Grote namen op het podium van Goud voor Oud Kinderdorp heeft geld nodig voor onderwijs Zeeuwse knop brengt sfeer KOOPZONDAG 28 SCHOUWEN-DUIVELAND VLUCHTELINGENWERK "V 30 NOVEMBER Wereldwijd zijn er 51 miljoen mensen op de vlucht. Dat ga je ook op Schouwen-Duiveland merken. EF Naast de drie genoemde artiesten komen ook nog Jannes en Harry Slinger naar sportcentrum Wester- schouwen in Burgh-Haamstede. „We hebben een mooi program ma", zegt Marcel Willemse, van hoofdsponsor De Molenberg in Burgh-Haamstede met trots. Goud voor Oud is inmiddels een begrip en een traditie. „Maar let wel, het is nog steeds ook heel bij zonder, want mensen hoeven hier niets voor te betalen." En dat is al zo vanaf de eerste editie, dankzij sponsoring. Goud voor Oud wordt altijd op de vrijdag voor Aemstie Alive gehou den. Dit 'nieuwjaarsfeestje' wordt dit jaar voor de tiende keer georga niseerd in Sportcentrum Wester- schouwen. En omdat voor Aems tie toch al een groot podium wordt gebouwd met alles er op en er aan, kan Goud voor Oud meelif ten. In al die jaren is de opzet van Goud voor Oud nauwelijks gewij zigd. Senioren krijgen kaarten via het verzorgings- of verpleeghuis waar ze wonen of via de ouderen bonden. Naar deze groepen gaan 800 van de beschikbare 900 kaar ten toe. De resterende 100 kaarten zijn voor mensen die zelfstandig wonen en niet aangesloten zijn bij een bond. „Er kwam wat publiciteit dat men sen zich konden aanmelden en binnen een dag had ik 200 aan meldingen. We hebben toen door een onafhankelijk iemand loten la ten trekken. Dan maak je heel veel mensen blij, maar moet je ook veel mensen teleurstellen. Ik werd gisteren nog gebeld door ie mand die vroeg of er nog kaarten zijn." Maar niet alleen voor de los se 100 kaarten is veel belangstel ling. Ook bij de bonden en vanuit de tehuizen is meer vraag dan dat er kaarten zijn. Voor het vervoer naar Burgh-Haamstede zijn bussen ge regeld. „We roepen mensen op zo veel mogelijk met de bus te ko men, want er is weinig parkeer ruimte", zegt Willemse. Op de dag zelf weet Willemse zich verzekerd van de hulp van heel veel vrijwilligers. Van ehbo en mensen die druk bezig zijn achter de schermen tot leerlingen van Pontes Pieter Zeeman. Zij zul len de senioren de hele middag voorzien van een natje en een droogje en een broodmaaltijd. Martens houdt zich al bijna veer tien jaar bezig met het werven van fondsen voor de Pola van der Donckstichting. Een van de meest bijzondere projecten van deze stichting is de opvang voor aidswezen, ook wel het 'Dorp van Hoop' genoemd. Dit voorjaar be staat de nederzetting, waar mo menteel tachtig aidswezen wo nen in de leeftijd van 6 tot 18 jaar, tien jaar. Volgens Martens zijn de gevolgen van de economische crisis de laat- VAN 13.00 TOT 17.00 UUR ste jaren niet ongemerkt aan het kinderdorp voorbij gegaan. „Ze ker in de laatste twee jaar daalde het aantal donaties fors, terwijl de opgroeiende jeugd in het dorp al leen maar meer geld gaat kosten omdat we ze willen laten stude ren of een vakopleiding laten vol gen voordat ze weggaan." Morgen gaat Martens in Burgh-Haamstede langs de deu ren om oliebollen te verkopen ten bate van het kinderdorp. Krijger Molenaars en Bakkerij Everaers uit Renesse werken hier belange loos aan mee. „Er is dringend geld nodig om die kinderen op eigen benen te laten staan. Daar maak ik mij sterk voor." ZIERIKZEE - „De wereld staat op heel veel plekken in brand. Op dit moment zijn er wereldwijd 51 mil joen mensen op de vlucht. Dat aantal is sinds de Tweede Wereld oorlog nog nooit zo hoog ge weest. Er zijn meer vrijwillige be geleiders nodig. De hulp kan niet beperkt blijven tot onze organisa tie. Opvang wordt een taak van de gehele samenleving." Aldus luidt klip en klaar de bood schap van Paula Schiettekatte. Zij is coördinator/werkbegeleidster voor de locatie Schouwen-Duive land van Vluchtelingenwerk Zee land. Zij kan zowel voor het kan toorwerk als voor de begeleiding in de praktijk een beroep doen op dertien vrijwilligers. Dat moeten er meer worden. Nu zijn er in de ze regio 32 vluchtelingen gehuis vest. Daar komen volgend jaar in elk geval 58 statushouders bij. „Dat is het gevolg van de talrijke conflicten op de wereld. Van die 51 miljoen mensen is 80 procent op de vlucht in eigen land of in de buurlanden. Die andere 20 pro cent zoekt zijn heil vooral in Ame rika en in Europa. Dat ga je dus ook zien in het straatbeeld van Schouwen-Duiveland", zegt Schiettekatte. Zij probeert zoveel mogelijk verbinding te leggen met andere regionale organisaties zoals Diaconie, Welzijnswerk, Maatschappelijk werk. Heel be wust ook schoof zij onlangs aan tijdens de Week van de Dialoog. Zij kent het belang van uitleg over waarom mensen op de vlucht zijn geslagen en over hun situatie hier en over hun inburge- ringsplicht. Ze hoopt er tegengas mee te bieden tegen vaak ongenu anceerde meningen over 'al die buitenlanders'. Alle Nederlandse gemeenten hebben een taakstel ling bij de huisvesting van status houders, dus ook Schouwen-Dui veland. De mensen zelf moeten een inburgeringstraject volgen. Het leren van de Nederlandse taal staat voorop. Ook moeten ze weg wijs worden gemaakt in allerlei re gelingen betreffende: uitkeringen, belastingen, kredietverstrekking, ziektekostenverzekering. „De statushouders hier zijn veelal afkomstig uit Syrië, Eritrea, Afgha nistan, Irak, Somalië en China (de Oeigoeren). We hebben een be perkt aantal vrijwilligers dat 1\irks of Russisch spreekt. Verder is er een beperkt budget voor de tolkentelefoon", zegt Schiettekat te. Zij benadrukt dat het in de praktijk soms moeilijk is. „De mensen hebben in deze gemeen te recht op twee jaar begeleiding. Daarna moeten ze het zelf kun nen, maar dat lukt niet altijd." Op initiatief van twee Zierikzeese ondernemers komen in de stad 45 Zeeuwse knoppen te hangen. Aangeschaft door winkeliers én bewoners van de binnenstad. „Soms hebben winkeliers in één straat samen een paar gekocht, an deren hebben het alleen gedaan en bewoners doen ook mee", ver telt Sonja Pankow, initiatiefneem ster. De eerste knop hangt inmiddels boven haar winkel, de komende dagen volgt de rest. „Hopelijk hangt zaterdagavond alles." door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Goud voor Oud pakt op 29 januari groots uit met artiesten als Marianne Weber, Willeke Alberti en Vader Abraham. Het feest voor de Schouwen-Duive- landse senioren wordt dat jaar voor de achtste maal gehouden en is tot de laatste stoel volgeboekt. Het programma van Goud voor Oud ligt vast. Alle kaarten voor het feest zijn inmiddels vergeven. door Wendy de Jong BURGH-HAAMSTEDE - Vrijwilligster Anne Martens uit Burgh-Haamste de ziet Wereld-Aidsdag op 1 de cember als mooie aanleiding een oproep te doen ten behoeve van het Palabanakinderdorp voor aids- weeskinderen in Zambia. j v MC r - - jj. - r 'j - r. r z z, 'Opvang wordt taak van gehele samenleving' door Ali Pankow Giften kunnen gestort worden op bankrekeningnummer NL92 INGB 0007 295771 ter name van Aidswees- kind - Burgh Haamstede. I Dochter Reem (12) bereidt een grote schaal popcorn om te serveren tij dens het koffie-ritueel waar de mensen uit Eritrea zeer aan gehecht zijn. ZIERIKZEE - Zeeuwser kan het bijna niet. Een Zeeuwse knop als feest verlichting. foto Marieke Mandemaker Mien Donuts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58