Vroeger schilderde hij doelpunten, nu schildert hij doe ken. Micha Radojewski (37 jaar uit Kloetinge) liep op het wankele pad van profvoetballer, maar sloeg af om schilder te worden. Huisschilder van beroep, kunstschil der als hobby. 40 ZEELAND MICHA RADOJEWSKI, PORTRET Als teenager maakte Micha Ra dojewski vier keer in de week de reis van Goes naar Breda om bij NAC te voetbal len. De eindeloze uren in de trein werden verlicht door het uitzicht. Zijn ogen speur den de stations af, de viaducten en blinde mu ren op zoek naar graffiti. De kleurrijke letter kunst prikkelde zijn fantasie en inspireerde hem om zelf te schetsen en te smeden. „Naast voetballen is tekenen van jongs af aan mijn hobby geweest. Ik was vooral veel met letters bezig. Graffiti vond ik zéér boeiend. Ik heb het nooit illegaal op muren gedaan hoor, maar vooral in schriften en op losse papier tjes. Op verzoek heb ik één keer een graffiti 'in het wild' gemaakt. Dat was op een muur bij het station in Goes, voor een overleden ploeggenoot." „Ik had al lang de ambitie niet meer om prof voetballer te worden. Ik speelde voor mijn ple zier in het tweede van Kloetinge. Net als Frank Bouwmeester. We speelden tegen Wolf- aartsdijk. Ik kwam aangelopen van een ander veld, toen Frank op het veld getroffen werd door de bliksem. Ik zag het voor mijn ogen ge beuren. Een kaarsrechte lichtflits van boven naar beneden." „Frank heeft het niet overleefd. Verschrikke lijk. Dat heeft een enorme impact gehad. Vrienden vroegen of ik samen met iemand an ders een graffiti voor Frank wilde maken op een muur bij het station. Dat hebben we ge daan. Achteraf hoorden we dat Franks ouders langs waren gekomen toen we bezig waren. In een e-mail bedankten ze ons. Die mail bewaar ik voor altijd." „Ik ben ooit als zevenjarig mannetje gaan voet ballen, bij w Goes. Gewoon omdat ik het leuk vond. Ik had geen hoger doel. Ik had niet het idee om profvoetballer te worden. Op een ge geven moment blijk je aardig te kunnen voet ballen - maar ik was geen Van Basten ofzo hoor - en dan kom je vanzelf in dat traject van profvoetballer terecht." „Met schilderen ging het eigenlijk precies het zelfde. Ik maakte cartoons voor de nieuws brief van het schildersbedrijf waar ik werkte en daar kreeg ik positieve reacties op. Mensen zeiden dat ik er meer mee moest gaan doen. Toen ben ik op doek gaan schilderen. Gewoon omdat ik het leuk vond, niet met het idee om beroepskunstenaar te worden." „Ik begon zonder vooropgezet plan. Ik legde een doek neer, goot er verf overheen, pakte het vast en wiegde het heen en weer. Na een tijdje ontstond er een hoofd op het doek en vandaaruit ben ik verder gegaan. Het was een kwestie van proberen en door van alles te pro beren heb ik mezelf verder ontwikkeld." „Toch blijft het een gevecht. Maak je wat je zelf leuk vindt of wat anderen leuk vinden? En wat is leuk? M'n vrouw Samantha en mijn ouders zeggen al gauw dat ze iets mooi vin den. Maar ja, dan krijg je het Voice of Hol land-effect. Mensen in je omgeving zeggen dat je mooi kunt zingen, maar vinden de ken ners dat ook? Dat blijft moeilijk, zeker als je in opdracht schildert." „Mijn zwager is fysiotherapeut in Middelburg. In het begin heb ik wel 's werk in zijn wacht kamer opgehangen en ben er zelf gaan zitten. Als er iemand zat te wachten, zei ik dan: 'Mooi schilderij, hè?'. Fantastisch de reacties die je dan krijgt. 'Dat kan ik ook' zei iemand. Ik heb maar niet gezegd dat ik het had ge maakt. Uiteindelijk heb ik zo toch een aantal werken verkocht." „Tegenwoordig probeer ik m'n ideeën wel 's op facebook uit. Dan zet ik er een schets op en wacht de reacties af. Maar ja, als je veel reac ties verwacht, komt er soms niks. En anders om. Uiteindelijk moet je dicht bij jezelf blij ven. Je kunt er allerlei moeilijke theorieën op loslaten, maar uiteindelijk vinden mensen het leuk of niet. Meer is het niet." „Ik wil met mijn schilderijen een verhaal ver tellen. Niet dat mensen na één keer kijken uit gekeken zijn. Ik gebruik verschillende materia len om dat voor elkaar te krijgen. Ik meng bij voorbeeld wel 's expres verf op waterbasis met terpentine. Door een chemische reactie ont staat er dan iets. Ik gebruik ook kit om diepte te creëren, maar ook karton, cd's, lichtjes, ei genlijk van alles." „Ie kunt mijn werk figuratief en vrolijk noe men. Ik heb tot nu toe veel figuren geschil derd en eigenlijk zijn ze allemaal vrolijk en kleurrijk. Dat is niet bewust, dat gebeurt ge woon. Misschien komt het doordat ik vrolijk van aard ben. Schilderen is mijn uitlaatklep. Maar het is niet zo dat als ik een rottijd heb, ik dan depressieve dingen ga maken." „Er zijn mensen die m'n werk kinderlijk vin den. Prima. Dat kun je ook van de Co bra-groep zeggen. En kijk naar Herman Brood. Hij was een rebel met zijn gekrabbel en de snelheid waarmee hij dat deed. Hij leg de een doek neer, kwakte er verf op, er kwam Na een tijdje ontstond er een hoofd op het doek en vandaaruit ben ik verder gegaan een klant binnen, Brood vroeg 6ooo gulden en kreeg het ervoor. Hij zette de kunstwereld zo een hak." „Banksy is ook zo iemand. Hij steekt de draak met de kunstwereld, maar zijn doeken zijn wel miljoenen waard. Hij geeft bestaand werk een nieuwe dimensie. Hij plaatst een gevechts helikopter in een middeleeuws landschap schilderij, een vlammenwerper op Mona Li sa's schouder of geeft een stenengooiende de monstrant een bos bloemen in zijn hand." „Dat tegendraadse staat me aan. Niet als ande ren willen zijn. Dat probeer ik ook. Maar om mezelf nu een kunstenaar te noemen.Ik vind het een nogal beladen term. Er zijn men sen die zich kunstenaar noemen, terwijl die dat in mijn ogen niet zijn. Ik ben huisschilder van beroep, daarmee verdien ik mijn geld. Op doek schilderen is voor mij een hobby. Ben je dan een kunstenaar?" „De creativiteit zit wel in me, denk ik. Ook als voetballer al. Ik was een rechterspits, snel en hield van trucjes en een mannetje passeren. Ik heb bij best veel clubs gespeeld en toen ik bij NAC en FC Antwerp speelde, wilde ik ook prof worden. Dat dat niet is gebeurd, is jam mer maar meer ook niet. Ik heb nergens spijt van, want ik heb een mooie, leerzame tijd ge had." „Als je op jonge leeftijd een paar keer in de week alleen met de trein naar Breda moet, word je vanzelf een stuk zelfstandiger. Ik heb er ook leren opkomen voor mezelf. De voetbal wereld is nu eenmaal een aparte wereld. Kei hard, mensen gaan soms over lijken. Bij een profclub werkt het zo: voor jou tien anderen. En zo zit ik niet in elkaar." „Op mijn zeventiende speelde ik in België bij Beerschot. Toen was ik op mijn best. Op oude foto's kun je zien hoe afgetraind ik toen was. We speelden tegen Anderlecht en Club Brug ge en ik was topscorer van de competitie. Ik kreeg van Beerschot mijn eerste profcontract aangeboden. Maar toen ging de club failliet en ging het contract niet door. Dat was wel zuur. Wie weet hoe het was gelopen, als de club niet failliet was gegaan." „Ik heb het daarna nog bij RBC in Roosendaal geprobeerd, maar op een gegeven moment be sef je dat het hem niet gaat worden. Ik was on dertussen begonnen met een schildersoplei ding en daar had ik het best druk mee. Mede door de nodige blessures ben ik gestopt met voetballen en heb toen eigenlijk zes jaar geen bal aangeraakt. Ik was er klaar mee." „Bij Kloetinge ben ik daarna in lagere teams Micha Rado j ewski laat het gewoon gebeuren door Rudy Boogert Micha Rado jewski werd ge boren op 6 sep tember 1977 in Goes. Opge groeid in 's- Heer Hendriks kinderen. Voet balde bij Goes, Vlissingen, NAC, FC Ant werp, Beer schot, Kapellen, Veere, RBC, SSV'65 en Kloe tinge. Rondde in Goes zijn schildersoplei ding af en ging in loondienst. In 2007 trouw de hij met Sa mantha Saija. Richtte in 2013 zijn eigen schil dersbedrijf op, Rado Schilder werken. Woont samen met Sa mantha en hond jazz in Kloetinge. Expo seert momen teel in het Ce derhof in Kapel- Ie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 138