Professioneel gamen aast op erkenning als sport 6( Mensen komen niet vanzelf naar je toe. Je moet bij ze aan de keukentafel gaan zitten 6 BINNENLAND NATIONAAL ENERGIEAKKOORD Het Energieakkoord leidt voorlopig niet tot actie bij burgers. Jan met de pet valt moeilijk te dresseren. DEN HAAG - 'Hogere verleidingskun- de: leer praten met het reptielen brein'. Het stond er echt, in het programmaboekje van Hier Opge wekt, het congres van lokale ener giecoöperaties dat vorige week plaatsvond in Den Haag. Doel van de workshop was niet om samen eens lekker het Amazo newoud in te trekken. De deelne mers moesten leren om 'gewone' mensen zo ver te krijgen mee te gaan in de duurzame golf. Dat gaat namelijk niet vanzelf, aldus de psycholoog die voor de gele genheid op was komen draven. Zaak is het basale 'reptielenbrein' aan te spreken, de onderbuik. Daar wordt namelijk 95 procent van de keuzes gemaakt. Dichtbij, veilig en vertrouwd, die zaken kunnen het reptielenbrein tot de gewenste actie verleiden. Of dat nou waar is of niet, één ding staat vast: het valt niet mee om het gewone volk over te halen tot duurzaam activisme. Natuur lijk, de voorlopers hebben al lang zonnepanelen op hun dak en een groenestroomcontract is niet meer uniek. Maar het gaat nog steeds om min derheden. Tweehonderdduizend huizen hebben zonnepanelen op het dak, zeven miljoen huizen niet. Anderhalf miljoen huishou dens hebben groene stroom, zes miljoen huishoudens niet. De massa is nog niet in beweging. Het Nationale Energieakkoord, dat in september 2013 gesloten werd, moet daarin voor een beslis sende trendbreuk zorgen. De 'energieke burgers' staan in het akkoord boven aan het rijtje met belanghebbenden. Die ener gieke burger moet in 2020 meer energie besparen, meer energie opwekken én in minder vervui lende auto's rijden. Maar voorlopig, ruim een jaar na het akkoord, komt er niet veel van terecht. De twee belangrijkste in strumenten om burgers in bewe ging te krijgen worden nauwe lijks gebruikt. In de Energiebe- spaarlening lijken burgers amper interesse te hebben. De postcode- roosregeling voor lokale energie- clubs wordt als veel te ingewik keld ervaren (zie kader). De vraag rijst of het wel zin heeft om te proberen gedrag van boven af te beïnvloeden. Liefst 49 par tijen ondertekenden destijds het Energieakkoord. Samen onderhan delden ze maanden over de vraag hoe Nederland moest verduurza men. Dat al die partijen, van Greenpeace tot VNO-NCW, sa men een poging waagden, was uniek in de Nederlandse geschie denis. Onvermijdelijk bevatte het akkoord daardoor compromissen die individuele partijen liever an ders hadden gezien. Het leidt er ook toe dat niet alle afspraken even effectief zijn, zegt Marjan Minnesma, directeur van duur zaamheidsstichting Urgenda. „Iedereen praat mee, en iedereen wil een rol vervullen. Gemeen ten, bijvoorbeeld, kregen allerlei taken toegewezen. Terwijl er veel directere wegen zijn om burgers in beweging te krijgen." Neem de Energiebespaarlening. Volgens Minnesma helemaal geen slecht instrument. „Maar daar moet je mensen wel van doordrin gen. Ga bij ze aan de keukentafel zitten en leg het in begrijpelijke taal uit. Laat zien dat ze uitein delijk goedkoper uit zijn. Ont- zorg. Iedereen kent wel een wil- debeestenverhaal over duurzaam heid dat hem weerhoudt van ac tie. Je moet mensen dus overtui gen. Ze komen niet vanzelf naar je toe." De laatste tip van Minnesma lijkt lijkt rechtstreeks afkomstig uit het Handboek Communiceren met het Reptielenbrein. „Mensen moeten de boodschapper vertrou wen. Het kan dus beter de buur man zijn dan de overheid." Jasper Schoo, voorzitter van de e-sportbond, wil gamen in een po sitiever daglicht zetten. Door het lidmaatschap hoopt hij op maat schappelijke erkenning van e- sport. „Het denkbeeld over gamen is nogal negatief. Veel mensen as sociëren het met verslaving en overgewicht. Wij willen een ande re kant van gaming laten zien." Competitief gamen is een van de snelst groeiende 'sporten' ter we reld. Internationale toernooien met computerspellen zoals War- Craft lokken spelers uit alle uithoe ken met prijzenpotten van miljoe nen. In Zuid-Korea en de VS kij ken duizenden mensen live op in ternet naar wedstrijden. Het we reldkampioenschap League of Le gends trok dit jaar 40.000 toe schouwers. Aan populariteit dus geen gebrek. Om spelletjes spelen op een computer te bestempelen als een erkende sport, was tot voor kort echter ondenkbaar. Volgens Schoo overtreffen veel spellen het niveau van sporten zoals schaken en dammen. „Sommige games zijn moeilijker. Bij strategische spellen moeten gamers op een hoog tempo meerdere beslissingen nemen." Spellen als StarCraft vragen vol gens Schoo veel training, discipli ne en behendigheid. Het bestude ren van tegenstanders op zwaktes en karakteristieken en het hante ren van diverse tactieken is dage lijkse kost voor e-sporters. Fysieke beweging lijkt minder vanzelfspre kend. Toch zet Schoo ook daar een kanttekening bij. „Kijk je naar dansgames, dan wordt er een be hoorlijke fysieke prestatie van de speler verwacht. In kort tijdsbe stek ritmisch bewegen op com mando vergt concentratie en kracht." Het is voor hem nu eerst afwach ten of de internationale e-sport bond (IeSF) komend jaar mag aan sluiten bij SportAccord, de interna tionale federatie van alle olympi sche en niet-olympische sporten. Dat is een van de eisen van NOCNSF om te mogen toetreden. Een woordvoerder van NOCNSF: „Verder moet een bond financieel, competitief en bestuurlijk voldoen aan de verplichtingen. De discus sie of profgamen een sport is, kan daarna nog gevoerd worden. Het uiteindelijke besluit ligt bij de bon den die al lid zijn." Zoeken naar de burger door Sander van Mersbergen illustratie Censuur Marjan Minnesma, Urgenda I Gamers tijdens de World Cyber Games in 2009 in China, foto HH door Wouter den Ottelander ENSCHEDE - Weg met de vooroorde len, gamen is topsport. Om dat te bewijzen, wil de Nederlandse e- sportbond al sinds de oprichting in 2005 toetreden tot de sportkoepel NOCNSF. In 2015 moet dat gebeu ren. Dan denkt de bond aan alle ei sen te kunnen voldoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6