Verhaal Slag om de Schelde steeds completer Franzel bestuurt vanuit hotels Noord-Beveiand 48 SERVICE Trouwbeurs Alles is liefde Opera voor iedereen Zonder betalen Aftrap popstrijd naar gevangenis Steenworp Lopers omarmen Grote Zakloop Voor aanstaande bruidsparen, liefhebbers van monumenten én hardlopers is er dit weekeinde weer vanalles te doen. Rijkswaterstaat droeg gisteren een bel en een zeekaart van de Scheldemonding over aan het mu seum. Voor zover bekend is de bel één van de nog drie resterende exem plaren in Nederland van een zoge naamde NF-routeboei. Deze boeien markeerden de route die mijnenvrij was gemaakt zodat de schepen vrije doorgang hadden. Er werden in 1944 in totaal 229 grondmijnen en 38 verankerde *4mijnen geveegd. Achter de mij nenvegers voer een grote Engelse tonnenlegger, die de geveegde geul direct markeerde. Deze zogenaamde North Fore land-route, gemarkeerd met NF-routeboeien, liep van de mon ding van de Theems tot in de monding van de Schelde. Frans Mol van Rijkswaterstaat heeft zich jarenlang ontfermd over de bel. „Het leek me nu een mooi moment de bel over te dragen. Het was vrijdag ook zeventig jaar geleden dat het eerste konvooi naar Antwerpen voer." Groot-Brittannië onderhield de NF-routeboeien tot in 1946. Er wa ren zoveel schadevaringen dat het laten varen van een betonnings- vaartuig problematisch werd. De oplossing werd gevonden in het inzetten vanuit Harwich van snel le ondiepstekende vaartuigen. De ze werden extra bemand met een officier van Trinity House (Engel se vaarwegmarkeringsdienst) en bemanningsleden van de beton- ningsvaartuigen. Bij de bel is gisteren tevens de ori ginele zeekaart waarop de hydro- grafen de aanwezige wrakken en NF-boeien intekenden. „De bel en de zeekaart zijn heel mooie aanwinsten", zegt Stef Traas van het museum. Toekomstige bruidsparen kunnen vandaag, zaterdag, U van 11.00 tot 17.00 uur voor alles voor hun huwelijks feest terecht op de trouwbeurs Al les is Liefde in hotel Van der Valk in Middelburg. Ondernemers uit heel de provin cie presenteren zich. Thema is dit jaar 'Liefde bij Maanlicht'. Er zijn twee catwalkshows: één om 13.00 uur en één om 16.00 uur. Tussen door kan men de beurs bezoeken. Voor kaarten en informatie: www.allesisliefdebeurs.nl. Een voorproefje voor de be ginner en een lekker tus sendoortje voor de opera kenner. Dat wil Opera per Tutti! zijn vanavond, zaterdag, in De Vroone in Kapelle. Opera per Tutti! brengt een wisselend pro gramma. Maandelijks een ander programma van solo-aria's en en semblestukken. Naast artistiek lei der, presentator en mezzo-so praan Mylou Mazali treden een so praan, een (counter)tenor en een bariton of bas op. Aanvang 20.00 uur, entree 13 euro. Iedere maand is op Schou- wen-Duiveland een monu ment opengesteld voor het publiek. Deze maand is dat het Gravensteen, de oude stadsge vangenis aan de Mol in Zierikzee. Zaterdag 29 november is het Gra vensteen gratis voor het publiek toegankelijk tussen 13.00 en 16.00 uur. Een bezoek aan dit monu ment is mogelijk via een rondlei ding (max. 15 personen). Deze rondleidingen starten ieder half uur bij het Gravensteen. Opgeven bij de gids. In de Chillsoos in Westdor- /A L pe vindt zaterdagavond de l_T aftrap plaats van de vijfde editie van Steenworp; de Zeeuws-Vlaamse popbandwed strijd. Deelnemende bands zijn deze keer Zenobia, Main4 (punk rock), Siruside (melodische har drock) en Xeno (metal). De win naar van Steenworp krijgt onder meer tijd in een professionele stu dio, optredens op Weitjerock, de VestRock Rally en Road to Graauwrock en een fotoshoot. En tree is gratis, aanvang 19.30 uur. Nisse stroomt morgenmiddag weer vol met hardlopers voor de Grote Zakloop. Het is een van de mooiste hardloopwedstrijden op dé Bevelanden en dat is te merken aan het deelnemersveld. Tijdens de eerste editie in 2000 deden er zo'n tachtig atleten mee. Dit jaar zullen dat er vele honderden zijn. De deelnemers kunnen kiezen uit de halve marathon en de 7,5 kilome ter. Nieuw dit jaar is een korte Zakloop over 2,1 kilometer. De wedstrij den starten om 14.00 uur. Inschrijven kan in het dorpshuis tot een uur voor de start Meer over de loop op pzc.nl/weblogkustmarathon Dat zei hij gisteren tijdens zijn in stallatie als waarnemend burge meester. De oud-burgervader van - de gemeente Woensdrecht is de tijdelijke opvolger van Henny van Kooten (gisteren overigens ook aanwezig), die onverwacht én snel naar Maasdriel is vertrokken. Maandag gaat de vacature voor een nieuwe, koninklijk benoem de burgemeester de deur uit, maar volgens commissaris van de koning Han Polman was helder dat er de komende maanden een waarnemer nodig is, zo zei hij gis teren. „Een aantal belangrijke opgaven vraagt om continuïteit", verwees hij naar de bestuurlijke samenwer- r king op de Bevelanden en de aan staande decentralisaties. „Daar naast is het voor inwoners prettig als er een boegbeeld is." Noord-Beveland kijkt volgens Pol man bovendien met een 'open vi zier' naar de toekomst en dat rechtvaardigt een nieuwe burge meester. Franzel is volgens de Pol man de juiste man om tot die tijd waar te nemen. „Hij is bekend met de opgaven in de Zuid-weste lijke Delta. Beter een goede buur dan een verre vriend." Ook Franzel zelf vindt dat Noord-Beveland weer een goede burgemeester verdient, zei hij na dat hij de eed had afgelegd. „Al leen door optimale samenwer king is zelfstandigheid gewaar borgd." Het is voor inwoners prettig dat er een boegbeeld is AGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. PODIUM door Frank van Cooten NIEUWDORP - Het verhaal over de Slag om de Schelde in het Bevrij dingsmuseum in Nieuwdorp wordt steeds completer. I Stef Traas (I) van het bevrijdingsmuseum test samen met de schenker Mar tin Oosse (districts hoofd Rijkswaterstaat) de bel. foto Marcelle Davidse In het bootj e, de door Luc Oggel WISSENKERKE - Marcel Franzel zal de komende tijd vaak in Noord-Be- velandse bed breakfasts en ho tels overnachten om inwoners en ondernemers te leren kennen. Han Polman, CdK ZATERDAG 29 NOVEMBER Goes Club30 heeftl 'The Vocal Edition', Podium 't Beest, 20.00 uur (uitverkocht) Grijpskerke Journalist Hans Berrevoets over de his torische betekenis van 'Zeeland-Dord- recht uit de Kunst' en over dichter C. Buddingh, Boerderijgalerie De Ossenberg, 14.30 en 15.30 uur. Heinkenszand 'Land van over zee', Theater Zeelandia, De Stenge, 20.00 uur Kapelle Damesensemble 'Lailly Voices' presen teert nieuwe cd, Ned. Herv. Kerk, 19.30 uur Concert met operarepertoire voor be ginners, Ensemble Opera per Tutti, De Vroone, 20.00 uur Oostburg Cabaret Margriet Bolding 'Zo zijn we niet getrouwd', Ledeltheater, 20.15 uur Middelburg 'Bruid in de morgen', Middelburgs Theater, Minitheater, 20.00 uur Renesse De Règahs met 'Spéluh', Dorpshuis, 20.15 uur Vlissingen Concert Quatremaingroep Zeeland, 't Speelhuus Ter Reede, 14.00 uur Popa Chubby, De Piek, 20.00 uur Toneelvoorstelling 'De druivenpluk' en 'De barrière'De Zeeuwse Komedie, Theater Vestzak'99, 20.30 uur Wissenkerke Maikel Harte met 'Hartekreten', Onder de Toren, 20.00 uur ZONDAG 30 NOVEMBER Baarland Follia Duo met Marina Eckhardt (mand oline) en Leo van Rutte (gitaar), Galerie G achttien 88, 15.00 - 17.00 uur Middelburg Muis Leeuw Sinter meezingconcert, Schouwburg, 14.00 uur Kindermuziekvoorstelling 'Naar de haaien' (5+), Zeeuwse Concertzaal, 14.30 uur Zonnemaire Jazzpianist 2014 Martijn Wijsman, d'Ouwe Smisse, 14.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 116