en langere wachttijden. Dat er dan spanningen ontstaan, is niet vreemd. Asielzoekers zijn onzeker over hun situatie en die van hun achtergelaten familie." Dus, stelt de organisatie: „We begrij pen dat met het toegenomen aantal asielzoekers het organiseren van goe de opvang lastig is. Dat neemt niet weg dat mensen die een oorlogssitua tie ontvluchten rust en privacy nodig hebben om tot zichzelf te komen. An ders krijgen zij nog meer stress." Het COA meldt dat al haar medewer kers op azc's zijn getraind om begin nende conflicten of psychische proble men te herkennen. Bewoners die erg in de war zijn, worden doorverwezen naar gespecialiseerde psychiaters als Laban. Ook heeft de organisatie een methode ontwikkeld die moet voorko men dat bewoners problemen veroor zaken. Die is er onder meer op gericht structuur te geven aan het leven op het centrum en de toekomst (voor zo ver mogelijk) te plannen. Iets concre ter is dat elke bewoner van een azc 1 De Vluchtgarage in Amsterdam, foto HH/Robin Utrecht 2 Het bed van Hamza, een dood geslagen vluchte ling, in de Vluchtga rage. 3 Lente 2014: de bewoners van de Vluchtgarage krij gen huisraad van omwonenden, zo als een tv. foto's HH/Elmer van der Marei 4 Politie en ambu lancedienst na de vechtpartij op azc Overloon. foto AS Media 5 Kookeilanden in azc Budel. 6 Azc Budel. foto's HH/Inge van Meel ZATERDAG 29 NOVEMBER 2014 reageren? W spectrum@depersdienst.nl /f AFRJcft DRi'W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63