p Piloten KLM bereid harder te werken 24 Maanden 50% korting en de Samsung Galaxy Trend Plus €20 voor Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc ECONOMIE 17 ft I iilf IÜ: De glastuinbouwsector moet veranderen, zeggen experts. De bedrijven kunnen nu niet goed een vuist maken tegen inkopers. li Voordeel DEN HAAG - Een ding is zeker: zo als het nu gaat in de glastuin bouw is er geen toekomstperspec tief. Moordende concurrentie, wei nig onderscheidend vermogen en hoge kosten maken dat tientallen bedrijven die paprika's, komkom mers en tomaten telen omvallen of net het vege lijf kunnen red den. In die sfeer van crisis, waarbij de Russische boycot van Europese ge wassen de bekende druppel was, lichten de consultants van advies bureau McKinsey de sector door. Voor Kerstmis houden ze de sec tor een spiegel voor. „Dan hebben de telers huiswerk voor de jaar wisseling", zegt Ruud Huirne, di recteur food en agri van Rabo bank. Bronnen beweren dat zo'n 6o pro cent van de door Rabobank gefi nancierde glastuinbouwbedrijven het water aan de lippen staat en bij de afdeling Bijzonder Beheer zijn ondergebracht. De glastuin bouw is een sector in problemen, erkent Huirne, maar het gaat om 'slechts' 12,5 procent. „Van alle door ons gefinancierde bedrijven, zo'n 200.000, zitten er 25.000 bij Bijzonder Beheer." Bij een executieveiling van een aantal failliet gegane kasbedrijven kocht Rabobank onlangs veertien ondernemingen op. „Omdat de geboden prijs te laag was, hebben we die bedrijven zelf gekocht. We brengen ze later op de markt. We wilden ze niet voor een habbe- krats van de hand doen. Want dan loop je het risico dat die kas bedrijven gaan produceren, en concurreren op prijs. En dan gaan we nog verder naar het putje. Daar moeten we juist van af', zegt Huirne. Het is al crisis in de sector sinds De sector moet gerichter datgene produceren waar de markt behoefte aan heeft pakweg 2008. „En dat is opval lend", zegt Huirne. „Want de sec tor maakt kwaliteitsproducten, is in hoge mate innovatief en duur zaam." Dat alles wordt maar met moeite over het voetlicht gebracht, schreef ook sectoreconoom Frank Rijkers van de concurrerende ABN AMRO een week geleden in een rapport. Volgens hem moet de sector meer onderscheidend worden. „Het is waar dat de moge lijkheden om te innoveren in pa prika, tomaat en komkommer be perkt zijn. Snacktomaatjes of mi- nikomkommers zijn nicheproduc ten. En een stoplichtverpakking van paprika's kun je ook maar een keer uitvinden." Dus zegt Rijkers dat de telers mis schien wel een vuist moeten ma ken. „Meer samenwerken, want op dit moment worden ze uit el kaar gespeeld omdat er maar een beperkt aantal inkopers is." Huirne van de Rabobank wijst ook op het internationale karak ter van de glastuinbouw. Zo'n 80 procent van de productie gaat naar het buitenland. „De presenta tie voor buitenlandse klanten kan beter; dat je duidelijk maakt dat het om een kwaliteitsproduct gaat. Neem bijvoorbeeld Duits land, onze grootste exportmarkt. Ooit gold de Nederlandse tomaat daar als topproduct. Nu liggen in Duitse supermarkten, meestal laag in de schappen, zakken van vijf kilo tomaten uit Nederland. Als een massaproduct." Begin vol gend jaar wil Huirne spijkers met koppen slaan met de sector. Want er moét iets veranderen. Hij neemt vast een klein voorschotje: „Misschien moet de glastuin bouw niet alleen maar meer ver kopen wat men heeft, maar ge richter produceren voor waar de markt echt behoefte aan heeft. Dat vergt samenwerking, overeen stemming." En die is er op dit moment niet, vreest Huirne. „Nu zie je helaas dat als er een jaar voor een be paald product een goede prijs is, datzelfde product het volgende jaar massaal wordt aangeplant, v Daardoor kelderen de prijzen. Dat schiet niet op." LTO Glaskracht, de belangenver eniging van de glastuinders, wacht vol verwachting het onder zoek van McKinsey af en zegt graag met de conclusies aan de slag te gaan. B3 Het zeer zit momenteel bij de ca binebonden. Om de nieuwe be stemmingen en de dienstregeling uit te voeren, zijn volgend jaar 272 nieuwe stewards en stewardessen nodig. Daarvan komen er 72 van dochter Cityhopper. De werving van de andere 200 mensen is nu opeens stopgezet. De directie wil namelijk dat het personeel harder gaat werken. Uit woede over deze gang van zaken gaan de drie bon den voor cabinepersoneel nu stipt volgens de cao werken. „KLM trekt eenzijdig de stekker uit die planning. Dat wil zeggen dat er KLM-personeel moet meer werk verzetten. Uit protest gaat het cabinepersoneel stipt volgens de cao werken Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant op enig moment een tekort ont staat aan cabinepersoneel. Dat ter wijl we nu ook al een zomer had den waarbij personeel regelmatig langer moest werken en insprin gen", verzucht Annette Groene- veld van de VNC. „We zien een trendbreuk in de manier waarop KLM met de cabinebonden om gaat." Overigens vindt ook Verhagen van de pilotenbond VNV het on handig van de directie dat de bon den zo laat zijn ingelicht over de besparingsplannen. Die moeten 700 miljoen opleveren in vijf jaar tijd. „Met een productiviteitsstij- ging van 4 procent per jaar. Dat is dus 20 procent. Dat is heftig, maar we staan open voor een dia loog. We zien dat er wat moet ge beuren en zullen niet weglopen voor onze verantwoordelijkheid." Wel is Verhagen boos dat de laat ste maanden de piloten zijn afge schilderd als goudhaantjes. „Alsof onze arbeidsvoorwaarden het be drijf tot zinken brengen. Piloten- kosten zijn 7 tot 8 procent van de totale kosten. Maar we zijn bereid om snel met de directie afspraken te maken. Maar ook de inkomsten moeten omhoog." Swen Laarveld van De Unie vreest voor nog strakkere roos ters, minder rust en opnieuw geen loonsverhogingen. wmmm- 60M!N 40 200MB 7 nu met retour ets.* Ander toestel of abonnement? Kijk op de website! ZATERDAG 29 NOVEMBER 2014 'Glastelers moeten samenwerken door Wilko Voordouw Ruud Huirne, directeur food en agri bij Rabobank Veel telers hebben moeite het hoofd boven water te houden. foto Ton Koene/HH door Frans van den Berg SCHIPHOL - Terwijl de vakbonden van cabinepersoneel overgaan tot stiptheidsacties, zijn de piloten be reid om snel afspraken te maken over productiviteitsverhoging. „Het zou onverantwoord zijn om te snel tot rigoureuze acties over te gaan", doelt Steven Verhagen van de pilo- tenbond VNV op eventuele stakin gen. MIN SMS INTERNET VAN VOOR SOMIN 40SMS 200MB £301- ItOMIN SÖSMS 200MB £35> €1?»so 180MIN I20SMS 300MB £40w* Voor vragen en meer informatie bel: 0900-06030.45 per gesprek) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 10-12-2014 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17