J WONEN 7 dig bloeien en groeien en daarna al beginnen af te takelen. Zulke planten heb je nu eenmaal: som mige komen langzaam op gang en gaan een leven lang mee, andere zijn al na een paar jaar opgebrand. Je kunt daar wel wat aan doen. Mo- narda's groeien van binnen naar buiten: een pol groeit aan de bui tenkant en sterft in het midden uit. Wie ieder jaar gezonde berga- motplanten in de tuin wil, rest niets anders dan de pollen Monar- da in het voorjaar op te rooien, de sterkst groeiende stukken van de buitenkant af te halen en die daar na weer in vochthoudende, goed- bemeste grond te planten. Een heel gedoe. Daarom is het ook niet zo gek dat de populariteit van de bergamotplant de laatste jaren lijkt te tanen. Maar het blijft een leuke plant. Ook in boeketten. HEBBEN Robuuste en stoere lichtgevende dames Minimalistische en klassieke kandelaar Het is misschien niet het eer ste wat opvalt in een huis, toch kan de verwarming het comfort in een huis ma ken of breken. „Als het er gens onaangenaam is - kil of juist te benauwd - voelt dat onprettig, hoe mooi een kamer ook is ingericht. En een mooie designradiator kan een aanwinst zijn in een interieur." Bert Kriekels groeide op tussen de radiato ren, in de Jaga-fabriek waar zijn vader en oom startten met pionieren. „Het ontwik kelen van radiatoren is interessanter dan je denkt. We zijn constant op zoek naar inno vatie." Daarmee zegt de radiatorproducent zich te onderscheiden van andere verwar mingsfabrikanten. „Steeds mooier, efficiën ter en nog duurzamer, dat is ons doel." Vanaf de jaren zestig veroverde de centrale verwarming onze woningen, dankzij de komst van aardgas. De gebroeders Kriekels sloegen ermee aan het experimenteren. In eerste instantie met radiatoren van lood zwaar gietijzer. Later stapten ze over naar een vernieuwend systeem. In de fabriek werd de zogeheten Low H20-techniek door Jaga ontwikkeld. Kriekels legt uit dat een traditionele radiator een metalen bak is, waar veel water door stroomt. Het water warmt op en daardoor het metaal ook, dat vervolgens warmte afgeeft aan de ruimte. Hoe groter de radiator, hoe meer warmte. De Jaga-radiator heeft een lange rij dunne aluminium lamellen, aan elkaar verbonden met een koperen pijpje, waar het warme water doorheen stroomt (90 procent min der water dan in traditionele radiators) en het geheel snel opwarmt. „Hierdoor krijg je een veel hoger rendement. Bovendien verwarmen ze niet door als de gewenste temperatuur is bereikt." Kriekels wijst trots op een innovatie: het Dynamic Boost Effect. „Met deze warmte-activator kun je nog zuiniger en slimmer verwarmen." Dagelijks experimenteert het team van Ja ga met design, materiaal én techniek. Ver warmen alleen is anno nu niet meer de hoofdzaak. „Het huis op temperatuur hou den, is niet voldoende. Een goede ventila tie en koeling zijn minstens zo belangrijk, zodat de luchtvochtigheid niet te hoog is en mensen geen last krijgen van aandoe ningen aan de luchtwegen. We werken daarom steeds vaker samen met andere par tijen, zoals concurrent ClimaRad, een be drijf dat gespecialiseerd is in ventilatie en warmteterugwinning." Tegenwoordig zien sommige radiators er niet meer uit als verwarming, maar als een sculptuur Samen met hen won Jaga de ISSO-Award met de Briza Fresh, een systeem dat zorgt voor een optimaal binnenklimaat, bestemd voor bijvoorbeeld kantoren, ziekenhuizen en hotels. Ook voor thuis zijn er gelijksoor tige systemen, zoals het slanke hybride kli maattoestel Briza. Duurzaamheid, energie-effïciency, een goed binnenklimaat en besparen op stook kosten: belangrijk. Maar... het oog wil ook wat. En ook op die behoefte speelt Jaga in. „We spelen graag met vormen, kleuren en materialen, zoals hout. Sommige radiators zien er niet meer uit als verwarming, maar als een sculptuur. In een kleur naar keuze. Waarom moet een radiator standaard wit zijn?" Jaga verwierf grote bekendheid in de de- signwereld met de Heatwave, een krulleri ge radiator van beton, ontworpen door de signer Joris Laarman. Bert Kriekels: „Daar mee stonden we in alle grote designmagazi nes. We zijn er trots op, maar het is ook a jammer dat mensen ons alleen daarvan kennen. Want we kregen er het imago door van onbetaalbaar en heel kunstzinnig zijn. Natuurlijk is een energiebesparende designradiator een investering, maar die be taalt zich terug in de stookkosten én door dat hij erg lang meegaat. Alle door Jaga ooit geproduceerde radiators zijn nog in ge bruik en bovendien kunnen ze helemaal worden gerecycled. En we gaan door met ontwikkelen. Niet voor niets is ons motto: innovate or die." VRIJDAG 28 NOVEMBER 2014 Slimme en mooie warmte Met het oog op de naderende feest maand zo zoetjesaan wel toe aan een nieuwe - of een extra - lamp in huis? Misschien is mrs.Q dan wel een optie. Deze nieuwe dame in de collectie van Jacco Maris Design is er als vloer- en als wandlamp: een duo dames dus. 'Elke ronding van mrs.Q is met zorg gekozen, om tot de perfecte mix van stoere elegantie te komen', zegt het bedrijf daar zelf nogal beeldend over. De combinatie van het robuuste leer in de kap en het met zorg gevormde metaal van de staander zijn kenmer kend voor deze lampen. De staander van mrs.Q is leverbaar in messing, bruut staal of met een leren omkle- Geen kerst zonder brandende kaarsen in kandelaars. De kandelaar van Mooi Goed, een jong Nederlands bedrijf, is simpel en slim. Hij is gemaakt uit een vlakke metalen plaat en door diverse delen op slimme wijze te buigen, ont staat een kandelaar die refereert aan klassieke vormen uit het verleden. Dat geeft de minimalistische kande laar een klassiek en tijdloos gevoel. De kandelaar is volledig uitgevoerd in matzwart en kost 45 euro. Mooi Goed lanceert ook twee andere nieuwe pro ducten: een boekensteun (129 euro) en een wandklok (139 euro). www.mooi-goed.nl www.jaccomaris.com Kandelaar van Mooi Goed. Staande lamp mrs.Q. foto's PR ding. De mrs.Q's zijn er in de kleuren naturel, cognac, donkerbruin, zwart en groen. De hoogte van de vloer lamp is 2 meter éti 15 centimeter. Het oog wil ook wat, vindt Jaga. Daarom maakt het bedrijf ook radiatoren met een ongewone uitstraling, foto's DesignPress door Suzanne Dijkstra Bert Kriekels van Jaga ^5^ reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55