HE 66 Het meisje moet het gevoel hebben lekker met haar sport bezig te zijn 66 Ik zit veel op de fiets en op de motor en dan is het echt genieten geblazen 54 SPORT TURNCOACH Frank Louter (50) heeft weieens een voorstelling van Her man Finkers be zocht. Mooie droge humor, vindt hij. „Komt hij uit Alme lo? Nee, dat wist ik niet." De be faamde zinsnede van Finkers over diens geboortestad ('een stoplicht springt op rood, een ander weer op groen, in Almelo is altijd wat te doen') is ook nieuw voor hem. De onderliggende gedachte van die opmerking ontgaat hem echter niet. Maar hij vindt het prima, die rust in Twente. De turncoach heeft al genoeg stormen meege maakt in zijn leven. Want met de in het Noord-Hol landse Schoorl opgegroeide Lou ter heeft de Almelo gymnastiek vereniging Bosan/TON niet alleen een toptrainer binnengehaald, maar ook eentje met een verhaal. Dat verhaal is voor de meeste men sen niet alleen dat van de vakman Louter maar, plat gezegd, ook van de boeman Louter. Voormalige pu pillen en mondiale topturnsters als Renske Endel, Suzanne Har mes en Verona van der Leur be schuldigden hem drie jaar geleden in het blad Helden van geestelijke en fysieke intimidatie. De bond ging daarin mee en ontnam hem zijn licentie. De trainer zelf ont kende het gros van de beschuldi gingen, al sloot hij niet uit dat er eens 'een scheldwoord' was geval len. Hij spande een kort geding aan, won die zaak en hij kreeg zijn licentie terug. Maar het kwaad was geschied en de negatieve verhalen werden on langs nog weer opgerakeld na pu blicatie van het boek van Verona van der Leur. Die daarin overigens ook vertelde dat ze zonder Louter nooit zo'n hoog niveau had be reikt, maar dat haalde de koppen meestal niet. Tegen die achtergrond kwam Lou ter binnen in Almelo en presen teerde hij zich op een avond aan de ouders van de huidige TON- turnsters. Hoe heeft hij zich daar doorheen geslagen? „Ik heb daar aangegeven dat ouders een heel be langrijke antenne hebben in het opvangen van signalen over het welbevinden van hun dochter. Het meisje moet het gevoel heb ben lekker met haar sport bezig te zijn, dat ze zich ontwikkelt, dat ze veilig is. Natuurlijk is er een be paalde prestatiedruk. Maar dat moet vooral komen uit een gretig heid om te leren. Ze moeten het leuk vinden een goede turnster te worden en daar hard voor willen werken. De sfeer waarin dat hier gebeurt, daar moet een signaal naar de ouders vanaf komen van: dit vind ik waardevol voor mijn kind. Ouders willen hun kinderen met een bepaald pakket aan waar den en normen laten opgroeien. En als die waarden en normen van opvoeding aansluiten op die van de opleiding hier, dan hebben we een match, dan hebben we een winner." Dat is mooi gesproken. Maar in dat traject liggen allerlei mogelijke conflictsituaties op de loer. Dat be seft Louter, door schade en schan de wijs geworden, maar al te goed. „Het gaat vaak om waardes die een bepaalde verhouding hebben tot elkaar. Vind je het belangrijk dat mensen respectvol met elkaar omgaan? Ja, natuurlijk, dat vindt iedereen. Moet er een bepaalde so ciale cohesie zijn? Ja, dat vindt ie dereen. Open communicatie? Vindt iedereen. Het gaat er om dat je het uiteindelijk met elkaar eens wordt over welke waarden en nor men prioriteit hebben." Hij geeft het voorbeeld van een turnster van elf die elke middag traint en een uitnodiging krijgt voor een kinderfeestje. „Dan vindt de weging van een waarde al plaats. Vind je het waardevol om aan het sociale spel van verjaar dagsfeestjes op school mee te doen? Of vind je het waardevol om door te trainen?" Hij is daarin wat minder streng ge worden, zegt Louter. „Ik heb in de loop van de jaren gemerkt dat dit ook een positieve invloed kan heb ben op het turnen. Een keer een verjaardagsfeestje, naar opa en oma nu ze er nog zijn of net iets langer op skivakantie. Als ze dan maar wel de hele dag op ski's staan, want dan doen ze fysiek ook nog wat. Als ze even lekker ontspannen zijn geweest, kun je daarna weer harder en gemotiveer der doortrainen. Als het alleen maar turnen is en ze missen heel veel in het sociale verkeer of op school, dan gaat dat uiteindelijk ook weer trekken. Ze moeten in balans opgroeien naar volwassen heid. En die balans is voor ieder een verschillend, dat is het voor naamste wat ik heb geleerd." Na 22 jaar in dienst van Pro Patria in Zoetermeer, de grootste turn vereniging van Nederland, en een aantal jaren als bondscoach, is Lou ter dus neergestreken in Almelo. Hij woont inmiddels in een appar tement aan de rand van Almelo, met uitzicht op het buitengebied. „Het is net alsof ik op vakantie ben. De omgeving is echt prachtig hier. Ik zit veel op de fiets en op de motor en dan is het echt genie ten geblazen, zeker richting Duits land waar het ook nog begint te glooien." Maar hij is hier niet om vakantie te vieren. Na de breuk met Vincent Wevers en een inte rimperiode onder (de intussen ook afgezwaaide) talententrainer Kelly Koets, moet Louter het Twentse turnbolwerk naar nieu we hoogten stuwen. Daarbij gingen beide partijen niet over één nacht ijs. Louter: „Ik heb meerdere gesprekken gevoerd met het bestuur en we kwamen steeds meer tot de conclusie dat we op een lijn zaten." Daarbij vroeg hij ook wat hij hier, bij de sterk in de regio verankerde club, kon ver wachten van zijn turnsters. „Het antwoord was: saamhorigheid, hard werken maar ook dat ze de neiging hebben de kat eerst uit de boom te kijken." Na nauwelijks vier maanden is hij bijna lyrisch als het om de instel ling van zijn turnsters gaat. „Als ik in het westen training gaf aan een groepje meiden en we werkten drie weken keihard, dan begon het gekibbel al, maakten ze al ru zie met elkaar. Hier ben ik al vier maanden bezig en ik heb nog niet een keer meegemaakt dat ze el kaar in de haren vliegen. Ze blij ven elkaar helpen, blijven elkaar steunen." Louter heeft onlangs ook indivi duele gesprekken gevoerd met ouders van de turnsters. „De te neur was vrijwel overal positief. Ze horen van hun dochter dat ze hard moet werken, dat ze af en toe steenkapot zit, maar ook dat ze hard vooruit gaat, beter wordt." In die gesprekken is er volgens hem geen enkele ouder geweest die hem heeft aangesproken op de verhalen die over hem in de me dia zijn verschenen. „Ze weten dat ik altijd open sta voor een gesprek. Ik hou ze voor dat ze zich moeten richten op: hoe ontwikkelt uw dochter zich, met welke verhalen komt ze thuis? En ze mogen altijd komen kijken, de tribune is altijd open, er is niks geheimzinnigs." Louter wil niet terugkijken op wat is geweest en ook niet wat alle ver halen, waar of niet waar, met hem persoonlijk hebben gedaan. „Mis schien dat ik daar ooit, over twin tig jaar, nog eens een boek over ga schrijven." Maar dat het een enorme impact heeft gehad op zijn leven, mag dui delijk zijn. „Wat denk je zelf?" Hij is overeind gebleven. „Wat je in zo'n situatie doet, is dit: je gaat voor de spiegel staan. En als datge ne wat je ziet jou nog steeds be valt, dan blijf je bij jezelf. Wat je daarna doet is dat je met de men sen direct om je heen in gesprek gaat. Hoe kijken zij er tegenaan? Dat heeft meer waarde dan het on genuanceerde, het oppervlakkige en het mediageile. Die hele media- motor: je bent kansloos, weet je. Wat voor mij telt is dat het be stuur tegen me heeft gezegd: we hebben respect voor en vertrou wen in jou. Ga je ding doen. En die turnsters en ouders die op mijn kennismakingsavond waren: ze zijn er allemaal nog en spreken zich positief uit. Als je wilt weten hoe turnsters of hun ouders tegen mij aankijken, moet je met hen gaan praten." Hij voelt inmiddels een 'positieve vibe' zoals hij het zelf zegt. „Er is door mijn voorgangers iets neerge zet. Ik borduur voort op de goede dingen en scherp een aantal zaken aan. Technisch, maar ook in de be geleiding en communicatie naar bestuur, turnsters en ouders. Ik wil ook dat turnsters meedenken over hun programma. Of ze dat op jonge leeftijd al kunnen? Mis schien niet, maar ze kunnen het wel leren. En door te overleggen krijg ik ook informatie. Over hun angst, over hun vermoeidheid, over hun pijntjes. Dat wordt alle maal meegenomen en dat geeft bij mij weer een stukje begrip. Als je ze een stukje verantwoordelijk heid geeft, nemen ze die over het algemeen ook. Ik wil niet dat de deuren hier dicht zijn, ik wil dat hier licht, lucht en leven door de zaal gaan." Louter maakt nieuwe start door René Banierink -•> - - Frank Louter is na een stormachtige periode trainer geworden in Almelo, foto DPD Frank Louter Frank Louter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54