'Meisjes kopen straks shirt van Miedema' Registratie VROUWENVOETBAL 4 IN HET NIEUWS 'Hotel California' verslaat dit jaar 'Bohemian Rhapsody' De Oranjevrouwen hebben zich voor het eerst geplaatst voor het WK voetbal. Koele kikker Vivianne Miedema (18) kan uitgroeien tot een wereldster. TOMMY WIERINGA Onlangs sprak ik met de directeur van het Domini caans Studiecen trum in Amster dam. Manuela Kalsky is theolo ge, werd geboren in Duitsland en woont al sinds begin jaren '80 in Nederland. Ze voelde zich zo sterk verbonden met dit land, dat ze afstand deed van de Duitse nationaliteit Tij dens lezingen wordt haar vaak gevraagd waar ze vandaan komt en of ze ooit nog van plan is om terug te keren naar haar geboorteland. In de loop der jaren voelde ze enige ver ontwaardiging opsteken over die vraag. „Ik woon hier al vijf endertig jaar", zei ze, „ik heb een Nederlands paspoort, waar om zou je zoiets überhaupt vra gen?" Ze voelt zich toenemend onbehaaglijk over Nederland, waar je altijd een allochtoon blijft, hoe je ook je best doet. De vraag naar herkomst speelt niet alleen tussen burgers on derling, maar ook tussen bur ger en staat. Wanneer een mi grant zich in Nederland ves tigt, wordt hem niet alleen ge vraagd waar hij zelf vandaan komt, maar ook waar de wieg van zijn ouders stond. Deze af komst wordt vastgelegd in de Gemeentelijke Basisadministra tie. Het geheimzinnige is dat ie- Migranten en hun kinderen weten dat de vraag *waar kom je vandaan?' in Nederland meestal betekent 'wanneer ga je weer weg?' mand met één buitenlandse ouder in Nederland al geldt als allochtoon. Zo staat koning Willem-Alexander met zijn Duitse vader geregistreerd als een westerse allochtoon en zijn dochters met hun Argen tijnse moeder als niet-wester se allochtonen. Nog onbehaaglijker wordt het als we bedenken dat iemand met bijvoorbeeld grootouders die naar Nederland kwamen als gastarbeider, maar hier ge boren werd, ook nog altijd geldt als allochtoon. Hij wordt als allochtoon geteld in bevol kingsonderzoeken, enkel en uit sluitend vanwege de afkomst van zijn ouders of grootouders. Minister Asscher is een groot voorstander van etnische cate gorisering door de overheid. Het geeft hem de kans om, zo als hij vorig jaar schreef in een brief aan de Tweede Kamer, "betrouwbare uitspraken te doen over bijvoorbeeld arbeids marktparticipatie, onderwijs deelname en migratiepatronen van migranten en hun kinde ren'. Schitterende bureaucrati sche ironie: juist omwille van de integratie categoriseert de overheid migranten en hun kinderen tot in de eeuwen der eeuwen als allochtoon. En niet alleen de overheid. Toen er pasgeleden een etnisch conflict uitbrak in de fractie van de PvdA, schreef NRC Han delsblad over 'Turkse Kamerle den'. Elsevier had het over 'Turkse PvdA'ers'. Turkse wor tels of niet, en wat ze ook heb ben uitgespookt, Öztürk en Ku- zu zijn Nederlanders. Een land dat dat niet of maar half er kent, moet niet verbaasd zijn over de gevoelens van uitslui ting van migranten en hun kin deren. Zij weten dat de vraag 'waar kom je vandaan?' in Ne derland meestal betekent 'wan neer ga je weer weg?'. Vrij naar de Israëlische pre mier Netanyahu zegt minister Asscher eigenlijk: „Nederland is een staat van het Nederland se volk. Wij zijn allen Nederlan ders, maar sommigen zijn Ne- derlandser dan anderen." HILVERSUM - De Top 2000 heeft een nieuwe nummer 1: Hotel Cali fornia van The Eagles. Bohemian Rhapsody van Queen is van de troon gestoten en gezakt naar plek 2. Positie 3 is, net als vorig jaar, voor Stairway to Heaven van Led Zeppelin. Queen heeft maar twee keer eer der niet bovenaan de Top 2000 ge staan: in 2010, toen Hotel California ook op 1 eindigde, en in 2005. Toen kwam verrassend het num mer Avond van Boudewijn de Groot op de hoogste positie in de Top 2000 uit, na een oproep van Radio 2-dj's om eens op een an der nummer dan Bohemian Rhapso dy te stemmen. Opvallend is dit jaar de enorme stijging van het aantal stemmen. 3,8 miljoen stem men zijn geteld. Dit is volgens Ra dio 2 maar liefst 10 procent meer dan vorig jaar. Ook stemden nooit eerder zoveel jongeren tussen de 15 en 25 jaar op hun favoriete tracks voor een notering in de Lijst der Lijsten. Bovendien gaf een derde van de stemmers aan dat ze voor de eerste keer hun stem hebben uitgebracht op de Top 2000. Jurre Bosman, zender manager van Radio 2: „Vorige week concludeerden wetenschap pers nog dat Queen op nummer 1 zou blijven, maar het publiek be sloot anders." De zestiende editie van de Top 2000 wordt van eerste kerstdag tot en met oudejaarsdag uitgezonden. NIJMEGEN - Op de website van haar club Bayern München kijkt ze met een voorzichtige glimlach naar de bezoeker. Frisse ogen, het haar in een staart, twee glimmen de parels in haar oren. Vivianne Miedema is een tiener, al zou je dat door haar prestatiecurve bijna vergeten. 18 jaar, 18 A-interlands voor het Nederlands vrouwenelf tal en 18 goals: jaloersmakende cij fers van een meisje dat kan uit groeien tot een wereldster in het vrouwenvoetbal. Dat heeft ze donderdagavond nog eens laten zien, toen Oranje zich in Verona voor het eerst plaatste voor het wereldkampioenschap. De schijnbeweging waarmee Mie dema de Italiaanse keepster bij de 0-2 het bos instuurde, was er één waarop menig mannelijke voetbal ler jaloers kan zijn. Controle, inzicht, kracht, beheer sing, torinstinct,ze heeft het alle maal. Miedema is de nieuwe ster van het Nederlandse vrouwenvoetbal, scoort aan de lopende band en zou makkelijk iedere week een nieuw dansje of gebaartje kunnen instuderen. Ze doet er niet aan mee. Meeslepend juichen, daarop kun je haar ook niet betrappen. Na vrijwel iedere treffer spreidt ze haar armen om juichende ploeggenotes op te vangen. Een fenomeen zonder fratsen, dat is ze. Humor heeft ze. Begin dit jaar gooit Miedema er in het shirt van Heerenveen na haar eerste doel punt tegen FC Antwerp ineens een koprol uit. „Ik kreeg zo vaak commentaar dat ik besloot dit maar eens te doen", vertelt ze aan de Leeuwarder Courant. Die avond maakt ze nog vier goals. Vier keer loopt ze rustig terug naar de middenlijn. „Eén keer een koprol was leuk." Ze eindigt het afgelopen seizoen in de BeNe League (de vrouwen competitie van België en Neder land) met 37 competitietreffers achter haar naam en reist met Oranje onder 19 naar het EK in Noorwegen. Ze wordt topscorer (zes goals) van het toernooi, de beste speelster ook. En ze maakt in de finale tegen Spanje de enige treffer (1-0). Druk om te scoren? Die voelt ze niet of nauwelijks. „Ik maak mijn doelpunten wel." Miedema is een perfectioniste die drie goals kan maken, maar dan na afloop enorm baalt van een ge miste kans. Waar veel voetbalsters nu al op heel jonge leeftijd in een meiden team terechtkomen, heeft Miede ma lang tussen de jongens gevoet bald. 'Wat moet zij hier', zeiden de jongens bij wie ze in de C-teams kwam. Na één wedstrijd hadden ze genoeg gezien. Vivian ne Miedema was de beste. Niet veel later was ze de jongste debutante ooit op het hoogste ni veau. Bij Bayern München, in volgens velen de grootste en sterkste vrou wencompetitie ter wereld, wordt ze nu in haar eerste seizoen rustig gebracht. Van haar salaris kan ze goed leven, zegt ze, en misschien een beetje sparen. De inkomsten zullen de komende jaren toene men, want haar ster is rijzende. De Italiaanse krant La Gazzetta dello Sport vergelijkt haar met Ro bert Lewandowski, de Poolse goal- getter van Bayern. En sinds giste ren heeft ze in navolging van on der anderen Lionel Messi, Cristia- no Ronaldo en Neymar een Twit- teraccount (@MiedemaStats) waarop een journalist haar statis tieken publiceert. De kans is groot dat ze er haar schouders over heeft opgehaald. Zoals ze dat ook doet als ze verge leken wordt met Messi, Johan Cruijff of Robin van Persie. Van die laatste is ze fan, omdat hij voetbalt zoals zij dat ook wil. Het brengt haar wellicht nog eens in de Amerikaanse of Braziliaanse competitie, waar ze zich nu nog te jong voor acht. „Ik-heb nog genoeg tijd om zo'n stap te ma ken." NIJMEGEN - Zwemkoningin Rano- mi Kromowidjojo slaapt graag op een matras van Auping. Hock- eyster Maart je Paumen is één van de boegbeelden van sport merk Asics. Haar collega's Eva de Goede en Ellen Hoog straal den vorig jaar in het traditionele badpakkennummer van Sports Illustrated. Liggen voor Vivian ne Miedema uit Hoogeveen de commerciële klusjes straks ook voor het oprapen? „Waarom niet?", zegt marketingdeskundi ge Marcel Beerthuizen. „In Ame rika zijn voetbalsters Mia Hamm en Hope Solo ook iconische spor ters geworden. Zoiets overkomt je en als je een rolmodel bent in de sport, moet je het ook doen." Beerthuizen weet zeker: meisjes laten straks op hun oranje shirt rugnummer 9 en de naam Mie dema stikken. „Meisjes die voet balden waren altijd al stoer. Maar nu is er ook perspectief. Als je uitblinkt, kun je de we reldtop halen." De NOS hoopt het WK voor vrouwen volgend jaar uit te zen den. Gaat Nederland straks net als naar de mannen massaal kij ken, thuis of in het café? „Tien miljoen kijkers zullen ze natuur lijk niet halen. Maar als Oranje ver komt, gaat het zeker leven." Eén pijnpunt dan.toch. Volgens Beerthuizen mist het Nederland se vrouwenvoetbal een grote sponsor. „Dit team wordt nu waarschijnlijk nog geen wereld kampioen. Over vier of acht jaar misschien wel. Nationale Neder landen omarmde in de jaren '80 het volleybal en tien jaar later werden de mannen olympisch kampioen. Dat is geen cherry picking, maar meegroeien met de sport. Voor een sponsor is dat onbetaalbaar." Miedema is een fenomeen zonder fratsen door Barry van der Hooft 18 Vivianne Miedema is 18 jaar, speelde 18 A-interlands voor het Nederlands vrouwenvoetbalelftal en maakte 18 goals. door Rik Spekenbrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4