Schonknecht: Risico's havenbedrijf te overzien Natuurlijk Zeeland stapt over naar PvZ-fractie Ziekenhuisnieuws 44 Mijn kinderen spelen gewoon buiten. Hij heeft ze nog nooit lastig gevallen 44 Dit speelt al meer dan een jaar. ledereen kent hem en weet waar hij woont 44 Van mij mogen deze ouders worden vervolgd vanwege mishandeling 34 ZEELAND ZEDENZAAK KRUtNINGEN Verhalen over vermeend kindermisbruik doen al maanden de ronde in Kruiningen. Asscher moet gaan praten over grensarbeid zaterdag Deze krant pakte don derdag groots uit op de voorpagina. In grote zwarte letters stond er 'stop dat geruzie!', met daarbij de foto's van bestuurs voorzitter Huybert van Eek van ADRZ en interim-voorzitter Maarten Rutgers van Zorg- saam. 'Stop dat geruzie' zou een oproep van de Zeeuwen aan de ze ziekenhuisbazen zijn. Ik schrok ervan. En dacht dat ik iets gemist had. Hebben die zie kenhuisbazen ruzie? Staan die hoofd tegen hoofd tegen elkaar, schelden ze elkaar de huid vol? Ze zouden toch niet gevochten hebben? Zouden er gewonden gevallen zijn? Het zal toch niet zo zijn geweest dat die Van Eek op bezoek bij Rutgers in Ter- neuzen is gegaan en dat ze door de ziekenhuisgangen heb ben liggen rollen? Of dat Rut gers op bezoek in Goes door Van Eek een bloedlip was gesla gen en dat het personeel aldaar hem niet mocht verzorgen, om dat hij van ZorgSaam was? Vol verwachting las ik het artikel dat erbij hoorde. Bleken ze hele maal geen ruzie te hebben, ze gaven juist aan samen te willen werken! Nu ben ik niet sensatie belust, maar het viel toch even tegen na die spetterende voor pagina. Ik ben het er natuurlijk wel mee eens dat ze moeten sa menwerken en elkaar niet moe ten beconcurreren. Daar wordt niemand beter van. Gisteren opende deze krant met 'Zo wor den ziekenhuizen beter', en de ze kop dekte heel wat beter de lading van het artikel dat erop volgde. Waar ik het meest van opkeek is de uitspraak van car dioloog Kees Janssens van ZorgSaam die aangaf dat er in zijn ziekenhuis vijfhonderd mensen aan een bed staan en er duizend achter een bureau zitten. Dat is een bizarre ver houding. En nog erger is dat hij aangaf dat dit door de bureau cratie eigenlijk onvermijdelijk is geworden. Dan lijkt me dat daar de grote winst behaald kan worden. In het terugdrin gen van de bureaucratie, want daar zit een hoop geld in, als je vooral met het papierwerk dui zend man aan de praat moet houden. Dan kan de zorg ge woon behouden blijven, toch? Kom op, handen aan het bed, power to the zuster! Dat zei gedeputeerde Carla Schonknecht gisteren in de pro vinciale commissie bestuur, finan ciën en welzijn. De provincie en de gemeenten Terneuzen, Borsele en Vlissingen bezitten de aande len van het in 2011 verzelfstandig de havenbedrijf. Ze staan tot en met 2018 voor 500 miljoen euro fi nancieel garant. Zeeland Seaports leed in 2012 en 2013 zo'n 30 miljoen euro verlies. Oorzaken: het duurzame kassen- project WarmC02 kwam jaren niet van de grond, een bijdrage van 12 miljoen euro aan het spoor- project in Goes en afschrijvingen op de gronden die waren aange kocht voor natuurcompensatie als de Westerschelde Container Ter minal wordt aangelegd. De WCT is inmiddels slechts een stipje op de horizon. Het eigen vermogen is inmiddels gezakt van 141 naar 126 miljoen euro. Wel verwacht het havenbe drijf over 2014 6,5 miljoen euro winst te maken. Dat is na aftrek van een extra investering van 4,5 miljoen euro in het nog verliesge vende WarmC02. Gedeputeerde Schonknecht vindt de risico's te overzien. Zeeland Seaports heeft tenslotte eigen ver mogen en wordt niet geplaagd door dividend-vragende aandeel houders. Anders dan Delta, waar van provincie en Zeeuwse ge meenten aandeelhouder van zijn, geldt met Zeeland Seaports de af spraak dat het dividend wordt be nut om het eigen vermogen op te krikken. Niettemin moet het havenbedrijf financieel gezonder worden en dus de risico's verkleinen. Provin cie, Terneuzen, Borsele en Vlissin gen geven daarvoor aanwijzingen in hun aandeelhoudersstrategie. Die zal Zeeland Seaports dienen te verwerken in zijn nieuwe be- drijfsstrategie. Zo achten de aan deelhouders een rendement van 8 procent haalbaar. Dan moeten in nieuwe contracten wel hogere le ges worden bedongen. Ook moet worden onderzocht of het haven bedrijf zijn deelnemingen (Warm- CO2, Zeeland Airport, Valuepark Terneuzen) niet moet verkopen, herfinancieren of direct onder de aandeelhouders brengen. Ook dient Zeeland Seaports na te gaan of (nauwe) samenwerking moge lijk is met Nederlandse en buiten landse zeehavens. Gent, Zeebrug- ge, Antwerpen en Rotterdam lig gen dan voor de hand. Het haven bedrijf werkt al samen met Gro ningen, Antwerpen en Gent. KRUININGEN - Inwoners van Krui ningen hebben de man die wordt verdacht van seksueel misbruik van twee kinderen al lange tijd in het vizier. Moeders zeggen dat ze hun kinderen al maanden niet meer buiten durven laten spelen. Afgelopen maandag escaleerde de zaak volledig toen de verdachte - van Irakese afkomst - voor zijn woning aan de Slotstraat werd mishandeld en neergestoken. Burgemeester Jan Huisman bracht de zaak van het mogelijke misbruik donderdag naar buiten. Voor veel dorpsbewoners kwam dat in het geheel niet als een ver rassing. „Dit speelt al meer dan een jaar", zegt een moeder die vrijdag rond het middaguur op haar kroost staat te wachten bij basisschool Voorhoute. Dat ze goed geïnformeerd is, blijkt wel uit het feit dat ze zonder naden ken het exacte adres van de ver meende kindermisbruiker op dreunt. „Bijna iedereen kent hem en weet waar hij woont." Deze en andere moeders vertel len dat de man regelmatig langs speeltuintjes loopt op zoek naar mogelijke slachtoffers. „Ik durf mijn kinderen niet meer buiten te laten spelen. Dat is lastig, hoor. Een kind van vijf begrijpt dat niet." Boosheid overheerst bij de wach tende ouders. „Het is de omge keerde wereld", zegt een vrouw. „Hij kan vrij rondlopen, maar wij moeten onze kinderen binnen houden." Een andere moeder roept 'dat ze hem terug moeten sturen naar zijn eigen land'. Er is zelfs begrip voor de ouders die de man maandag zouden hebben mishandeld. „Ik zou me ook niet kunnen inhouden." Sommige ouders twijfelen of de verdachte wel echt voor lange tijd uit Kruiningen is vertrokken, zo als de burgemeester beweert. Een blik door het raampje van zijn voordeur leert echter dat de wo ning er verlaten uitziet. Er staan enkel een stoel en een bank. Ver der is het leeg. „Nou zegt dat niet alles, hoor", zegt een overbuurvrouw, die net De keuze is vooral uit praktische overwegingen gemaakt, zegt Ruud Muste. „Door de tweespalt binnen de PvZ wil Robesin niet meer naast Babijn zitten. Hij moest dus een andere plek heb ben. Ik wil best wel naast Babijn zitten en van het één kwam het ander. Hij kwam er alleen voor te staan en ik doe het ook allemaal in m'n eentje. Al die vergaderin gen van het presidium, commis- thuiskomt met haar kinderen. „Deze man heeft nooit veel spul len gehad. Maar ik vermoed wel dat hij weg is, want ik heb hem al dagen niet gezien." De vrouw oordeelt veel milder over haar overbuurman en bena drukt dat hij slechts verdachte is. Ze twijfelt zelfs openlijk over de schuld van de man. „Ik heb hem nooit kunnen betrappen op iets dat ook maar wijst op kindermis bruik", zegt ze. „Mijn kinderen spelen nog gewoon buiten. Hij heeft ze nooit lastiggevallen. Ja hij trapt wel eens een balletje naar ze, maar dat mag hè!" De vrouw is geschokt door de mis handeling van maandag. Ze heeft het zien gebeuren. „Het was gru welijk. De man bood niet eens ver zet. Hij stond met zijn armen in de lucht en riep dat hij van niets wist. Zelfs toen hij al op de grond lag, schopten ze hem nog." De Irakese man woont in een complex met seniorenwoningen. Zijn directe buren - veelal oudere mensen - willen en kunnen wei nig over hem vertellen. Ze schet sen het beeld van een man die erg op zichzelf was en zich niet heel vaak liet zien. „Ja, de verhalen over het misbruik ken ik wel", zegt een oude vrouw, die argwa nend door de smalle deuropening naar buiten kijkt. „Maar ik heb er nooit iets van gemerkt. Ik denk dat het beter is om er maar niet al te veel over te zeggen." sies en de Staten is dan erg veel. Dus hebben we afgesproken dat we die kluif nu samen wat gaan verdelen." De overstap is donder dagavond goedgekeurd door het bestuur en de ledenvergadering van de PvZ. Op die bijeenkomst waren 62 leden aanwezig. Volgens Muste is het bestuursbesluit be krachtigd om Johan Robesin en het Terneuzense PvZ-raadslid El len de Neef te royeren. Lijsttrekker Robesin heeft giste ren zijn nieuwe partij Provinciaal Belang Zeeland geregistreerd bij het centraal stembureau in Mid delburg, voor deelname aan de Statenverkiezingen. DEN HAAG - Minister Lodewijk As scher van Sociale Zaken en Werk gelegenheid moet met Zeeuws- Vlaanderen gaan praten over hoe het werken over de grens makke lijker kan worden gemaakt. Dat heeft de Tweede Kamer hem 'opgedragen' door het aannemen van een motie van de Christen- Unie. De minister moet van de Kamer in gesprek met grensregio's en ge meenten om te zien welke ideeën zij daarover hebben. Staan huidi ge regels die ideeën in de weg, dan moet Asscher gemeenten de ruimte geven om te experimente ren. Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - Hoewel het eigen vermogen van Zeeland Seaports slinkt en er voorlopig geld bij moet in het duurzame tuinbouwproject WarmC02, zijn de risico's voor de publieke aandeelhouders van het havenbedrijf vooralsnog beperkt. Zeeland Seaports vormt geen groot risico voor de aandeelhouders, zegt gede puteerde Schonknecht. Dorp had man al in het vizier door Rob Paardekam Overbuurvrouw Kruiningse moeder MIDDELBURG - De provinciale partij Natuurlijk Zeeland wordt opgehe ven. De eenmansfractie gaat per 1 december op in de Partij voor Zee land. Reactie op de site van de PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34