Kunst voor Oostkapelle Lintje voor oud-marinier Hintzen WALCHEREN 39 66 Wel klopt het dat veel ambtenaren al lang op dezelfde plek zitten Vlissingse ambtenaren houden vaker informatie achter voor bestuurders. Nadat de dorpsgemeenschap deze week de voorkeur gaf aan het werk van 'Being there' van kunste naar Marcel Smink, adviseerde de kunstcommissie het Veerse colle ge van B en W gisteren die keuze te volgen. Het college bespreekt dat in zijn overleg van 9 decem ber. Naar verwachting volgt het gemeentebestuur dat advies en kan de definitieve opdracht nog voor eind dit jaar verstrekt wor den. Veere stelt 45-500 euro ter be schikking voor het object. Hiermee komt een einde aan een periode van jaren waarin het Oostkapelle niet lukte een kunst werk te verwerven. In 2013 liep de laatste poging om het dorp aan zo'n object in de openbare ruimte te helpen spaak, omdat niet werd voldaan aan de eis dat het dorp er ook zelf geld in moet stoppen. Inmiddels heeft de gemeente be sloten die eis te laten vallen wan neer een dorp nog geen kunst werk heeft. Het werk van de Arnhemse kun stenaar Smink, drie zandlicha- men met paalhoofden op een be tonnen voet, is verplaatsbaar. Hij kreeg de onderscheiding uit handen van burgemeester Berg- mann. De uitreiking vond plaats tijdens de viering van het 45-jarig jubi leum van de COM (Contact Oud-Mariniers), afdeling Zee land, wat tevens de reünie was in het kader van 349 jaar Korps Mari niers. Hintzen is medeoprichter van de COM Zeeland waarvoor hij verschillende (bestuurs-)taken heeft vervuld. Verder was hij tijdens zijn werk bij de PTT lid van de onderne mingsraad. Ook binnen de kerk verrichtte hij vrijwilligerswerk, net als bij het Souburgs Mannenkoor en het ka tholiek kerkkoor Sint Caecilia in Vlissingen. De gedecoreerde heeft regelmatig deel uitgemaakt van erewachten bij begrafenissen van oud-militai ren. Vorig jaar maakte hij nog deel uit van de erewacht bij het bezoek van koning Willem- Alexander aan Veere. VLISSINGEN - Een dag nadat be kend werd dat Vlissingse amb tenaren informatie achterhielden voor wethouder John de Jonge, neemt diezelfde wethouder het op voor zijn personeel. „Het dossier is een tijdje blijven lig gen. Gebeurt vast vaker. Waar mensen werken, worden fouten gemaakt." Aan de nieuwe strandpost op de Nolledijk was het voor de meeste Vlissingers niet lastig wennen. Al was die er bijna niet geweest. „De gemeente had Europese subsidie aangevraagd, maar als gevolg van onderhandelingen met de ho- reca-ondernemer over het ge bouw, dreigden we in de knoop te komen met de subsidietermij nen", zo begint wethouder John de Jonge zijn uitleg. „We beslo ten financiële afspraken later te maken en gewoon te gaan bou wen, zodat we die subsidie bin nen hadden. Als wij toen niet zo hadden doorgepakt, en zoals ge bruikelijk bij overheden langs de kant van de regels waren gaan staan, had er nu geen strandpost gestaan." Maar nu moet de subsidie van ruim een ton alsnog, in elk geval deels, worden terugbetaald. De ge meente Vlissingen had namelijk alleen het gedeelte van de strand- wacht aanbesteed en niet het tota le pand. En dat had wel gemoe ten. „Andere interpretatie van re gels", aldus De Jonge. Dat van die subsidie wist De Jon ge. Maar dat van het financiële conflict met de horeca-onderne- mer niet. Dat hadden zijn ambte naren niet verteld, deelde hij don derdagavond mee aan raadsleden. Die waren, zacht uitgedrukt, not amused. De wethouder evenmin. Maar gistermiddag klonk hij heel anders. „Natuurlijk voelt het onge makkelijk als je niet bent geïnfor meerd. Maar ik weet nu hoe het komt. De ambtenaren die zich met het dossier bezighielden, wer ken hier niet meer. Daarom bleef het dossier liggen. Elke maandag overleg ik met mijn staf; dat is het moment dat zoiets als dit bespro ken dient te worden en dat is niet gebeurd. Het onderwerp is tussen wal en schip geraakt. Dat is niet goed, maar het gebeurt vast vaker. Waar mensen werken, worden fouten gemaakt. Dat is maar goed ook, want het betekent wel dat ze aan het werk zijn." Het is niet de eerste keer dat Vlis singse ambtenaren informatie ach terhouden voor bestuurders. Om die reden werden in 2007 twaalf ambtenaren geschorst. De Jonge ziet geen verband. „Het kan best dat vanuit de historie een beeld bestaat dat ambtenaren hier de dienst bepalen, maar het tegen deel is waar. Wel klopt het dat veel ambtenaren al lang op dezelf de plek zitten. Terwijl het goed is om de boel nu en dan op te fris sen. Voor je het weet ben je een autoriteit of inderdaad, denk je dat te zijn. Als wij straks een nieu we gemeentesecretaris hebben, zal die daarmee aan de slag gaan. We willen een gemeente zijn die zich primair laat leiden door wat Vlissingers verwachten, niet door wat regels zijn. Dat probeerden we met de strandpost. Alleen is dat niet gelukt." En de horeca-ondernemer zelf, be weert De Jonge, reageerde soms ook heel laat. „Dat zou ik ook zeg gen", kaatst die ondernemer, Wil lem-Jan Buijs, terug. „Ik heb de zaak twintig jaar geleden van mijn ouders overgenomen en in al die tijd heb ik de communica tie met de gemeente als heel moeizaam ervaren. In deze kwes tie ook. Je ziet nooit iemand. Tot de tent geopend werd, toen ston den ze er allemaal. Voor dit nieu we pand heeft mijn architect wel zeven, acht nieuwe tekeningen moeten maken. Ze werden zo, zonder blikken of blozen, in de prullenbak gegooid. Dat voelt als een belediging. Om over de kos ten maar te zwijgen. De eisen die de ambtenaren stelden... Ik ben boos geweest, ja, ik ben ook wel eens weggelopen uit een overleg. Mede om die reden heb ik er advo caten bij gehaald." In al die jaren dat Buijs ervaring met de gemeente Vlissingen, heeft hij het idee dat ambtenaren hun eigen stempel willen druk ken. „Doordrukken wat ze zelf willen of mooi vinden. Haantjes gedrag. En dan, als ze het voor el kaar hebben, borst vooruit." „En intussen is niets goed gere geld. Dat loopt als een rode draad door mijn ondernemersbestaan. Ik weet bij wijze van spreken niet eens of ik hier volgend jaar nog sta. De vergunningen zijn niet ge regeld, er staat niets op papier. De pacht, de huur; niets is nog rond. Sterker: toen het pand er stond, wilde de gemeente de pacht in eens met zoveel procent omhoog gooien. Noem me naïef, maar ik had de deuren nooit open moeten gooien. In feite zit ik hier op een tijdbom te ondernemen." En Buijs heeft dat eerder gezien, bij zijn oom Frans die zich verslik te in vergunningen voor zijn Ho tel Britannia. „Die lakse werkwij ze van ambtenaren was er toen ook. Voor mijn oom werd het een groot persoonlijk drama. Als on dernemer wil je namelijk niet al leen geld verdienen, je legt je ziel en zaligheid erin. Dat vergeten ze op het stadhuis wel eens." ZATERDAG 29 NOVEMBER 2014 'Ondernemen op een tijdbom' door Annemarie Zevenbergen OOSTKAPELLE - Na jaren wachten krijgt Oostkapelle nu toch een ei gen kunstwerk in de openbare ruimte. VLISSINGEN - Oud-marinier L.M. Hintzen (70) uit Middelburg is gis teravond in de Marinekazerne te Vlissingen benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. L.T. Hintzen is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. foto Izaak Verkeste door Wendy Wagenmakers De strandpost aan het Vlissingse Nollestand in aanbouw in 2012. Destijds deels gefinancierd uit subsidie die nu terugbetaald moet worden omdat niet aan alle voorwaarden voldaan blijkt te zijn. foto Ruben Oreel Wethouder John de Jonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39