Bergamot 6 WONEN GROENE VINGERS Romke van de Kaa Ik heb jarenlang in Engeland gewoond. Vaak werd ik daar te eten gevraagd. Om mij een plezier te doen, kocht de gast vrouw soms speciaal als dessert een stuk kaas: Edammer, export kaas met zo'n rode coating van was. Een stuk zeep smaakt beter. Het omgekeerde komt ook voor: een Engelse vriend die soms het continent bezoekt, wordt af en toe getrakteerd op Earl Grey-thee, die speciaal voor hem is aangeschaft. In de veronderstel ling dat je alle Engelsen er een groot plezier mee doet. Maar als mijn vriend iets haat, is het wel Earl Grey. Earl Grey-thee heeft een speciale smaak, omdat die is geparfu meerd met bergamot-olie. De ber gamot is een citrusvrucht, ver want aan de bittere sinaasappel. Bergamot is echter ook een vaste plant uit de Noord-Amerikaanse prairie, die met wat fantasie wel een beetje naar sinaasappel ruikt. Vandaar dat je in boeken en op in ternet steeds weer leest dat Earl Grey de specifieke geur dankt aan de bergamotplant. Flauwekul dus. De bergamotplant - Monarda is de wetenschappelijke naam - is een leuke tuinplant, die veel bij en en vlinders trekt. Hanekam wordt hij ook wel genoemd, naar de vorm van de bloemen, die in een krans boven op de bloemsten gel staan. In het begin van deze eeuw was de plant razend popu lair. Er kwamen wat nieuwe va riëteiten op de markt, die resis tent zouden zijn tegen meel dauw. Dat is een schimmelziekte, waarbij het blad van de plant met een wit laagje schimmel over dekt raakt; niet heel schadelijk, wel ontsierend. Nu is het met meeldauw net zo gesteld als met de vogelgriep: de ziekteverwekkers muteren voort durend, zodat er steeds nieuwe varianten ontstaan. Een berga motplant die tien jaar geleden re sistent was tegen meeldauw, is nu door de muterende meeldauw ingehaald. Vandaar dat al die nieu we varianten nu alweer uit de tuincentra verdwenen zijn. Toch kent de bergamotplant va riëteiten die bijna nooit door meeldauw worden aangetast. Ik zeg 'bijna nooif omdat planten die te droog staan altijd meel dauw krijgen. In Boskoop is on- - derzoek gedaan naar de meel- dauwgevoeligheid van de berga motplant. Hier zijn enkele resulta ten: amper aangetast werden tij dens de proeven Marshall's De light (paarsroze), Talud (paars rood), Squaw (rood) en Elsie's La- vender (licht blauwpaars). Als u gewapend met deze weten schap een keuze zou maken, doemt er een tweede horde op: Monarda's zijn planten die in hun eerste en tweede seizoen uitbun- Het binnen behaaglijk maken, is niet louter een kwestie van een draai aan de cv-knop Een blik op de nieuwste design- én productinnovaties op verwarmingsgebied. DESIGNRADIATOR OPROEP: NIEUW INTERIEUR? Bergamotplant Monarda Squaw. tijd verruild voor duurder de sign? Is het zwart-wit van toen vervangen door volop kleur in huis? Mocht het dressoir van oma blijven? En welk meubel moest per se naar de kringloop? Wilt u over uw interieur(r)evolu- tie vertellen? Stuur dan een mail met toelichting en foto's van toen én nu, naar: wonen@depersdienst.nl. Jaga ontwikkelde het Low H20-systeem, met lamellen die zeer snel en efficiënt verwarmen (grote foto). Verschil tussen een traditionele radiator en een LOW H20-radiator (foto onder). De broers Jan en Gaston Kriekels uit het Bel gische Diepenbeek rolden in 1962 in het in stallatievak, toen een opdrachtgever hen vroeg een radiator te maken. In eerste in stantie maakten ze tuinhekken. Het bedrijf begon kleinschalig als Gebroeders Kriekels en inmiddels is het onder de merknaam Ja- ga uitgegroeid tot marktleider in warmte pompen en radiatoren. Tegenwoordig wordt het bedrijf geleid door Bert Kriekels en zijn neef Jan. Met vijfhon derd medewerkers is Jaga actief in meer dan veertig landen. Het Nederlandse kan toor staat in Den Bosch. Vrijwel alle fabrikanten van radia toren besteden tegenwoordig aan dacht aan het uiterlijk van hun producten. Designradiatoren zijn in alle vertrekken van het huis mo gelijk, dus niet alleen in de badka mer. Andere producenten van de signradiatoren zijn onder meer: Henrad, Plieger, Vasco, Brugman. Op internet zijn diverse rekenmo dules te vinden voor het bepalen van de gewenste capaciteit van een radiator. Raadpleeg voor aan koop van een radiator en advies over energiezuinige oplossingen uw lokale installatiebedrijf. Meer informatie: www.jaga.nl Weinig meubels gaan een leven lang mee. Wij zijn benieuwd naar verhalen van lezers die in de loop der jaren hun interieur een ander gezicht gaven. Zijn de Ikea-meubels van de studenten-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54