Memorabele dag voor moeder van Karim El Ahmadi Zwalkend beleid volleybalbond wordt duur betaald 50 SPORT EUROPA LEAGUE PSV slaagt maar net in de opdracht om een punt te pakken bij Estoril. In een bizar tweeluik wordt het 3-3. ROTTERDAM - De laatste keer dat zijn moeder bij een wedstrijd van hem langs de lijn stond? „Dat moet bij UDI zijn geweest, toen ik nog bij de F-jes speelde", lacht Ka rim El Ahmadi. Donderdag zat ze voor het eerst in haar leven in een stadion bij een wedstrijd van haar zoon. Het werd in De Kuip om al lerlei redenen een avond voor de eeuwigheid. Een avond vol vuur en emotie. En dat dan op zo'n dag de speler die zelden scoort de be slissing forceert...en dat voor de ogen van zijn moeder die in Ne derland nog nooit een stadion van binnen had gezien... Als er al sprookjes in de sport bestaan, dan is dit er eentje. Na zijn prachtige volley tegen Se- villa (eindstand 2-0) vlogen de El Ahmadi's op de tribune elkaar in de armen. Zijn broer, neven, zijn vader en moeder. Temidden van al die uitzinnige Feyenoord-fans vier de een Twents gezin een privé- feestje. „Dat ik dan in zo'n wed strijd zo'n doelpunt maak... ja, dan is het wel een emotionele avond", zegt de Enschedese middenvelder van Feyenoord. „De hele familie lo- - geert een weekje in Rotterdam. Be halve mijn moeder zijn ook mijn zwager en neefjes er." Voor de goe- de orde: zijn moeder ziet alle wed strijden van haar zoon live. „Ze mist niks, alleen bekijkt ze de duels altijd thuis voor de tv", ver telt El Ahmadi. „Daar voelt ze zich prettiger bij." Karim zal haar ondertussen wel hebben verteld dat niet alle voet balwedstrijden zo intens worden gespeeld en beleefd als die van donderdag. Stel je toch eens voor dat ze afgelopen zaterdag tegen FC Dordrecht haar debuut in een sta dion had gemaakt. Dan had ze waarschijnlijk nooit meer naar een wedstrijd gewild. „Dit was ook voor mij een van de meest spe ciale wedstrijden in mijn loop baan. Een hoogtepunt, absoluut", zegt El Ahmadi. „De manier waar op wij speelden was geweldig. Maar ook het feit dat Feyenoord voor het eerst sinds tien jaar weet te overwinteren, maakt het zo bij zonder. De Kuip is wel vaker van vreugde ontploft, maar ik kan mij niet herinneren dat de ontlading zo groot was. Ik heb in Engeland op Old Trafford en op Anfield ge speeld, maar de supporters van Feyenoord zijn bijna met niemand te vergelijken. Die sfeer van don derdag tref je nergens aan." Drie dagen na de sensationele overwin ning op de Europa Leaguewin naar, zou Feyenoord alweer de vol gende uitdaging wachten, maar zo als bekend is de topper tegen PSV verplaatst naar dinsdagavond. „Mij persoonlijk maakt dat niet zoveel uit", zegt El Ahmadi. „Het voor deel is dat we nu wat meer rust hebben. Vanaf vandaag gaat de knop om naar PSV, want hoe mooi het donderdag ook was, de volgende klus is altijd de meest be langrijke." De grote vraag is natuurlijk waar zijn moeder zich dan bevindt? Thuis op de bank of ergens in het Philips-stadion in Eindhoven, de plek waar hij ooit twee keer scoor de in een bekerwedstrijd? „Ik heb haar al gevraagd of ze niet elke wedstrijd nu wil komen." ESTORIL - PSV heeft voor het eerst sinds 2011 Europese overwinte ring afgedwongen. De ploeg van trainer Phillip Cocu pakte op be zoek bij Estoril het benodigde punt om verder te gaan in de Eu ropa League: 3-3. Georginio Wij- naldum maakte gistermiddag het cruciale doelpunt in de wedstrijd die noodgedwongen was uitge smeerd over twee dagen. Door noodweer in Portugal werd de wedstrijd donderdagavond na de eerste helft gestaakt, bij een 3-2-voorsprong van Estoril. Ver der spelen bleek onmogelijk op de doorweekte grasmat. Met be hulp van bladblazers, bezems en zand zorgden medewerkers van Estoril er voor dat het veld weer redelijk bespeelbaar was, al had de regen duidelijk zijn sporen ach tergelaten. Cocu greep het onver wacht langere verblijf in Portugal aan om zijn ploeg nog eens beel den te laten zien van de eerste helft. Vooral bij spelhervattingen ging er toen van alles mis bij de Eindhovenaren. PSV had twee keer de leiding genomen, maar gaf die steeds weer heel makke lijk weg en was door weer zo'n de fensieve flater zelfs op achter stand gekomen. De opdracht voor PSV was in de tweede helft duidelijk: één keer scoren zou voldoende zijn voor Europese overwintering. Cocu stuurde dezelfde elf spelers het veld in als donderdag en gaf zijn ploeg daarmee de kans op eer herstel. Hoewel het elftal van Cocu net als donderdag niet kon aantonen dat het over veel meer kwaliteit beschikt dan Estoril, kreeg PSV toch waar het naar op zoek was: een doelpunt. Wij- naldum bezorgde de Eindhove naren een plek in de volgende ron- de door in de 82e minuut opti maal te profiteren van slecht uitverdedigen van de thuisclub (3-3). Daarvoor had PSV al een aantal aardige kansen gehad, waarvan de grootste voor Luuk de Jong, die in de 69e minuut op de vuisten van doelman Pawel Kieszek knalde. Even leek de koploper van de ere divisie de strijd tegen de tijd te verliezen, tot Wijnaldum de bal per toeval voor zijn voeten kreeg en het kostbare en noodzakelijke doelpunt liet aantekenen. In de slotfase liet PSV het ticket voor de volgende ronde nog bijna uit de handen glippen, maar Kléber schoot de bal uit de draai net over en Kuca miste vlak voor het open doel de bal. BESCHOUWING BELEID VOLLEYBALBOND ENSCHEDE - Het doorschuiven van bondscoach Gido Vermeulen van de vrouwen naar de mannen is het laatste voorbeeld van het zwal kende beleid van de Nederlandse volleybond. Het lijkt erop dat di recteur Joëlle Staps eindelijk be seft dat een serieuze sport niet zonder een krachtige technische leiding kan. Maar dat komt wel een aantal jaren te laat. Wat eigenlijk al een paar maan den in de lucht hing, werd dan gis teren alsnog een feit: Gido Ver meulen is niet langer bondscoach van de Nederlandse volleybalsters. De Nederlandse volleybalbond heeft hem per direct doorgescho ven naar de mannen, bij wie sinds deze zomer een vacature was na dat Edwin Benne uit zijn functie was ontheven. Het weghalen van Vermeulen bij de vrouwen is een zet die na twee teleurstellend verlopen toer nooien (EK 2013 en WK 2014) en vooral na stevige interne kritiek van de speelstersgroep niet langer uit te stellen was. Toch stelden Staps en Vermeulen twee weken geleden nog, bij de EK-loting, dat hij in 2015 op het EK in eigen land bondscoach van de vrouwen zou zijn. Dat blijkt nu al een wassen neus. Het trieste van het hele verhaal is dat dit niet de eerste keer is. Het zelfde gebeurde dit jaar bij de man nen. Die stelden bij het EK van 2013 ook teleur, maar na een eva luatie kreeg bondscoach Benne een nieuw tweejarig contract. Een halfjaar later werd hij echter als nog aan de kant geschoven en werd er voor hem intern een ta kenpakket gezocht omdat de bond zich geen ontslagvergoedingen kan permitteren. Het doorschui ven van Vermeulen naar de man- nen (van wie hij overigens de meesten heeft opgeleid als bonds coach van Jong Oranje) kan ook in dat licht bezien worden. Het zijn maar twee voorbeelden van een hele reeks verschuivingen en positiewisselingen in het tech nische apparaat in de laatste jaren. Na het vertrek van Joop Alberda als richtingwijzer op dit gebied, ontbreekt een duidelijke lijn en vi sie bij de bond. De laatste tech nisch directeur, Bert Goedkoop, liet zich laatdunkend uit over het zaalvolleybal en mocht zich op het spelletje in het zand gaan rich ten. Bij het beachvolleybal is hij dit jaar overigens ook alweer op een zijspoor gerangeerd. Er is dus al jaren geen technische baas meer die een duidelijke visie uit draagt, de lijnen uitzet en de pres taties van de bondscoaches op waarde kan inschatten. Bondsdirecteur Staps dacht 'met feedback van deskundigen' dat laatste zelf wel te kunnen. Een ern stige inschattingsfout, net als het feit dat ze besloot de technische leiding in handen te geven van Gi do Vermeulen. Die werd tot 'hoofdcoach' benoemd en moest, als bondscoach van de vrouwen, niet alleen zijn collega's maar ook zichzelf aansturen en beoordelen. Een onmogelijke situatie, ook voor Vermeulen, en een minstens zo grote inschattingsfout van Staps. Dat alles wordt nu terugge draaid en de bond gaat alsnog op zoek naar een technisch directeur. Maar daar gingen dus wel een hoop verloren jaren aan vooraf, waarin het Nederlandse volleybal zijn laatste beetje glans kwijtraak te. Er was zelfs een noodkreet in de media van voormalig bonds coaches Alberda en Gerbrands voor nodig om het bloeden (hope lijk) te stoppen. Nu moeten er op korte termijn dus twee zware, du re functies worden ingevuld met een technisch directeur en bonds coach vrouwen. Waarschijnlijk is het niet handig om aan de voora vond van twee topevenementen in eigen land (WK beachvolleybal en EK vrouwen) nog een vacature te creëren. Maar als dat voorbij is, mag ook bondsdirecteur Staps zich gerust afvragen of zij nog de juiste vrouw op de juiste plek is. door Leon ten Voorde Karim El Ahmadi is uitzinnig van vreugde na zijn treffer. Door het oog van de naald door Jaco Kaijen 14 Feyenoord en PSV behoren tot de veertien clubs die na vijf speelronden in de Europa League al zeker zijn van een plek in knock-outfase. In totaal gaan 32 clubs na de winter verder. i. door René Banierink Gido Vermeulen is nu de bonds coach van de mannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 142