Grote actie Oostenrijk tegen jihadisten Russische marine in het Kanaal Cameron: Wijzig EU-migratieregels Moldavië voelt hete adem Poetin BUITENLAND 13 WENEN - Bij ongeveer veertig huis zoekingen in Oostenrijk zijn giste ren dertien jihadverdachten gear resteerd en zestien anderen voor verhoor meegenomen. De ver dachten zouden jonge moslims ra dicaliseren en werven om met ji hadisten in Syrië te gaan vechten. Onder de arrestanten is de hoofd verdachte, volgens Oostenrijkse media 'een Bosnische haatpredi- ker', die vlak voor zijn vertrek naar Syrië in zijn woning in We nen werd opgepakt. Zo'n vijfhonderd politiemensen begonnen de actie 'Operatie Palmira' na twee jaar onderzoek om 04.00 uur met 25 arrestatiebe velen op zak. De autoriteiten heb ben een alarmfase uitgeroepen, omdat ze bang zijn dat terroristen terugslaan. Er zijn onder meer woningen, moskeeën en gebedsruimtes door zocht in Graz, Linz en Wenen. Het zou een van de grootste ac ties tegen jihadisten in Europa zijn geweest. De actie van politie en veiligheidsdiensten is ver noemd naar de Syrische stad en oase Palmira. De verdachten zijn met de modernste middelen afge luisterd, meldt het Oostenrijkse dagblad Kronen Zeitung. CALAIS - De Russische marine houdt oefeningen in het Kanaal tussen Frankrijk en Engeland. Dat heeft een woordvoerder van dè marine van Rusland gezegd, zo meldde het staatsmedium Spoet nik gisteren. „Een eskader van schepen en on dersteunende schepen van de Noordelijke Vloot zijn door het nauwste gedeelte van het Kanaal bij Dover, het Nauw van Calais, gevaren, en ze liggen nu in een baai dichtbij de monding van de Seine", aldus de marine. Daar wachten de schepen tot het weer wat kalmer wordt, voordat er daadwerkelijk geoefend wordt in de wateren tussen Engeland en Frankrijk. Overigens volgde de Ne derlandse marine deze week een aantal Russische schepen die door de Noordzee voeren, zo liet een woordvoerster van de marine weten. Dat is vrij gebruikelijk, leg de zij uit. De Russen verplaatsten zich door intérnationale wateren en waren op weg naar de Middel landse Zee. Toen ze verder rich ting het zuiden waren gevaren, namen de Belgen de begeleiding over. Of dat dezelfde schepen zijn die zich nu in het Kanaal bevin den, is niet duidelijk. Hij is een voorstander van het EU-beginsel van vrij verkeer van werkenden, maar dat moet op een houdbare manier worden vorm gegeven. Daarom stelt Cameron onder meer voor dat EU-burgers in Groot-Brittannië vier jaar moe ten werken voor ze recht hebben op sociale voorzieningen. De Euro pese Commissie liet gisteren we ten dat ze de voorstellen van Ca meron zal bespreken en dat de EU de lidstaten niet belemmert om op te treden tegen misbruik van sociale voorzieningen. „De ideeën zijn onderdeel van een de bat en moeten rustig overwogen worden", liet Brussel weten. Immigratie is goed voor het land, maar moet worden beheerst en op het nationaal belang zijn ge richt, beklemtoonde Cameron. De premier ligt onder vuur over de toestroom van immigranten, die de scepsis jegens de EU in Groot-Brittannië nog groter maakt. Cameron zei dat de toe komst van zijn land binnen de EU op het spel staat en dat andere leiders in de EU zijn voorstellen zouden moeten steunen. Hij noemt die plannen 'redelijk'. De voorstellen van de premier be helzen verder onder meer het ver sneld deporteren van veroordeel de criminelen, het beperken van familiehereniging, het uitzetten van migranten die een half jaar na aankomst nog geen werk heb ben gevonden, het langer weren van bedelaars die het land zijn uit gezet en het uittrekken van extra geld voor gemeenschappen waar in veel migranten leven. Cameron zei dat het niet verkeerd is om bezorgd te zijn over het aan tal mensen dat naar Groot-Brit tannië komt. Volgens de statistie ken kwamen er in de eerste helft van dit jaar 583.000 mensen in Groot-Brittannië wonen en wer ken. Daar tegenover stond dat er ook 325.000, al dan niet tijdelijk, vertrokken. Voor veel Britse kie zers is de maat vol. Een groot deel van de nieuwkomers komt uit Eu ropa, met name uit Roemenië en Bulgarije. sche partij Patria ('Geboorteland') van Renato Usatii, een zakenman die fortuin maakte in Rusland en zijn partij in september liet regis treren voor deelname aan de stem busgang morgen. De Centrale Kiescommissie beschuldigde Usa tii van het aannemen van buiten lands (lees: Russisch) campagne geld en de rechter achtte die be schuldiging bewezen. Daar kwam bij dat afgelopen week een video opdook waarin Usatii beweert on der controle te staan van de Russi sche geheime dienst FSB, de voor malige KGB. Usatii verwierp alle aantijgingen, maar maakte zich volgens de Rus sische internetkrant Lenta.ru wel spoorslags uit de voeten. Uit angst voor arrestatie vluchtte hij naar Moskou. Hoewel Patria in de peilingen niet meer dan 12 pro cent van de stemmen zou halen, is de verwijdering van de partij van het stembiljet sterk symbo lisch en koren op de molen van Rusland. Het Kremlin zal niet willen toe staan dat, na Oekraïne, een vol gende voormalige Sovjetrepubliek uit de Russische invloedsfeer weg glijdt. Net als Oekraïne heeft ook Moldavië afgelopen zomer een As sociatieverdrag met de Europese Unie getekend, wat Moskou met lede ogen aanzag. Rusland kan tegen het kleine Mol davië dezelfde wapens inzetten als tegen Oekraïne: dreigen met importheffingen op onder meer Moldavische wijn, verhoging van de gasprijzen en het allergevaar lijkst: Moskou kan onrust stoken in een separatistische regio, Transnistrië. Transnistrië, een strook land aan de rivier de Dnjester, vocht zich met behulp van Russische en Oek raïense milities in 1990 naar de - door bijna niemand erkende - on afhankelijkheid. Het heeft Mos kou sinds het begin van de onrust in Oekraïne een jaar geleden meermaals gesmeekt om te mo gen opgaan in de Russische Fede ratie. Pessimistische analisten wijzen er dan ook op dat Rusland na Zuidoost-Oekraïne vast ook nog wel een klein stukje van Molda vië wil inpikken. De verkiezingen van morgen wor den naar verwachting een nek-aan-nekrace tussen de pro-Europese Liberaal Democrati sche Partij van premier Iurie Lean- ca en de min of meer op Moskou georiënteerde Communistische Partij. Mochten de pro-Europese krachten het net als in 2009 win nen, dan zal Moskou niet te be roerd zijn om te blijven stoken in Moldavië. Normaal gesproken zouden de parlementsverkiezingen in Molda vië de westerse media amper ha len. De kleine voormalige Sov jetrepubliek met 3,5 miljoen inwo ners ligt aan de rand van Europa, is verpauperd en heeft internatio naal weinig in de melk te brok ken. Maar door de aanhoudende crisis in Oekraïne zijn de verkiezingen ineens van aanzienlijk belang, ook voor de rest van Europa. Want de situatie in Moldavië lijkt als twee druppels water op die in het door oorlog geteisterde buur land: een pro-Europese regering, een grote Russischtalige minder heid, Moskou dat voortdurend dreigt met maatregelen tegen aan sluiting bij Europa en een lands deel in het oosten, Transnistrië, dat zich - in 1990 - onafhankelijk heeft verklaard. De spanningen liepen afgelopen week op toen Moldavische veilig heidsdiensten vijf mensen oppak ten die ervan worden verdacht dat ze rond de verkiezingen van morgen geweld wilden plegen. De politie nam pistolen, granaat werpers en geld in beslag. De ver dachten zouden lid zijn van een clandestiene pro-Russische orga nisatie. Ook verbood een gerechtshof afge lopen donderdag de pro-Russi- ZATERDAG 29 NOVEMBER 2014 De autoriteiten hebben een alarmfase uitgeroepen, omdat ze bang zijn dat terroristen terugslaan. door onze redactie buitenland LONDEN - De basisregels van de Eu ropese Unie moeten worden aange past om de stroom migranten naar het Verenigd Koninkrijk te kunnen indammen. Dat zei de Britse pre mier David Cameron gisteren in een toespraak over immigratie. Britse premier wil stroom migranten indammen en vraagt daarbij de hulp van Europese Unie. Moldavische betogers verbranden een portret van de Russische president Poetin (met Hitlersnor), uit protest tegen de Russische annexatie van de Krim foto Reuters door onze correspondent Joost Bosman KIEV - In Moldavië worden morgen parlementsverkiezingen gehouden. Rusland lijkt in de voormalige Sov jetrepubliek hetzelfde spel te spe len als in buurland Oekraïne. MOLDAVIE OEKRAÏNE ROEMENIË Chisinau OEKRAÏNE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13