Club kan antwoord zijn op scheve gedoogsituatie VERDIEPING 15 We kunnen wachten op wetgeving óf kijken wat binnen gedoogbeleid kan Het Spaanse model dient als voorbeeld voor de Neder landse cannabis social club Tree of Life, die alweer en kele maanden geleden in Amsterdam is opgericht. De afgelopen maanden zijn veel clubs in Barcelona ge sloten. De verenigingen die open blijven, stellen strenge eisen aan het lidmaat schap. Zo wil ook het bestuur van Tree of Life te werk gaan. Wie lid wil worden moet ten minste 21 jaar zijn, tenzij uit een ver klaring van de huisarts blijkt dat het aspi rant-lid cannabis nodig heeft als medi cijn. Een interview met het bestuur hoort tot de toelatingsprocedure. Ook moet een lid ingezetene van Nederland zijn, toeristen komen niet binnen. Bijna elke maandag komen leden en aspi rant-leden bij elkaar in Vibrasonica. Het is het clubgebouw aan de rand van de rosse buurt, met comfortabele banken en stoelen en een bar waar je ook kunt eten. Een dj zorgt voor een mix van muziek uit de jaren '60 en '70, psychedelische rock en trip hop. Op een groot videoscherm wordt een documentaire getoond van Hollywood-acteur en cannabis-activist Woody Harrelson over de geschiedenis van de marihuana. 'Samen telen, samen de len', is het motto. „Wie zich inschrijft, geeft zijn individuele gedoogrecht - om voor eigen gebruik planten te mogen telen zonder vervolgd te worden - op voor de club", zegt Ruud van Wieren, secretaris van de Amsterdamse cannabis social club; net als in Spanje, dus. „We kunnen wachten totdat er wetgeving komt die re gulering van de teelt legaliseert, óf je kunt kijken wat binnen het gedoogbe leid mogelijk is." Begin oktober mochten de leden hun eer ste, in clubverband geteelde, biologische cannabis afhalen. Volgens de regels van Tree of Life mag elk lid maximaal 5 gram per dag ontvangen, om te voorkomen dat de cannabis wordt doorverkocht. Wie dat toch doet, wordt ook direct ge royeerd. Volgens dezelfde regels is de ma rihuana gegarandeerd vrij van pestici den. Van Wieren: „We registreren de soort, houden de groei van de planten nauwgezet bij en noteren ook de op brengst van de oogst." Dat is anders dan in een coffeeshop, waar je nooit hele maal zeker weet wat je aanschaft. Als een coffeeshophouder inkoopt, moet hij het doen met een blik op de gedroogde wiet- bloemetjes of geperste hasj-bolletjes en op basis daarvan beslissen: ja of nee. Con trole op de teelt mag hij niet hebben. Cannabis social clubs kunnen een ant woord zijn op de scheve situatie die nu in Nederland bestaat: de verkoop en het gebruik worden gedoogd, maar de teelt is strafbaar, mede omdat internationale drugsverdragen dat niet toestaan. Emeri tus-hoogleraar Cyrille Fijnaut van de Universiteit Tilburg brak daarom begin deze maand nog een lans voor cannabis social clubs. „Clubs die niet op commer ciële voet worden georganiseerd, de can nabis op naam van de leden telen en ge bruiken én door de overheid worden ge controleerd, kunnen een brug slaan tus sen de internationale verdragen en het feitelijk grootschalige cannabisverbruik all over the world", schrijft hij in het boek De derde weg. Hij twijfelt wel over of de constructie voor een rechter standhoudt met de hui dige wetgeving. Daarin staat hij niet alleen. „Al worden maximaal vijf planten voor eigen ge bruik gedoogd, het is wel strafbaar", zegt Kaj Hollemans van KH Legal Advice. „Als er apparaten voor belichting, verwar ming en bevloeiing op het perceel staan, wordt er vanuit gegaan dat de teelt pro fessioneel is." Volgens Hollemans putten voorstanders van cannabis social clubs in Nederland hoop uit de uitspraak van de rechtbank in Bierum, waarin twee Groningse wiet- telers wel schuldig zijn bevonden aan de teelt en verkoop van cannabis, maar geen straf kregen omdat ze op verantwoorde wijze teelden. „Dat is nog altijd geen vrij spraak. Ze kregen weliswaar geen straf, maar hebben wel een strafblad." Het bestuur van Tree of Life is van me ning dat de kweekactiviteiten niet als il legaal kunnen worden gedefinieerd, om dat de vereniging geen winstoogmerk kent. Het Openbaar Ministerie kon gisteren niet inhoudelijk reageren. Een woord voerster van het ministerie van Veilig heid en Justitie laat weten dat een canna bis social club in Nederland niet mag. „De lokale autoriteiten zouden daarte gen moeten optreden." ZATERDAG 29 NOVEMBER 2014 Ruud van Wieren, secretaris van cannabis social club

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15