8 BINNENLAND SURFEN IN ROTTERDAM ROTTERDAM - Rotterdam moet zich voorbereiden op de komst van een nieuwe subcultuur; een van jongeren die cool met een surfplank door de stad lopen, langs de Koopgoot, op weg rich ting het water nabij de nieuwe Markthal. Dat denkt Tom Lochteveld, de Amerikaanse 'golfgoeroe' die inge vlogen is om in Rotterdam de 'perfecte golf te bouwen. „Ik maak me geen zorgen over de sur fers, die komen wel. Misschien wel meer dan je lief is", sprak hij de jury van het Rotterdamse Stadsinitiatief toe. Die vindt het plan zo gedurfd en innovatief, dat het de Rotterdamse stadsinnova- tiewedstrijd won en een subsidie van 3 miljoen euro kreeg toege kend. De voorbereidingen voor de bouw van het surfwalhalla zijn al gestart. Volgend jaar zomer wordt de eerste golf getest, is de bedoe ling. „Een strandcultuur in hartje Rotterdam. Krankzinnig toch?", lacht architect Erik de long van Morfis Architecture and Urba- nism. Hij maakt deel uit van een groep mensen die de handen in een heeft geslagen om dit plan, dat RIFoio is gedoopt, te verwe zenlijken. De nu nog stinkende, 125 meter lange, Steigergracht vlakbij de Markthal wordt schoongemaakt. Op de bodem komt een kunstma tig rif dat de golf laat breken waar op surfers 14 seconden lang kun nen staan. „Dat is twee keer zo lang als dat de meeste profs ge middeld op een natuurlijke golf kunnen staan", zegt De Jong. Niet alleen surfers kunnen er te recht, ook watersporters als kanoërs, rafters en duikers zijn welkom. Schoolklassen kunnen er hun gymlessen houden en elke ochtend een baantje trekken moet ook kunnen. „Daarnaast zien we steeds meer spin-offmogelijkheden ontstaan. Doordat we de golf in hoogte en intensiteit kunnen aanpassen, kunnen reddingsdiensten hier oe feningen houden en kan het be drijfsleven er terecht om bijvoor beeld modellen van olietankers te testen", denkt De long hardop. Het plan lijkt een jongensdroom, Een strandcultuur in hartje Rotterdam; dat is toch krankzinnig? maar is beslist geen hobbyproject. Technisch innovatief, klinkt het herhaaldelijk. Expertise van ne gen partijen zijn bij elkaar ge voegd om het mogelijk te maken. Zo schreven twee ingenieurs van de TU Delft het computerpro gramma waarmee in de Verenig de Staten de golfbak is gemaakt om het golfrif te testen. „Het pro gramma is ook al gebruikt door Rijkswaterstaat om het effect van zandsuppletie aan te tonen." De golfmstallatie wordt met elek trische blowers aangedreven en wordt ingegraven in een beton nen machinekamer op de kop van de gracht. „Er bestaan nu ook golf- bakken, maar die genereren elke anderhalve minuut een golf. Wij maken er een elke 7,5 seconde", zegt De Jong. De architect tekent momenteel een strandhuis met terras naast de gracht, waar mensen zich kunnen verkleden en naar de surfers kunnen kijken. Philips gaat het water 'uitlichten'. „Telkens kwamen er partijen bij die hun expertise wilden delen." Spectaculair en gedurfd, roemt de jury het winnende Rotterdamse Stadsinitiatief: 'Het plan is uitge breid en gedegen uitgewerkt door een breed en professioneel team. Met RIFoio ontstaat een com pleet watersport- en recreatiege bied midden in de stad. Door het unieke en innovatieve karakter, heeft het de potentie om uit te groeien tot een voorziening van internationale allure. Daarbij is met dit plan sprake van een com- plete gebiedsontwikkeling die in vesteringen rond de Markthal kan versterken', aldus het juryrapport. Surfer René Huizing, die op een steenworp afstand van de toekom stige surfgracht woont, moet het eerst nog zien. Huizing reist de continenten af op zoek naar de perfecte golf, van Amerika tot Au stralië. Vanaf de Filipijnen mailt hij: 'Ik zie mezelf wel op blote voeten de Willemsbrug over gaan met mijn surfboard onder mijn arm en de leash al om mijn enkel. Het enige nadeel dat ik kan bedenken is: waar gaan we het de hele dag over hebben? Surfers praten nor maal namelijk minimaal een uur tje of vijf per dag over offshore, si- deshore, onshore, sterke stro ming, spray, hoog water, laag wa ter, barrels, tubes en snelheid. De ze worden nu machinaal voor ons bepaald.' De organisatie is al druk bezig om de roemruchte surfer Kelly Slater voor de opening naar Rotterdam te halen, met in zijn kielzog de grote sport- en nieuwszenders als Fox en CNN. Eerst moeten nog wel het vergunningentraject en de bezwaarprocedures worden doorlopen. „Die vormen tot nu toe de bottle neck in het tijdpad, maar dat hin dert nog niet", zegt Erik de Jong. „Elke stap in dit traject is uniek. Daarom is het zo leuk om eraan te mogen meewerken. Denk er maar eens wat langer over na. Geen enkele stad ter wereld heeft dit. Dit is mindblowing." Perfecte golf in stadshart door Frank Schouten Erik de Jong, architect I Illustratie boven: impressie van de kunstmatige golf in de Rotterdam se gracht. I Illustratie rechts: schets van een strandhuis zoals dat bij de golf zou kunnen komen, beelden PR I lil li

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8