'Ik durf m'n kipfiletje nog gewoon te eten' Kou uit de lucht over schip in Autrichehaven Informatiecentrum laat mensen groei jachthaven op de voet volgen KOOPZONDAG IN GOES 28 ZEEUWS-VLAANDEREN HERINRICHTINGSPLAN CENTRUM OOSTBURG Het autoverkeer keert - zij het 'als gast' - terug in het centrum van Oostburg. De ondernemers zijn blij. 30 NOVEMBER Schoolplein De vogelgriep houdt de gemoederen flink be zig. Vooral bij pluim veehouders die getrof fen zijn door de besmettelijke ziek te. Die hebben wel een zorg min der, nu staatssecretaris Sharon Dijksma heeft: toegezegd dat getrof fen bedrijven een schadevergoe ding tegemoet kunnen zien. Sten de Meijer uit T3B van De Re de in Terneuzen heeft op de boer derij van zijn ouders in Hoek twee kippen. Die zitten netjes binnen. Verder hebben ze weinig last van de vogelgriep. „De kippen hebben we voor de eieren. Die eten we ge woon thuis op, ze zijn niet voor de verkoop. We hebben een akker bouwbedrijf." Op de boerderij van de tweeling Stijn en Niels van de Wouw uit Biervliet hebben ze geen kippen, maar koeien. „Ik ken wel een boer met kippen in Driewegen. Hij heeft een grote schuur met enorm veel kippen. Die moeten nu alle maal binnen blijven." Niet alleen moeten de vogels bin nen blijven, in de regio zijn ook al kinderboerderijen gesloten en zijn vogelshows afgelast. Toch maken de drie leerlingen zich geen zor gen over de ziekte. Maar er moet wel iets gedaan worden om een massale uitbraak te voorkomen. „Blijkbaar komt de ziekte van vo gels uit het buitenland. Die moe ten eigenlijk eens goed onder zocht worden. Een groep .vogels moet voor langere tijd gevolgd worden en dan moeten er proeven gedaan worden", is Niels duidelijk. Allemaal leuk en aardig, denkt Sten, maar er moet allereerst een goed medicijn komen. Eentje dat niet al te duur is, bovendien. „En dat moet heel snel gebeuren. Het kost de boeren veel geld om de kip pen te moeten ruimen. Daarom is het goed dat de boeren er geld voor krijgen." Er is wel degelijk een medicijn te gen de vogelgriep. Maar dat zoge naamde Tamiflu is nogal kostbaar. Bedrijven ruimen is simpelweg goedkoper. Sten: „Slachten van die ren is echt de laatste optie." Daar kan de tweeling zich wel in vinden. Niels: „Als de kippen ge slacht worden, verspreidt de ziekte zich in ieder geval niet. Maar dé oplossing blijft natuurlijk een goed medicijn." Stijn vindt wel dat consumenten alvast gewaarschuwd moeten wor den. Met etiketten op verpakkin gen van vlees bijvoorbeeld. Niels maakt zich nog weinig zorgen. „Ik eet nog gewoon een kipfiletje." Over de kwestie zou gisteren een rechtszaak zijn in Middelburg, maar die is te elfder ure ingetrok ken. Een oplossing kon worden ge vonden, omdat eindelijk duidelijk was geworden wie de eigenaar van het schip is, een Turkse reder of metaal-recyclingconcern Gal- loo met scheepssloperij Van Hey- ghen in Gent. Galloo won na di verse rechtszaken het pleit, wat de weg opende voor een akkoord met Zeeland Seaports. Galloo heeft toegezegd met geld over de brug te komen en het schip voor het einde van het jaar weg te halen uit de Autricheha ven. De E. Karakaya zal in Gent worden gesloopt. OOSTBURG - Best confronterend, het plaatje dat Miranda van der Neut van bureau De Plannenma kerij onlangs liet zien tijdens een presentatie van het herinrichtings plan van Oostburg. Op een foto van het Eenhoornplein telden de aanwezigen minstens acht ver schillende soorten paaltjes. „Zó zien buitenstaanders dus Oost burg als ze hier voor het eerst ko men", hield Van der Neut haar ge hoor voor. De paaltjes geven in het klein aan waar Oostburg behoefte aan heeft: een rustiger ogend cen trum waar rekening wordt gehou den met de praktijk van alledag. Wat dat betreft is het herinrich tingsplan dat de gemeente Sluis deze week ter inzage heeft gelegd een schot in de roos, vindt Kent Verduin, eigenaar van kleding zaak Kent Men Style in de Brou werijstraat. Niet zo gek, want het komt grotendeels uit de pen van de ondernemers. Verduin, bestuurslid van de Vere niging Business Collectief Een- hoornstad, trekt namens de onder nemers de kar van de werkgroep die zich buigt over een opfris beurt voor het centrum. „Er wordt al jaren gepraat over het herinrichten van het gebied", ver telt Verduin. „Aanvankelijk schoot het niet erg op. De ge meente zette er externe onder zoeksbureaus op. We hadden niet het idee dat die mensen écht naar ons wilden luisteren." De ondernemers namen daarna - met goedkeuring van het gemeen tebestuur - zelf het heft in han den en maakten samen met bu reau De Plannenmakerij een toe komstplan. „We hebben nauwe lijks concessies hoeven doen", geeft Verduin aan. Het tekent wat hem betreft de verstandhouding en het wederzijds vertrouwen tus sen gemeente en ondernemers. „Dat mag ook wel eens gezegd worden. In het verleden werd er nogal eens gemopperd op elkaar. Dat is verleden tijd." Zo stralen ook de Oostburgse on dernemers meer daadkracht en eenheid uit dan voorheen. „Er is een groep die er echt aan wil trek ken", vertelt Verduin. „En als plan nen dan concreet worden, zoals De mogelijkheden voor een snelle boodschap worden in Oostburg flink vergroot nu het geval is, wordt het enthou siasme natuurlijk alleen maar gro ter." Naast een nieuwe aankle ding van de pleinen en straten in Oostburg (zie kader) is de veran dering van de verkeersstroom de grootste wijziging. „Auto's worden nu nog om het centrum heen geleid", geeft Ver duin aan. „Straks kunnen ze de winkelstraten veel gemakkelijker bereiken en daar ook parkeren. Daarmee worden de mogelijkhe den voor een snelle boodschap een stuk vergroot. We zijn in Zee land nu eenmaal ingesteld op au to's. Dus moet je automobilisten - zonder dat je van het centrum weer een doorgaande route maakt - wel de kans geven fatsoenlijk de winkels te bereiken. Daar ont breekt het nu aan." Als alles op rolletjes verloopt, kan na de zomer van 2015 begonnen worden met de werkzaamheden. Verduin hoopt dat het centrum daarna niet - in fasen - voor jaren overhoop ligt „De gemeente wil de herinrichting combineren met rioleringswerkzaamheden. Lo gisch, want dat scheelt een hoop geld. Maar dan moet het niet zo zijn dat het jaren duurt voordat de ene fase de andere opvolgt. Daar gaan we de komende tijd wel bovenop zitten." VERKEERSSTROMEN VERANDEREN Bij Cadzand-Maritiem werken het waterschap, de gemeente Sluis en Yacht@Cadzand-Bad BV samen aan kustversterking, ver fraaiing van de openbare ruimte én de aanleg van een jachthaven. De aanleg van twee strekdam men, die de kust beschermen, start begin volgend jaar. Tegen de aanleg van de jachthaven loopt nog een zaak bij de Raad van Sta te. Maar de-uitspraak, die voorzit ter Philip Muylle van Yacht@Cadzand-Bad met vertrou wen tegemoet ziet, komt lang voor de steigers het water in gaan. Dat de jachthaven een welkome aanvulling op de nieuwbouw van appartementen en uitbreiding van horecavoorzieningen is voor de gemeente en de Royal Yacht Club België uit Antwerpen, die de jachthaven gaat exploiteren, zonneklaar. De als badhuisexploi tant Stijn Albregts ('stichter van Cadzand') vermomde Rini Fenijn gooide een goudklomp van zee meermin Alledeske in de toekom stige jachthaven om Cadzand eco nomisch net zo te laten bloeien als in de glorietijd van de Zwinste den Brugge en Lamminsvliet. VAN 13.00 TOT 17.00 UUR GEZELLIG WINKELEN DDE JE IN ~ECHTGOES.NL door Bob Maes In de rubriek Schoolplein leggen we actuele kwesties voor aan drie leer lingen van één van de vier middelba re scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: de vogelgriep. WESTDORPE - Havenbedrijf Zeeland Seaports heeft een akkoord be reikt over de betaling van kade- en havengeld voor het schip E. Karaka- ya (132 meter lang en 19 meter breed) dat al sinds juni 2013 in de Autrichehaven bij Westdorpe ligt afgemeerd. Winkelen doe door Martijn de Koning Kent Verduin, ondernemer hoofdroute doorgaand verkeer eenrichtingsverkeer - auto te gast voetgangersverbinding aansluitende wegen Oostburg Markt door René Hoonhorst CADZAND-BAD - Bij de kantoorke- ten van Waterschap Scheldestro- men en Combinatie Cadzand-Bad op het strand aan de oostkant van het uitwateringskanaal is gistermid dag het informatiecentrum Cad- zand-Maritiem geopend. In het cen trum is alle informatie over de aan leg en de voortgang van de twee nieuwe strekdammen en de jacht haven te vinden. Informatiecentrum is elke maandag van 9.00 tot 16.00 uur open, maandag 1 de cember voor de eerste keer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 72