Amsterdam opende onlangs de eerste cannabis social club. Het idee daarachter is dat de leden gezamen lijk pesticidenvrije marihuana telen. In Spanje bestaan zulke wietclubs al. 14 VERDIEPING CANNABISTEELT Het portaal van de Barcelo- nese club La Mesa is schaars verlicht. Je kunt er zomaar aan voorbij lo pen, zonder dat je in de gaten hebt wat er zich achter de deuren afspeelt. Alleen een vlaag wietlucht, afkomstig van een toevallig passerende bezoeker geeft een mogelijke hint. Alle kans dat ergens in zijn ondergoed een zakje met een kleine hoeveel heid wiet of hasj verborgen zit. Dat zou in ie der geval wel conform het advies zijn dat La Mesa aan alle nieuwe leden geeft. „We worden beschermd door de wet op de privacy", zegt de beeldschone vrouw die in de gang de inschrijvingen verzorgt. „Hier in Spanje mag je in je eigen huis gebruiken en 'ook in niet-openbare gelegenheden zoals een privéclub. Buiten op straat mag je niet zomaar roken of cannabis bij je hebben. De politie mag echter niet Zonder opsporingsbe voegdheid zoeken in plekken die als privé worden beschouwd en daar valt je onder goed onder." La Mesa is een van de honderden cannabis social clubs die Barcelona telt. Clubs als La Mesa, El Verde, Alhambra, Dr. Dou en Strain- hunters zijn officieel gezelligheidsverenigin gen, die als doel hebben gezamenlijk wiet te telen; omdat de leden bij gebrek aan tuin of balkon in een grote stad als deze, niet zelf in de gelegenheid zijn om een plant te laten groeien, of simpelweg omdat ze geen groene vingers hebben. Bij inschrijving dien je aan te geven hoeveel gram je maximaal per maand gebruiken wilt. „20 gram? Dan laten we één plant voor je groeien", zegt de mede werkster van La Mesa. De cannabis wordt voor en door sommige le den geteeld op percelen die meestal buiten de stad liggen. Sommige zijn klein, andere behoorlijk groot. „Mijn club telt 337 leden. Zij zijn eigenaar van de planten en geven van te voren aan hoeveel ze willen gebrui ken. Ik ben de enige die weet waar ze staan. Niet omdat ik bang ben voor de politie, want wat we doen is 'niet illegaal', zoals we hier zeggen, maar de kans dat het gestolen wordt is wel groot", zegt de voorzitter van La Cremme in Sitges, ten zuiden van Barce lona. Hij wil liever niet met zijn volledige naam in de krant. „Iedereen noemt mij Sito, dus schrijf dat maar op." Volgens Russ Hudson, hoofdredacteur van het online magazine Marihuana Games; is een cannabis social club in Barcelona wezen lijk anders dan een coffeeshop in Amster dam. De Amerikaan, die zelf marihuana ge bruikt, woont tegenwoordig in Barcelona, maar verbleef lange tijd in Amsterdam. „In een coffeeshop krijg je het gevoel dat je in een kroeg zit, een cannabis social club heeft meer iets weg van een huiskamer. In een cannabis social club kijkt ook niemand er van op als je de hele avond voor je uit zit te staren met enkel een perziksapje voor je neus. Dit zijn plek ken waar mensen naar toe gaan om even bij te komen van de drukte van de stad. Sommigen ne men hun laptop mee om te kunnen wer ken." Dat klinkt als een pa radijs voor gebrui kers van marihuana, maar de laatste maan- den worden canna bis social clubs in met name Barcelona ge plaagd door politie-invallen. Clubs worden gesloten, onder meer omdat ze niet kunnen bewijzen dat de cannabis door het collectief is geteeld, de ventilatie niet goed werkt of de vergunning voor de ca tering niet in orde is. Ook heeft de overheid onlangs de regels voor cannabis social clubs aangescherpt. Hudson denkt dat dat komt omdat autoritei ten niet willen dat Barcelona de marihua- na-hoofdstad van Europa wordt. „Een aantal malafide clubs verpest het voor de rest. Zij nemen het bijvoorbeeld niet zo nauw met de regel dat je alleen lid kunt wor den als je door een lid geïntroduceerd bent. Er zijn clubs die zelfs op straat flyeren, om toeristen naar hun clubs te lokken, terwijl ze helemaal geen reclame mogen maken." In coffeeshop krijg je het gevoel dat je in een kroeg zit, cannabis social club is meer huiskamer Samen samen door Lilian Dominicus illustratie Mark Reijntjens en Marietta de Boer Russ Hudson, hoofdredacteur Marihuana Games

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14