Rekstokspecialist rockend richting Rio 'Sportrecht heeft zijn eigen dynamiek' Discriminatie Sport en recht SPORT 55 nier aan Nederland te presente ren", zei Zonderland, die hoopt dat Nederland voor het- eerst met een turnteam naar de Olympi sche Spelen gaat. In de clip van het nummer 'War' is te zien hoe de turners trainen, terwijl op de Wij willen samen met een nieuwe generatie turners tot het uiterste gaan op de Spelen achtergrond te horen is hoe Zon derland in 2012 goud wint in Lon-. den. „Wij hebben maar een doel: 'rocken' in Rio. Wij willen samen met een nieuwe generatie turners tot het uiterste gaan en presteren op de Spelen. Naast turnen is mu ziek de gemene deler binnen ons team. Bondscoach Mitch Fenner, Bart Deurloo en ikzelf spelen gi taar. Jeffrey Wammes is ama- teur-dj en Casimir Schmidt luis-v tert graag naar rockmuziek. Die gezamenlijke passie voor turnen en muziek geeft ons energie." De Nederlandse turners moeten bij de beste twaalf landen horen om zich te kwalificeren voor de Spelen. Het WK van Glasgow is volgend najaar het eerstvolgende meetmoment. De samenwerking tussen de mu zikanten en de gymnasten werd gisterochtend bekendgemaakt op 3FM bij Giel Beelen. „Dit geeft ons de gelegenheid onszelf en de turnsport op een eigentijdse ma- Heijnneman voetbalde van zijn achtste tot zijn 32e in Badhoeve dorp bij Lijnden en Pancratius. „Marco van Basten heeft bij Pan cratius ooit nog een oefenstage verzorgd, maar dat was te laat om mijn carrière te redden." Hij stortte zich daarna op tennis en eenmaal verhuisd naar Zeeland kwam hij via zijn zoon en dochter in aanraking met de hockeysport. Bij HC Walcheren is hij tegenwoordig coach van het A2-team en voorzitter van de vere niging. „De strijd tegen de tegen standers en de emoties, dat boeit me enorm. Als coach vind ik het mooi om te zien hoe spelers zich ontwikkelen. Sommigen komen heel bescheiden binnen en niet veel later groeien ze uit tot spe lers die in het veld allerlei aanwij zingen geven." Heijnneman werd in 1999 beë digd als advocaat en sinds 2001 is hij werkzaam in Goes, waar hij een van de partners in de maat schap Dietvorst en Te Braake is. Hij heeft inmiddels twee speciali saties: asiel- en vreemdelingen recht alsmede sport- en vereni gingsrecht. „Sportrecht staat dicht bij mij. Het is een klein rechtsgebied, maar wel heel inte ressant, met heel veel verschillen de thema's." Van het invullen van statuten tot de positie van vrijwilligers, van portretrecht tot de macht van een sportorganisatie. „De gemeente Utrecht krijgt volgend jaar de Tour op bezoek en krijgt nu van de Tourorganisatie (ASO) allerlei dingen opgelegd, bijvoorbeeld op het gebied van reclame. De vraag is hoe ver de macht van zo'n orga nisatie mag reiken. Dat zijn inte ressante kwesties." „In Nederland is er niet echt een wetboek voor sportrecht. Dan is het zaak om te kijken of er ju risprudentie is geweest of wat wetenschappers erover hebben gezegd. De Belgen hebben wel «en wetboek voor sportrecht, maar dat roept nog wel eens aller lei discussies op. Sport is een apart onderdeel, met zijn eigen dynamiek. Misschien moet er een soort basis komen, maar dan nog.Er zijn zo veel uitzonderin gen." Heijnneman begeeft zich in Zee land vaak op het gebied van vere nigingsrecht. „Daarbij gaat het vooral om adviezen en dus niet om de procespraktijk. Als vereni ging wil je de dingen vooral in goede banen leiden en niet op de spits drijven. Het is mooi om te zien als vrijwilligers een duidelij ke rol binnen de club kunnen ver vullen en dit met veel enthousias me doen." De afgelopen weken is in de me dia regelmatig het woord discri minatie gevallen met Zwarte Piet als lijdend voorwerp. Ook in de sport blijft discriminatie een actueel thema. Onlangs ontstond in Frankrijk een rel rond trainer Willy Sagnol van voetbalclub Bor deaux. Hij liet zich negatief uit over zijn Afrikaanse spelers. Naar zijn mening wa ren zij niet duur en stonden in het veld hun mannetje, maar tactisch waren zij niet slim en niet erg gedisciplineerd. Twee Fran se anti-racisme organisaties hebben inmid dels aan de Franse bond en de minister van Sport gevraagd de zaak te onderzoeken. In Nederland hebben wij de Grondwet die uitdrukkelijk discriminatie verbiedt. De Al gemene Wet Gelijke Behandeling zegt zelfs iets over discriminatie in de sport. Het is volgens deze wet verboden in de sport naar nationaliteit te discrimineren be halve als het gaat om (kwalificatiewedstrij den voor een nationaal team of internatio naal evenement. Met andere woorden: van een speler in het Nederlands team mag geëist worden dat hij de Nederlandse natio naliteit heeft; een speler bij een lokale club mag door die club niet worden uitgesloten van wedstrijden toevallig omdat hij of zij geen Nederlandse nationaliteit heeft. Deze regel kan gezien worden als een resultaat van de jurisprudentie van het Hof van Jus titie van de EU die sinds een uitspraak in 1974 al deze lijn hanteert. Hoe deze bepa ling kan uitpakken ondervond in 2011 de Utrechtse Stichting Trent die de Utrecht Jaarbeurs marathon organiseerde. De orga nisatie had bedacht dat een Nederlandse winnaar 10.000 euro mocht ontvangen. Buitenlandse lopers, lees de Keniase top pers, kregen een ander contract aangebo den. Daarin stond dat de winnaar 100 euro zou ontvangen. Op deze wijze wilde de or ganisatie de Nederlandse atletiek promo ten. Het onderscheid in de contracten was gebaseerd op de eis dat men in Nederland woonachtig moest zijn om voor het con tract met het hoge prijzengeld in aanmer king te komen. De Keniase atleten lieten vanwege het lage prijzengeld de wedstrijd links liggen en inderdaad, een Nederlandse atleet won. De Commissie Gelijke Behandeling oor deelde dat hier sprake was van indirecte discriminatie. Buitenlandse atleten werden Mr. Marcel Heijnneman uit Middelburg laat elke laatste zaterdag van de maand in de PZC zijn licht schijnen over brandende kwesties binnen het sportrecht. Dat kan gaan over de aansprakelijkheid van organisaties bij sportevenementen tot de rechtsposities van de vrijwilligers in de sport. Vandaag de eerste aflevering, discriminatie in de sport. niet direct op grond van hun nationaliteit buitengesloten, maar via de omweg dat zij moesten voldoen aan de eis dat zij in Ne derland woonachtig moesten zijn. De Stich ting volgde hierna het oordeel van de Com-^ missie op en deze constructie werd niet meer gehanteerd. Discriminerende uitlatingen op en langs het veld kunnen door de club en de bond via het tuchtrecht worden aangepakt. Lasti ger wordt het als deze uitlatingen gedaan worden door iemand die geen lid is van een vereniging. Betreft het een betalende toeschouwer dan kunnen via het toegangs kaartje standaardvoorwaarden worden op genomen waardoor deze persoon of de club aangepakt kan worden. In deze voor waarden staat bijvoorbeeld vermeld dat het verboden is je te misdragen met als straf een (stadion)verbod. Bij vrij toegankelijke wedstrijden geldt als laatste optie nog het huisrecht. Dit geeft de vereniging als eige naar of gebruiker van de accommodatie de mogelijkheid iemand van het terrein te ver wijderen. Sport is emotie, maar sport zou ook moe- ten verbroederen. De praktijk wijst echter uit dat deze twee dingen niet altijd samen gaan. Mr. Marcel Heijnneman ZATERDAG 29 NOVEMBER 2014 De turners Epke Zonderland, Casimir Schmidt en Bart Deurloo (vlnr) in de studio, foto Let's Rock in Rio Epke Zonderland HILVERSUM - De Nederlandse tur ners willen zich meer als team pro fileren. Daarvoor hebben zij zich op een Facebook-pagina verenigd onder de noemer 'Let's Rock in Rio'. Een eerste initiatief om bij een breder publiek onder de aan dacht te komen is een optreden in de nieuwe clip van de Nederlandse rockband Kensington. Rekstokspe cialist Epke Zonderland, als olym pisch kampioen de frontman van het turnploeg, vervult daarin sa men met Bart Deurloo en Casimir Schmidt een hoofdrol. door Jan Dagevos GOES - Voetbal, tennis en hockey. De sport loopt als een rode draad door het leven van Marcel Heijnne- man. En dus is het niet vreemd dat hij in zijn werk als advocaat ook de sportwereld heeft omarmd. De Middelburger heeft zich bij het ad vocatenkantoor Dietvorst en Te Braake in Goes ontwikkeld tot de specialist op het gebied van sport en verenigingsrecht. „Sportrecht heeft zijn eigen dynamiek", zegt de raadsman. 9f Marcel Heijnneman: „Als vereniging wil je de dingen vooral in goede ba nen leiden en niet op de spits drijven." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55