Britse transseksuelen in de verdrukking 12 BUITENLAND Overlijden van koning kan instabiel Thailand opnieuw in een politieke crisis storten door strijd om de opvolging. 66 Discriminatie, pesterijen en vooroordelen dwingen velen tot zelfgekozen dood „Wat je nu ziet, is dat er zeker vijf facties in het paleis zijn die ver schillende ideeën hebben over hoe het land zich moet ontwikke len. Nog los van zijn zwakke ge zondheid, zorgt dat ervoor dat de invloed van de koning in het re cente conflict duidelijk minder is dan voorheen." Hoewel de koning volgens het laatste officiële bericht langzaam herstelt, wordt er in en buiten Thailand gespeculeerd over wat er gebeurt als Bhumibol komt te overlijden. Voor de meeste Thai is hij de enige koning die ze ooit hebben gekend. Wie kan in zijn voetsporen treden? De erfopvolging schrijft voor dat kroonprins Vajiralongkorn de nieuwe koning zou moeten wor den, maar de kroonprins wordt ge zien als onvoorspelbaar en is om streden vanwege zijn vermeende vriendschap met de afgezette pre mier Thaksin. Met hem als vorst zouden generaals, conservatieve politici en rijke zakenlieden hun macht kunnen verliezen. De in vloedrijke elite ziet dan ook veel liever prinses Sirindhorn de troon bestijgen. De prinses is betrouw baarder, vinden zij. Volgens Thailand-kenner Andrew MacGregor Marshall zal de even tuele dood van Bhumibol het land in een nog dieper conflict kunnen storten dan waarin het zich nu bevindt. „Het zal het be gin zijn van een periode van grote onzekerheid en risico's. Waar schijnlijk leidt dat tot een breed gedragen roep om echte democra tie. Dat zal de elite en het leger bang maken, die kunnen over gaan tot extreme maatregelen om de macht te behouden", aldus de schrijver van het boek A Kingdom in Crisis, over Thailands aanhou dende politieke conflict. Bij het Siriraj Ziekenhuis bidt Jao- waluck Thangdee ook elke dag voor herstel van haar vorst. Ruim vijftig jaar geleden zag ze Bhumi bol voor het eerst tijdens een ko ninklijke ceremonie. „Hij stond heel dicht bij me en lachte naar me", herinnert Jaowaluck zich. „Hij was zo vriendelijk. Voor mij is hij de vader van het land." BANGKOK - In Thailand is zijn por tret overal te zien. In winkels en kantoren hangt het boven deur posten, in woonkamers staat het op kastjes of naast de televisie. In het Siriraj Ziekenhuis hangt het hoog boven een van de ingangen. Bhumibol Adulyadej. Zijn naam is al sinds de jaren '50 onlosmake lijk verbonden met Thailand. In het chaotische en grimmige kli maat dat de Thaise politiek de af gelopen decennia kenmerkte, wordt hij vaak genoemd als de man die de boel bij elkaar houdt, die in tijden van crisis oplossin gen biedt. De koning ligt sinds begin okto ber opnieuw in het ziekenhuis. Het herstel gaat langzaam, waar door veel Thai vrezen voor de toe komst van 's werelds langstzitten de vorst. In de tuin van het Siriraj Zieken huis, waar Bhumibol de laatste vijfjaar regelmatig verblijft, bidt Suwanna Kanenamthieng voor een spoedig herstel van haar ko ning. Sinds zijn opname reist Suwanna elke ochtend af naar het ziekenhuis, om de vorst te steu nen en in de hoop een glimp op te vangen van een lid van de Thai se koninklijke familie. „De ko ning heeft zo veel voor ons ge daan", zegt Suwanna. „Hij heeft ons vooruitgang gebracht. Hij leer de ons efficiënt het land te bewer ken, en hoe we als arme mensen ons geld moeten managen." Voor veel Thai heeft de op 5 de cember 1927 geboren koning een bijna goddelijke status. Sinds zijn kroning in 1950 wordt hem regel matig grote politieke invloed toe bedeeld. Zo speelde hij in 1973 en in 1992 een sleutelrol toen politie ke crises dreigden uit te monden in een bloedbad. Zijn invloed was volgens historici doorslaggevend toen de populaire premier Thak sin Shinawatra in 2006 door het leger werd afgezet. Maar bij Thailands laatste politie ke crisis, die afgelopen mei resul teerde in een militaire coup, bleef de vorst opmerkelijk stil. Volgens politieke experts en koningshuis kenners is de invloed van Bhumi bol de afgelopen jaren dan ook af genomen. „Tussen 1992 en 2006 had hij zeker invloed, maar die da gen zijn voorbij", zegt Kan Yue- nyong, directeur van de Thaise denktank Siam Intelligence Unit. Regenval heeft het perkje voor het houten monument in het hart van de Gay Village in de Brit se stad Manchester omgetoverd tot een modderpoel. Het gebied, omgeven met regenboogvlaggen, geldt als de belangrijkste vrijha ven voor homo's, lesbiennes en transgenders in het Verenigd Ko ninkrijk. Vanuit het hele land trekken men sen naar de extravagante kroegen en clubs met wild uitgedost perso neel voor de ingang. Op nog geen 400 meter van station Piccadilly klinkt louter muziek met een hoog camp-gehalte. Maar de ceremonie in Sackville Gardens illustreert dat velen nog altijd over hun schouder moeten kijken. Vooral geweld tegen trans seksuelen neemt in Groot-Brittan- nië grote vormen aan. Tony Cooper, één van de organisa toren van de herdenking, geeft de ernst van de situatie aan. De uitba ter van VIA, een uitgaansgelegen heid in de levendige Canal Street vertelt hoe een vriendin van hem zich eerder in de week van het le ven beroofde. „Ze kon de druk niet meer aan." Hij verbindt de zelfmoord van de vriendin met de stijging van 54 procent van gerapporteerde ge weldsdelicten in Engeland tegen mensen als hij. Discriminatie, vooroordelen en pesterijen, zo vertelt Cooper, dwingen velen tot een zelfverko zen dood. Ook de homogemeen schap in Manchester voelt de aver sie toenemen. Vorig weekeinde brak een onverlaat op drie plaat sen de kaak van een rugbyer van de Village Spartans - een club voor homo's - die leden probeer de te werven. De schrik onder de vaste bezoe kers van de Gay Village zat er flink in, al pakten ze na een paar dagen de draad weer op. Op Black Friday, de dag waarop de detail handel het feestseizoen aanzwen gelt met stuntprijzen, trotseren behaarde mannen de kou om als bouwvakkers naar passanten te fluiten, zij het minder massaal en uitbundig dan voor het incident. Bij Jenny-Anne Bishop, op haar 60e getransformeerd tot vrouw, wekt dit geen verbazing. „Man chester geldt als één van de meest tolerante plekken op aarde", stelt ze. „Niet voor niets staat hier het enige monument voor mensen als ik. Maar dat wil niet zeggen, dat het goed gaat Je moet op je tel len passen." Bishop, vrijwilliger bij menig hulpinstantie voor transgenders, vertelt niet zolang geleden door de politie te zijn ontzet na een aanval van een man. „Ik liep geen fysiek letsel op, maar de littekens op mijn ziel voel ik nog." Thai bidden voor zieke koning Een man die zei dat hij 235 kilome ter naar Bangkok had gelopen, brengt een offer in het ziekenhuis. foto Jack Kurtz/HH door onze correspondent Ate Hoekstra Bhumibol heeft voor veel Thai een bijna goddelijke status, foto HH door onze correspondent Geert Langendorff MANCHESTER - Wat bossen verlep te bloemen voor een kunstwerk in Sackville Gardens vormen de laat ste overblijfselen van een herden king voor transseksuelen die we reldwijd door geweld of suïcide om het leven zijn gekomen. Tony Cooper, activist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12