Kinderen uit Hongerwinter hebben aangepaste genen Noodkreet na brandstichting in varkensstal Regen leidt tot record-avondspits Liever vrijwilliger dan een echte baan KLM zal komende vijf jaar 700 miljoen euro bezuinigen BINNENLAND 9 'Meer geld nodig voor strijd tegen kinderporno' Zoals een theatertechnicus achter zijn mengtafel licht en geluid af stelt, programmeert een kind in de baarmoeder zijn erfelijk materi aal om zich aan te passen aan de situatie waarin het verkeert. Dat hebben onderzoekers van het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC) samen met colle ga's van Columbia University en Harvard University ontdekt. Dat op basis van erfelijke factoren vanaf de conceptie een belangrijk deel van een mens is vastgelegd (je bent man, hebt aanleg voor schizofrenie en bent vatbaar voor tandvleesontstekingen, bijvoor beeld) is bekend. Maar wat onder zoeksleider Bas Heijmans, epige- neticus bij het LUMC, vertelt gaat nóg een stap verder. DNA-onderzoek bij een groep mensen die in de Hongerwinter zijn verwekt, maakt duidelijk dat hun groeigenen anders zijn afge steld. „De samenwerkende groei genen hielpen Hongerwinterkin deren de moeilijke allereerste we ken van hun leven te doorstaan. Er zijn niet veel ongelukken ge beurd, dus het verkeer kon op zich wel redelijk doorrijden, zo meldde de ANWB. In plaats van dat de afstand van de bijstandsontvangers tot de ar beidsmarkt wordt verkleind, wil len ze juist steeds minder graag een baan. Dat concludeert onderzoeker Tho mas Kampen in zijn proefschrift Verplicht vrijwilligerswerk, waarop hij 12 december promoveert. Hij interviewde bijstandsgerechtig den in Amsterdam, Eindhoven, Leeuwarden, Nijmegen en Zaan stad. De roep om werklozen, in ruil voor hun uitkering, aan het werk te zetten, wordt steeds luider. De Dit kan ook verklaren waarom zij op latere leeftijd gemiddeld een slechtere stofwisseling en een gro tere kans op suikerziekte hebben. De aangepaste afstelling blijkt sa men te gaan met een hogere cho lesterolspiegel in het bloed op 6o-jarige leeftijd." In de Hongerwinter was er door de Duitse bezetting een groot te kort aan voedsel. Gemiddeld daal de de beschikbare hoeveelheid tot een kwart van wat een mens ge woonlijk nodig heeft. Toch zijn er in de koude maanden van 1944-'45 kinderen verwekt die ge- Op 11 november werd het vorige filerecord van dit jaar op de Neder landse wegen gehaald. Toen stond er op het hoogtepunt 420 kilome ter. De problemen waren het grootst op de snelwegen rond Utrecht. De langste file stond op de A27. Van Almere naar Utrecht moest het verkeer langzaam rijden tus sen de knooppunten Eemnes en overheid hoopt met deze aanpak de kans van werklozen op een baan te vergroten. Maar volgens Kampen gebeurt juist het tegen overgestelde. Vrijwilligers hechten namelijk meer zin en betekenis aan hun vrijwilligerswerk dan aan een be taalde baan. Ze gaan zich ook steeds meer identificeren als vrij williger. Bovendien vinden ze als vrijwilliger vaak een ontspannen sfeer, die ze bij betaald werk den ken te missen. En als ze wel klaar zijn om de stap naar een be taalde baan te maken, worden ze onvoldoende begeleid en be middeld. Kampen: „Dat gebrek maakt dat bijstandsontvangers vrijwilligerswerk op termijn gaan zien als vluchtheuvel om te ont snappen aan de arbeidsmarkt in plaats van als gelegenheid om de afstand tot de arbeidsmarkt te ver kleinen." zond ter wereld kwamen met een normaal geboortegewicht. De on derzoeksgroep was 60 jaar op het moment dat DNA werd afgestaan. „Een technische tour deforce volg de", aldus de wetenschapper. „Op meer dan een miljoen plekken van het DNA hebben we het gene tisch materiaal onderzocht. De aanpassingen bleken tientallen ja ren na de Hongerwinter nog al tijd meetbaar." De deelnemers aan het onderzoek zijn opgespoord via de archieven van het Academisch Ziekenhuis Leiden en vroedvrouwenklinie ken in Amsterdam en Rotterdam. Nadat contact was gelegd met de deelnemer werd gevraagd of ook broers en zussen, die voor of na de Hongerwinter waren verwekt en geboren, wilden meewerken. De onderzoekers vergeleken uit eindelijk het DNA van de Honger winterkinderen met dat van hun broers en zussen op 1,2 miljoen plaatsen en konden daardoor de verschillen in de afstelling van de genen nauwgezet in kaart breng en. Onderzoeksleider Bas Heijmans wordt blij van de uitkomst, zegt hij: „Dit geeft een fris en positief nieuw inzicht. Het is prachtig dat de natuur het zo goed voor elkaar heeft dat het DNA optimaal wordt aangepast aan de omstan digheden." Lunetten, een afstand van meer dan 25 kilometer. Op de Ai bij Barneveld botsten vier auto's op elkaar. Ook op de Ai bij Zaltbommel en op de A50 tussen Arnhem en Nijmegen was het druk. Op de A12 richting Den Haag stond het verkeer stil over een lengte van 13 kilometer, tussen Woerden en Zevenhuizen. DEN HAAG - Er moet meer geld ko men voor de strijd tegen kinder porno en kindersekstoerisme. De Tweede Kamer nam een voorstel daartoe van Magda Berndsen van D66 donderdagavond aan. Minister Ivo Opstelten (Veilig heid Justitie) moet dus op zoek naar geld voor een aantal projec ten van Interpol. „Het houdt niet op bij de Nederlandse grens, kin deren in het buitenland verdie nen bescherming tegen kinder sekstoerisme vanuit Nederland", vindt D66. D66 wil dat Interpol ondersteu ning krijgt om meer te investeren in het vroegtijdig signaleren van slachtoffers, training en opleiding van politie, het ontwikkelen van een internationale Verklaring Om trent het Gedrag en het gebruik van een internationale waarschu wing voor zedendelinquenten met een hoog recidiverisico. 'U mag bij mij binnen komen kij ken en ik zal u alles vertellen over het mooie beroep van varkenshou der, maar ook over mijn onderne ming, mijn gezin, over hoe ik de dieren houd en waarom ik bepaal de keuzes maak', schrijft hij in de brief, die gisteren is gepubliceerd. 'Ik zal uw vragen beantwoorden en naar u luisteren'. Hoeven maakt zich grote zorgen. Maandag deed hij aangifte van brandstichting nadat zondag brand uitbrak in een van zijn var kensstallen. Gelukkig bleef de schade beperkt, omdat een voor bijganger het vuur ontdekte. Een woordvoerder van de politie zei dat er sporen van brandstich ting zijn gevonden. Er was bij de ingang stro in brand gestoken. „We hadden vrijdag nog nieuw stro toegevoegd, en dat wordt in deze tijd van het jaar snel vochtig. Dus dat rookte gruwelijk", vertelt Hoeven. De schrik was groot toen KLM zal de komende vijfjaar 700 miljoen euro bezuinigen. Daar staat een investering van ongeveer 550 miljoen euro te genover, zei topman Pieter Ei bers gisteren. Onduidelijk is of de bezuinigin gen banen zullen kosten. Ei bers zei dat er nog 'geen banen- aantal' is. „Zorgvuldigheid is belangrijker dan snelheid. Als het gaat om banen, dan doen we dat op een zorgvuldige ma nier." KLM staakt in elk geval met on middellijke ingang het aanne men van Nederlands en Azia- Lagere premie ABP, meer koopkracht Premiebetalende deelnemers in het pensioenfonds ABP gaan er volgend jaar grofweg 1 pro cent in koopkracht op vooruit. Dat is het gevolg van een verla ging van de premie in 2015 met 2 procent. Het ABP maakte de maatregelen donderdag be kend. De premie daalt van 21,6 procent naar 19,6 procent. Het ambtenarenfonds meldt verder geen mogelijkheden te hebben om de pensioenen te la ten meegroeien met de gemid delde loonontwikkeling bij overheid en onderwijs, de zoge noemde indexatie. Daarvoor is de dekkingsgraad van ABP on voldoende. hij zondag bij de stal arriveerde. „De brand was misschien klein, maar de rookontwikkeling was gi gantisch geweest." Over de uitbreiding van zijn var kensbedrijflopen al jaren gerech telijke procedures. Hoeven wil voor de toekomst van zijn kinde ren investeren in het bedrijf. Hij heeft enkele felle tegenstanders. „Ik kan niet zeggen dat ik denk dat zij dit zouden doen. De brand kan ook een kwajongensstreek zijn, alleen door het tijdstip - zon dagochtend acht uur - ga ik daar aan twijfelen." Met zijn hartenkreet hoopt hij meer begrip te kweken. „Hier in Oirschot, maar ook voor de var kenshouderij in zijn algemeen heid", vertelt hij. Hij stoort zich aan het negatieve beeld dat volgens hem door bepaalde orga nisaties en in de media is neerge zet van de varkenshouderij. „Wij worden in publicaties soms neergezet als op winst beluste die renbeulen en milieuvervuilers die geen oog hebben voor hun omgeving. Ik herken mijzelf niet in dat beeld. Ik ben gewoon een boer, een boer die de monden van Nederland en van mijn eigen gezin wil voeden." tisch cabinepersoneel. Werkne mers van KLM moeten volgens Eibers 'efficiënter' gaan wer ken om de marges op te krik ken. De luchtvaartmaatschap pij gaat een 'productiviteitstar- gef hanteren van 4 procent. „We zullen met elkaar 4 pro cent harder moeten werken", zo verduidelijkte Eibers. Hoe deze doelstelling intern vertaald wordt binnen het con cern blijft onduidelijk. „Dat zul len we met de bonden bespre ken", aldus de bestuurder. De cao-onderhandelingen begin nen binnenkort. Opmars wolf wekt woede Franse boeren Franse boeren hebben gisteren met 250 schapen geprotesteerd aan de voet van de EifFeltoren in Parijs, omdat ze vrezen dat hun vee ten prooi valt aan wol ven. De wolf werd in de jaren negentig teruggeplaatst in Frankrijk. \Momenteel telt het land zo'n driehonderd wolven en dat aan tal groeit gestaag. Volgens de Franse schapenhoudersorgani- satie worden hun kuddes steeds vaker aangevallen door wolven. Dit jaar sterven waar schijnlijk meer dan achtdui zend schapen door de wolf. De boeren willen het recht heb ben om wolven af te schieten. VRIJDAG 28 NOVEMBER 2014 door Nancy Ubert LEIDEN - Kinderen die in de Honger winter (1944-'45) zijn verwekt, wis ten de ongunstige omstandighe den in de baarmoeder te overleven dankzij specifieke aanpassingen aan hun DNA. AMSTERDAM - De avondspits van gisteren was de drukste tot nu toe van het jaar. Rond 17.45 uur stond er 521 kilometer file verspreid over het land. Dat kwam vooral door de regen. door Freke Remmers AMSTERDAM - Bijstandontvangers vinden hun verplichte vrijwilligers werk vaak zo leuk en nuttig, dat het beleid om ze zo te begeleiden naar een betaalde baan averechts werkt. Een vrouw in Amsterdam tijdens de Hongerwinter, foto HH OIRSCHOT - In een emotionele, open brief nodigt varkenshouder Chris Hoeven buren, burgers en politici op om met hem in gesprek te gaan. Zondag werd brand ge sticht in zijn varkensstal in Oostel- beers. AMSTERDAM HEERLEN PARIJS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9