Boerenkool wordt helemaal op bestelling geleverd Vier Belgische anesthesisten weg Beleef Deltaroute als bij ziekenhuis ZorgSaam Terneuzen aanvulling caisson 4 30 SCHOUWEN-DUIVELAND De gemeenteraad heeft het beleid rond supermarkten verruimd. De beleidsregels knelden op sommige punten. zierikzee - Supermarkten moeten in principe in de dorps-of stads kernen blijven. Mocht dat onmo gelijk zijn door bijvoorbeeld het ontbreken van ruimte voor uit breiding of parkeerproblemen, dan kan daar in de dorpskernen van afgeweken worden. Dat heeft de gemeenteraad gisteravond be sloten. Een amendement van CDA, LSD, CCD, CU en SGP werd unaniem aangenomen. „Bij ons staat de leefbaarheid voorop", zei Jan bij de Vaate van het CDA. Daarmee bedoelt het CDA dat het behoud van een winkel belangrijker is dan de locatie. Wethouder Verseput kon het amendement steunen, maar bena drukte dat het college voorstan der blijft van clustering van win kels in de kernen. Een voorbeeld waarbij deze kwes tie speelde was Scharendijke. Daar heeft de supermarkt in de kern geen mogelijkheden voor uit breiding en is het de bedoeling om te verhuizen naar de rand van de kern naast de brandweerkazer ne. Hierover heeft de gemeente raad al eerder een positief besluit genomen. De gemeenteraad wil supermark ten ook meer vrijheid geven om de ruimte die de winkel nu heeft naar eigen inzicht te benutten. Jo- han Pannekoek van de CU diende hier mede namens de WD, SGP LSD en CDA hierover een amen dement in. het doel is, betoogde Pannekoek, om de ondernemer meer flexibiliteit te geven, tot nu toe was vastgelegd hoeveel ruim te binnen de winkel benut mocht worden als winkelruimte, en hoe veel vierkante meters alleen be schikbaar zijn voor het magazijn. Dat is echter achterhaald, iedere winkelketen voert een eigen be leid voor bevoorrading, waar on dernemers zich aan te houden hebben. Sommige supermarkten hebben nagenoeg geen voorraad meer in een magazijn. Die extra ruimte kan nu benut worden als verkoopruimte. Wethouder Ad Verseput kon goed leven met deze aanvulling. Hij stelde dat het ondernemers vrij staat om bijvoorbeeld op een bedrijventerrein magazijnruimte te huren om zoveel mogelijk" vloeroppervlak als verkoopruimte in te kunnen richten. „De onder nemer moet zelf maar zien hoe hij dat vervolgens oplost" Maar hij waarschuwde wel dat on dernemers nu niet allerlei contai ners op het terrein mogen plaat sen voor opslag. De gemeenteraad heeft ook beslo ten niet meer te tornen aan eerde re besluiten over de vestiging van supermarkten in het gat van Nieu- werkerk. Het CDA herhaalde nog wel het standpunt dat wat deze partij be treft Albert Heijn in de binnen stad van Zierikzee moet blijven. Dit standpunt wordt gedeeld door Alert! Op de akker „De boerenkoolplant komt als klein plantje naar de boerderij. Ze komen tussen eind juni en half augustus", legt Jeroen Manni uit. Samen met zijn broer heeft hij een akkerbouwbedrijf bij Ouwer- kerk en ze telen onder meer 50 hectare boerenkool. De boerenkoolplantjes worden verspreid tussen eind juni en half augustus gepoot op de akkers. Op die manier wordt de oogst uitge smeerd over een langere periode. De eerste planten (die in juni zijn geplant) zijn eind augustus klaar om te oogsten. Vroeg, maar dan is er al vraag. „Aan het einde van de zomer willen mensen geen sla meer en zodra het een dag wat minder is willen ze boerenkool." Door plantenveredeling is dat ook geen probleem meer. Vroeger moest 'de vorst er eerst overheen' voor je boerenkool at. Maar de vroege rassen zijn nu van zichzelf zo zoet dat er geen vorst meer no dig is om de kool zoeter en dus minder bitter te maken. Voor Manni zijn de maanden ok tober en november het drukst. Daarna zwakt de vraag alweer wat af. Hij levert aan een groente- snijderij die vervolgens de boeren kool doorverkoopt aan supermark ten als Agrimarkt, Lidl of Dirk van den Broek. „De levering gaat helemaal op be stelling. 's Ochtend hoor ik hoe veel de groentesnijderij wil heb ben en dan gaan we oogsten. We leveren zes dagen in de week." De gevraagde boerenkool wordt geoogst, de bladeren gaan in grote kisten naar de snijderij en een dag later ligt het gesneden en ver pakt in de winkels. „Heel erg vers dus", zegt Manni trots. Op topdagen gaat zo'n vijftien ton boerenkool per dag weg. Ter vergelijking: een gemiddeld gezin heeft voor een stamppot genoeg aan een zakje gesneden boeren kool van 300 gram. „Ja, als je ziet wat hier weggaat dan denk je wel dat er flink van wordt gegeten", zegt Manni. In Nederland is slechts een hand vol boerenkooltelers actief en zij produceren vooral voor de Neder landse markt. Het vertrek van de anesthesisten heeft volgens Alex Derom, voor zitter van het bestuur van de me dische staf van ZorgSaam, te ma ken met de veranderende finan ciering door ziektekostenverzeke raars van pijnbestrijding. De anesthesisten die weggaan, hebben de Belgische nationaliteit, zoals veel specialisten bij ZorgSaam uit België afkomstig zijn. Zij gaan in België aan de slag. Anesthesisten zijn onmisbaar bij (zware) operaties. Zij moeten er voor zorgen dat patiënten deskun dig onder narcose worden ge bracht en dat blijven tot het einde van de operatie. ZorgSaam-woordvoerster Marga ret Lafort meldt dat de anesthesis ten die weggaan, zich vooral met pijnbestrijding bezighouden. ZorgSaam denkt het gat op te vul len met waarnemers. Lafort: „We gaan ervan uit dat we de zorg kunnen continueren." Be stuursvoorzitter Derom van de medische staf deelt die mening. Het vertrek van de anesthesisten staat los van de miljoenenbezuini ging bij ZorgSaam. De ondernemingsraad heeft overi gens woensdag met enkele aan passingen ingestemd met het reor ganisatieplan van de Raad van Be stuur, evenals eerder de cliënten raad. Het bezuinigingsbedrag van 17,5 miljoen euro was onbespreek baar, aldus OR-secretaris John Smael. „De impact is natuurlijk enorm, maar we stonden ook voor een di lemma; 1 juli versobert de werk loosheidsuitkering. We willen dat voor zijn." OUWERKERK - Het Watersnoodmu- seum in Ouwerkerk krijgt met 'Beleef de Deltaroute' een aanvul ling op de tentoonstelling in caisson 4. De uitbreiding betreft een overzicht van innovaties in de zuidwestelijke delta na de Ramp in 1953. In caisson 4 is een tentoonstellingswand ingericht met daarop de dertien onderde len van de Deltawerken met korte filmpjes over die specieke werken en de omgeving evenals een over zichtskaartje. Het Zeeuws Museum in Middel burg heeft het Watersnoodmu seum een aantal 'stenen' van piepschuim met polyester ge schonken om te gebruiken bij de 'Beleef de Deltaroute'. De maker van de 'stenen' is Peter Bosman, wiens opa - Heero Leefo- ge - voorman was bij de operaties rond de sluitingen met caissons bij meerdere Deltawerken, zoals de Veerse Gatdam en Zandkreek- dam. De film die Bert Haanstra maakte over deze sluitingen wordt getoond in het Rijksmu seum in Amsterdam. De informatiewand wordt maan dag 1 december om 16.00 uur ont huld in het bijzijn van Commissa ris van de Koning Han Polman en Johan Jacobs, HID van Rijkswater staat Zee en Delta. mag uit kern dorp Supermarkt door Melita Lanting De gemeenteraad heeft het beleid voor supermarkten op twee punten aangepast. De supermarktonderne mers krijgen daardoor wat meer vrij heid. We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? door Melita Lanting OUWERKERK - Boerenkool is een ty pische wintergroente. Toch is boe renkool al aan het einde van de zo mer verkrijgbaar. Eind augustus zijn de eerste planten volgroeid en de laatste oogst ligt ergens half maart, als de winter op z'n einde loopt. Jeroen Manni tussen de boerenkoolplanten naast de boerderij in Ouwerkerk. foto Marieke Mandemaker door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Vier van de zeven anesthesisten keren ziekenhuis ZorgSaam 1 januari de rug toe. ZorgSaam probeert het verlies tij delijk op te vangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60