'Politiek overstappen burgemeester uniek' 'Dossier strandpost bleef liggen' I Gemeentearchivaris Huib Uil blikt terug op 7 5 jaar cultureel erfgoed in Zierikzee. 38 SCHOUWEN-DUIVELAND Reumatologen vertrekken definitief Overvaller toont spijt en krijgt van rechtbank een jaar minder straf JUBILEUM „Ik ben het eens met zijn redene ring dat de politieke kleur van een burgemeester geen invloed heeft op zijn functioneren, maar hij moet wel beseffen dat een overstap naar een andere partij op basis van die vertrouwensrelatie gevoelig kan liggen." Aan het woord is politicoloog Hans Vollaard, universitair docent Nederlandse en Europese politiek aan de Universiteit Leiden. Hij laat desgevraagd zijn licht schij nen over de commotie die bij en kele raadsfracties is ontstaan over de handelwijze van Stapelkamp. Vollaard noemt overigens de over stap van Stapelkamp van CDA naar Christenunie 'best opmerke lijk'. „Ik ken geen andere burgemees ters in Nederland die publiekelijk afscheid hebben genomen van de ene partij en zijn overgestapt naar de andere partij." Stapelkamp reageerde dinsdag tij dens de raadsvergadering geëmo tioneerd op aantijgingen van Peter Ganseman (Gemeentebe lang) en Tiny van Loon (WD) die hem betichtten van 'politiek bedrog'. Als ze vier jaar geleden tijdens de sollicitatie-gesprekken tussen Sta pelkamp en de vertrouwenscom missie hadden geweten dat de burgemeester ooit van politieke kleur zou verschieten, zou het kwartje misschien de andere kant op zijn gerold. Stapelkamp vroeg zich daarop af of beide raadsleden hiermee niet de geheimhoudingsplicht van de vertrouwenscommissie hadden geschonden. Vollaard vindt de aantijging 'politiek bedrog' te zwaar aangezet, maar vraagt zich af of Stapelkamp er verstandig aan heeft gedaan te hameren op die geheimhoudingsplicht. „Dat doet de vertrouwensrelatie tussen de burgemeester en de raad na tuurlijk geen goed." Vollaard kent de verhoudingen in Kapelle natuurlijk niet goed, maar hij vindt het merkwaardig dat raadsleden pas twee maanden na dat Stapelkamp in het presidium liet weten van partij te verande ren, stennis gaan schoppen. Sta pelkamp deed zijn mededeling op 18 september. Pas nadat hij on langs over zijn overstap twitterde, schoot een aantal raadsleden in de gordijnen. „Als in de profielschets staat dat de politieke kleur van een kandi daat niet leidend is en dat de tekst van die schets door alle par tijen is onderschreven, is het best vreemd dat partijen nu zo reage ren. Het heeft er alle schijn van dat die vertrouwensrelatie in Ka pelle wat gespannen is." Dat doet de relatie tussen de burgemeester en de raad natuurlijk geen goed Zij zetten hun werk voort in ei gen vestigingen in Goes, op Wal cheren en in Zeeuws-Vlaanderen. De ziekenhuizen onderzoeken met het Erasmus Medisch Cen trum of er een andere mogelijk- Het gerechtshof in Den Bosch gaf gisteren nog 4 jaar cel voor de overval op een trainingspakken- verkoper uit Vlissingen. De overvaller had in september 2012 samen met iemand anders de overval gepleegd en daarbij toonde zijn maat een nepwapen. De man uit Roosendaal bond de verkoper daarna vast op een stoel. Vervolgens gingen de twee er van- heid is om de reumatologische zorg in de ziekenhuizen voort te zetten. Eerder maakten de reuma tologen bekend met collega's uit West-Brabant verder te gaan als RZWN. In een gezamenlijke ver klaring zeggen RWZN en de zie kenhuizen 'dat patiënten ook in de toekomst in de ziekenhuizen terecht kunnen voor bloed- en beeldvormend onderzoek alsme de de dagbehandeling, wanneer de reumatoloog dit aanvraagt'. ZIERIKZEE - Gemeentearchivaris Huib Uil weet niet meer precies wanneer hij lid werd van de Vere niging Stad en Lande, maar hij schat in dat het zo'n 42 jaar gele den moet zijn geweest. Gistera vond werd in de Nieuwe Kerk stil gestaan bij het 75-jarig jubileum van de Vereniging die zich inzet voor het behoud van cultuurhisto risch erfgoed. Uil werd benoemd tot erelid. Als gemeentearchivaris weet Uil veel over de historie op Schou- wen-Duiveland, héél veel zelfs. Daarom had hij gisteren de taak om een boekje open te doen over 75 jaar erfgoed in Zierikzee. „Voor de oprichting van Stad en Lande in 1939 hadden mensen nog niet het besef dat je in plaats van ge bouwen te slopen, ook kon kie zen voor restauratie. Veel oude ge bouwen zijn daardoor verloren ge gaan en dat zie je nog altijd terug in het straatbeeld." Toch concludeert Uil dat Zierik zee goed geconserveerd is geble ven sinds de middeleeuwen. „De oude stad is ingebouwd door alle wijken eromheen. Momenteel is er nog maar één vrije zichtlijn naar het historische centrum toe, aan de noordzijde. Als er ooit plannen komen om daar wat te gaan bouwen, komen we daar als vereniging echt wel tegen in op stand. We zeggen nooit ergens botweg nee tegen, maar we probe ren vooral kritisch mee te denken en alternatieven aan te dragen op bestaande plannen. Toch heeft de vereniging in de loop der jaren wel haar sporen nagelaten. „In 1985 hebben we op tal van plaat sen op het eiland vloedmerkste nen aangebracht om aan te geven tot waar het water tijdens de Ramp in 1953 is gekomen. Het is Een van onze successen is het behoud en herstel van het Sint Anthonieshofje goed dat daar op deze manier nog aandacht voor is. Als andere successen noemt Uil de restauratie van het Sint Antho nieshofje dat Stad en Lande in 1957 zelf aankocht en restaureer de. Ook het behoud van het oor spronkelijke stratenpatroon in het Havenkwartier, de gemeente wil de ooit het verloop van de straten veranderen, schrijft hij de vereni ging toe. „Als Stad en Lande er niet was geweest, dan waren er in die 75 jaar vast nog meer dingen verdwenen of waren bepaalde plannen op een andere manier uit gevoerd." Toch zijn er ook dingen gebeurd die Uil betreurt, zoals de herin richting van het Havenplein. „Zo als het er nu uitziet, heeft het geen enkele relatie met de histo rie. Ik vind het echt een gemiste kans." Ook de manier van denken van de vereniging is in de loop der jaren veranderd. „Stad en Lan de heeft zich ooit hard gemaakt te gen opdringerige" reclameuitin gen. Zo maakte iemand in de ja ren '20 of '30 in Dreischor een re clameuiting op zijn gevel. Die zou toen weg moeten. Jaren later werd de tekening juist onderdeel van de cultuurhistorie." FEITEN EN CIJFERS door met trainingspakken, geld en een iPhone. De overvaller had bij de recht bank in Middelburg, nadat hij had ontkend bij de overval betrokken te zijn, nog vijfjaar celstraf gekre gen. Nu wordt dat dus een jaar minder. De man moet ook nog bijna 5000 euro schadevergoe ding betalen. „Uit schaamte heb ik heel lang ontkend", vertelde de Roosendaal- er twee weken geleden tegen de rechter. „Die jongen was even oud als ik en een eigen onderne mer. Hij was voor mij een voor beeldfiguur. Ik snap niet dat ik zo'n gruwelijke daad heb ge pleegd." Zijn mededader is nooit opgepakt. Aan de nieuwe strandpost op de Nolledijk was het voor de meeste Vlissingers niet lastig wennen. Al was die er bijna niet geweest. „De gemeente had Europese subsidie aangevraagd, maar als gevolg van onderhandelingen met de ho- reca-ondernemer over het ge bouw, dreigden we in de knoop te komen met de subsidietermij nen", zo begint wethouder John de Jonge zijn uitleg. „We beslo ten financiële afspraken later te maken en gewoon te gaan bou wen, zodat we die subsidie bin nen hadden. Als wij toen niet zo hadden doorgepakt, en zoals ge bruikelijk bij overheden langs de kant van de regels waren gaan staan, had er nu geen strandpost gestaan." Maar nu moet de subsidie van ruim een ton alsnog, in elk geval deels, worden terugbetaald. De ge meente Vlissingen had namelijk alleen het gedeelte van de strand- wacht aanbesteed en niet het tota le pand. En dat had wel gemoe ten. „Andere interpretatie van re gels", aldus De Jonge. Dat van die subsidie wist De Jon ge. Maar dat van het financiële conflict met de horeca-onderne- mer niet. Dat hadden zijn ambte- Vlissingse wethouder miste informatie over strandpost. Het dossier zou 'tussen wal en schip' beland zijn. naren niet verteld, deelde hij don derdagavond mee aan raadsleden. Die waren, zacht uitgedrukt, not amused. De wethouder evenmin. Maar gistermiddag klonk hij heel anders. „Natuurlijk voelt het onge makkelijk als je niet bent geïnfor meerd. Maar ik weet nu hoe het komt. De ambtenaren die zich met het dossier bezighielden, wer ken hier niet meer. Daarom bleef het dossier liggen. Elke maandag overleg ik met mijn staf; dat is het moment dat zoiets als dit bespro ken dient te worden en dat is niet gebeurd. Het onderwerp is tussen wal en schip geraakt. Dat is niet goed, maar het gebeurt vast vaker. Waar mensen werken, worden fouten gemaakt. Dat is maar goed ook, want het betekent wel dat ze aan het werk zijn." Het is niet de eerste keer dat Vlis singse ambtenaren informatie ach terhouden voor bestuurders. Om die reden werden in 2007 twaalf ambtenaren geschorst. door Frank van Cooten KAPELLE - Burgemeester Anton Sta pelkamp van de gemeente Kapelle heeft het recht, net zoals iedere an dere burger, om van politieke par tij te veranderen. Maar hij moet zich ervan vergewissen dat de ver trouwensrelatie met de gemeente raad niet op het spel komt te staan. Politicoloog Hans Vollaard GOES - De poging om de reumatolo gen van Reumazorg Zuidwest Ne derland (RZWN) binnen de zieken huismuren van Admiraal De Ruyter Ziekenhuis en ZorgSaam te hou den, is mislukt. door Pieter van Klinken OEN BOSCH - Omdat hij door zijn uiteindelijke bekentenis inzicht heeft getoond in het laakbare van zijn daden, krijgt een 24-jarige overvaller uit Roosendaal een jaar minder straf. Stad en Lande viert jubileum door Wendy de Jong Huib Uil, gemeentearchivaris De vereniging Stad en Lande is op gericht in 1939. Dit gebeurde omdat men zich zor gen maakte om de aantasting van monumentale panden. Als snel meldden 39 mensen zich als lid bij de vereniging aan. Inmiddels zijn er op heel Schou- wen-Duiveland rond de 650 leden. Dat maakt Stad en Lande tot een van de grootse verenigingen van het eiland. Vanaf 1975 is de vereniging be gonnen met de uitgave van een historisch jaarboek met de titel Kroniek van het land van de Zee meermin. Gisteravond op de najaarsvergade ring is de 39e jaargang uitgereikt door de commissie Jaarboek. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Een dag nadat bekend werd dat Vlissingse ambtenaren in formatie achterhielden voor wet houder John de Jonge, neemt die zelfde wethouder het op voor zijn personeel. „Het dossier is een tijd je blijven liggen. Gebeurt vast va ker. Waar mensen werken, worden fouten gemaakt." -p

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 112