/rri and 47 Levensboek houdt herinneringen aan (groot)ouders levend. in liefdevolle herinnering In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verdergaat. Het overlijden van vader Johan Braber uit Renesse op 66-jarige leeftijd kwam zo on verwacht dat de hele familie tijdens de be grafenis ontredderd rond zijn graf stond. Toen moeder Janny Braber-Van den Have bijna een kwart eeuw na haar man over leed, was dat anders. Want natuurlijk was er toen net zo goed verdriet. „Maar we heb ben na haar overlijden ook haar leven, hün leven, gevierd", zegt jongste dochter Ina Braber. Vader Johan overleed de dag voor hun trouwdag. „Mijn vader werd via de achter deur binnengedragen. Aan de voordeur stond de bloemist met een boeket voor die trouwdag", blikt Ina terug. Vader was een bijzondere man, de spil van de familie. „Sterk, zorgzaam. Regelmatig kwam je thuis en dan stond er in het schuurtje een veilingkist met aardappels, groenten en fruit. Geen briefje erbij, maar die kist stond er wel. Hij was voor ons een belang rijk figuur, van wie we veel hielden. We waren overrompeld door zijn overlijden. Mijn zus en ik waren in verwachting van de kleinkinderen die hij nooit zou kennen, Jos en Jorieke." Ina persoonlijk kende hem destijds beter dan ze haar moeder kende. Haar broer Leo en zussen Nelleke en Lia typeerden moe der Janny bij haar overlijden als 'een sterke vrouw, die al psalmen zingend voor man en kinderen zorgde, aardbeien en perziken verkocht aan de deur, zomers badgasten huisvestte en de moestuin bijhield'. Als na komertje - haar broer en zussen zijn respec tievelijk li, ïo en 7 jaar ouder - heeft Ina an dere herinneringen aan haar moeder. „Ze was een broze vrouw, zowel lichamelijk als geestelijk. Zo ken ik haar. Een moeder die stilletjes op een stoel zat, witjes en broos. Van die stevige vrouw Was weinig meer over." Moeder kampte vanaf 1966 met een ziekte aan de schildklier én, ook dat speelt wellicht een rol, ze kreeg in haar leven heel wat voor haar kiezen. Voor Ina openbaarde die achtergrond zich echter pas later. Voor haar werk als consu lent Levensvragen Cliënten bij Gors specia liseerde zij zich onder meer in het syste- misch begeleiden en behandelen van rouw. „De systemische aanpak gaat er van uit dat je onderdeel bent van verschillende genera ties, van een familiegeschiedenis. Ik heb voor de opleiding Land van Rouw bijvoor beeld de geschiedenis van mijn ouders en grootouders moeten uitpluizen. Zo ontdek te ik dat mijn moeder ook een nakomertje was, net zoals ik. Haar zusje boven haar zorgde voor haar, maar die stierf toen ze 14 was. Mijn oma was baker, die ging uit wer ken, dus ze stond er alleen voor. En dan zie je opeens haar kind zijn weer. Het gaat er eigenlijk om een verhaal groter te zien dan je zelf bent. De geschiedenis te zien en je hoofd te buigen voor wat er is en jezelf aan vaarden in de plek die je hebt. Zie je het he le verhaal dan kun je in feite alleen maar respect hebben voor moeder in heel haar geschiedenis." Een geschiedenis die gete kend werd door armoede, hard werken en verlies, maar ook door standvastigheid, moed en geloof. Johan en Janny Braber trouwden in 1947 na een verlovingstijd van vier jaar. Het tweetal begon, de gevolgen van de Tweede Wereldoorlog nog amper te boven, een fruitkweekbedrijfje in Renesse. Tot de Watersnoodramp roet in het eten gooide en veel van wat was opgebouwd, vernietigde. Johan ging aan de slag in de heraanplant van het eiland. Janny zorgde - met de geringe middelen die ze toen had den - voor haar gezin, schoonouders en evacués. Van het verdronken fruitkweek- bedrijf wisten de Brabers om te schakelen naar een groenvoorzieningsbedrijf met tuincentrum, dat anno 2014 nog altijd be staat. „Soms is het leven net een roman. Ze zijn begonnen met cox orange pippinboom pjes als start van het fruitkweekbedrijf. On der die bomen is mijn vader overleden." En toen zij vele jaren later hun moeder naast vader te ruste legde op de begraaf plaats in Renesse merkte Leo op dat Johan en Janny begraven liggen onder een zoge naamde hemelboom. Een pracht van een rustplaats voor het op Schouwen-Duive- land bekende boomkwekerspaar. In het kader van haar studie kreeg Ina haar moeder een jaar of zes voor haar overlijden zo ver om een levensboek te maken. In haar indrukwekkend regelmatige hand schrift schreef Janny bladzijde na bladzijde vol. Over de geit die ze als huwelijkscadeau kreeg. „Ze schrijft: ik vond het wel een beetje een raar cadeau, maar wat ben ik blij met ons geitje geweest. In arme tijden was er altijd melk om pap voor de kinderen te koken." De verhalen zijn aangevuld met fo to's en documenten. Zoals een getuig schrift van Jonkheer Quarles van Ufford, met wiens gezin Janny in de oorlog geëva cueerd werd naar Breukelen. „Daar staat dan in hoe zij zeer liefdevol voor de acht kinderen van die adellijke familie zorgde en daarnaast ook nog eens 'de gehele wasch' van de familie deed." Moeder werkte een halfjaar aan het boek en het werd, nog tijdens haar leven, een zeer waardevol item. Ze was er zelf erg trots op en het levensboek bood steevast aanknopingspunten voor gesprekken met kinderen en kleinkinderen. „Ik heb haar zo door dat levensboek leren kennen, heel bij zonder. Nee, we waren ons toen nog niet bewust van de waarde die het boek na haar overlijden zou krijgen. Maar nu is het een bron van familiegeschiedenis, met alle ups en downs." Inclusief de tekst waarmee Jan ny - ook namens 'jullie liefhebbende vader en opa Johan Braber' - haar boek afsloot: 'Ik draag het boek op aan mijn kinderen en klein kinderen. Lees hetbewaar hetdoe het nooit weg. Met liefde geschreven. Houdt goede moed. Veel gezondheid en goede moed op jullie verde re levensreis'. Bij de begrafenis van Janny lag haar levensboek opengeslagen in de kerk. De familie haalde herinneringen op aan va der en moeder, opa en oma. Zoals sinds dien door de kinderen, elf kleinkinderen, acht achterkleindochters en alle partners elk jaar rond de verjaardag van Janny op nieuw wordt gedaan. Waarmee de familie de tekst in praktijk brengt, die ze op het be- dankkaartje na het overlijden van Janny zet ten: 'Ze heeft haar levensboek geschreven. En het toen zachtjes dichtgedaan. Wij lezen het en zullen het herlezen. Zo blijven zij voor ons be staan.' ZATERDAG 29 NOVEMBER 2014 Onder de hemelboom De verlovingsfoto van Janny en Johan in 1943. door Esme Soesman I Op moeders verjaardag komt de hele familie bij elkaar. Zo ook op 19 april 2012; Janny's 90ste verjaardag. Die traditie houdt stand. Hebt u ook mooie herinneringen aan een dier bare die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze ru briek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 434003, chefnieuws@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 139