f t i 1 I I f 4 WONEN Öfe\5®07c I =p 0101 0 rond de 500.000 euro Herendreef 30, €499.000,- Tijdens de verbouwing van de oude dokterswoning aan de Oostburgsestraat in Zuidzande heeft de fa milie Guilliet zich nooit afgevraagd waar ze aan was begonnen. „Maar terugkijkend op al dat werk, heb ben we heel vaak gezegd: Hoe hebben we het in vredesnaam allemaal gedaan?!" De vraag is niet: Wat is er al lemaal verbouwd aan het uit 1926 daterende huis van Nathalie en Stijn Guilliet. Het antwoord op wat er niet is vernieuwd of geres taureerd is veel korter: het enige wat namelijk origineel is, zijn de bui tenmuren, het planken dakbeschot, de ter- razzovloer in de hal, de trap en de binnen deuren. Op de dag van hun huwelijk kregen Stijn en Nathalie de sleutel van hun nieuwe huis: de voormalige dokterswoning met praktijk op de hoek van de Loodijk en de Oostburgsestraat. De statige woning werd in 1926 in opdracht van de toenmalige dorpsdokter gebouwd en ook de volgende huisarts van Zuidzande nam er zijn intrek. Daarna werd een Duitse familie eigenaar, die het huis gebruikte als vakantiewoning. Het verval zette toen erg snel in. Vocht en betonrot kregen vrij spel en de tuin over woekerde. Nathalie en Stijn waren in die tijd op zoek naar een bijzondere woning in West- Zeeuws-Vlaanderen. Ze woonden in Philip pine, maar aangezien Leenhouts, het aanne mersbedrijf van Stijn in Oostburg geves tigd is, wilden ze wat dichter bij de zaak wonen. De dokterswoning had al gauw hun aandacht, maar de vraagprijs was vol gens hen niet reëel. Toen maanden later nog steeds een bord in de tuin stond en nogmaals bij de makelaar werd geïnfor meerd, was er ruimte tot onderhandelen en zo kregen ze uiteindelijk de sleutel in handen. Daarmee begon een verbouwing die uiteindelijk zo'n negen maanden zou duren, want de woning bevond zich in er barmelijke staat. Stijn: „Het dak was slecht en overal in de buitenmuren zaten diepe scheuren. Dat komt omdat de muurankers in de steense muren waren gaan roesten en uitzetten. Omdat ik zelf een aannemerij heb, had ik er alle vertrouwen in dat we het huis weer in perfecte staat zouden kunnen krijgen. Ik kan me voorstellen dat andere mensen zich wellicht heel erg zouden laten af schrikken door die grote klussen." Bouw vakkers bekommerden zich uiteindelijk om het dak en de buitenmuren en de rest kwam neer op de schouders van Stijn, Na thalie en hun vaders. Er is letterlijk niets in huis wat niet door hun handen is gegaan. Bijna alles is vervangen, vernieuwd of ge restaureerd. Alle, en dat waren er veel, ko zijnen zijn vernieuwd. De houten vloer in de woonkamer en suite is eruit gehaald en er werd beton gestort. Daaroverheen kwam een nieuwe massief houten planken vloer. De plafonds werden teruggebracht in de authentieke stijl met kooflijsten en ook de en suite deuren, die de voor- en de achterkamer van elkaar scheiden, konden na restauratie en het nodige schuur- en schilderwerk weer terug worden gehan gen. Veel van de oorspronkelijke paneeldeu ren, zaten verstopt achter gladde jaren ze ventig opdekplaten. Toen die weer tevoor schijn getoverd waren, geschuurd en ge lakt, konden ook die weer worden herge bruikt. De keuken was een verhaal apart. Voor zo'n enorm huis van 1200 kubieke meter in houd, was de oorspronkelijke keuken maar piepklein. Stijn: „Wellicht omdat de fami lie er ook niet zo heel vaak kwam, er was immers een meid in huis die kookte." Voor een modern gezin met twee dochters moest het toch anders. Het toilet naast de keuken werd uitgebroken en bij de keuken gevoegd, een deur werd dichtgezet, een an dere doorgang gecreëerd en zo ontstond een fijne leefkeuken. De tuinkamer bene den was ook een uitdaging. Stijn: „De vori ge bewoners gebruikten het als rommel hok. Wij hebben er ons kantoor en speel ruimte voor de kinderen van gemaakt." Vanonder gelijmde vloerbedekking kwam de oorspronkelijke terrazzovloer in de hal tevoorschijn. Stijn: „Mijn vrouw heeft een week op haar knieën gezeten om alle lijm eraf te schuren. Het resultaat is prachtig." De hal met het lichte trappenhuis met twee bijna identieke glas-in-loodramen (één uit 1926, de andere uit 2006) is één van de mooiste kenmerken van de dokters woning. Naast de voordeur is nog steeds de oude kamer van de meid te vinden, die nu in gebruik is als kantoortje. Op de bovenverdieping zijn de vier slaapka mers en de badkamer helemaal aangepakt. De zolder heeft nog eens twee slaapkamerc en een deel open zolder. Behalve het huis is ook de tuin rigoureus gewijzigd. Een overwoekerd geheel werd een open ge- niet-tuin met veel privacy. Eén van de op het zicht grootste verande ringen, is dat de dokterswoning van kleur is verschoten. Die is nu fris wit. En met re den. Stijn: „Er was veel oorlogsschade aan het huis. We hebben zelf ook veel aan het metselwerk gedaan. Dat valt nu niet meer zo op. Ons huis blijft voor veel dorpelingen bijzonder, ze komen ons vaak verhalen ver tellen over het huis. Dat blijft speciaal." EP Aardenburg DE VERBOUWING MM Landhuis (bouwjaar 1984) met tuinhuis, car port en binnenzwem bad met sauna gelegen aan de rand van Aarden burg op 10.000 m2 ei gen grond. Woonopper- vlak 300 m2. Met vier slaapkamers en drie badkamers. Geschikt voor combinatie wonen en werken of bed and breakfast. Het mooiste huis door Sheila van Doorsselaer De tuinkamer was eerst in gebruik als rommelhok en werd totaal gestript. De tuinkamer is nu in gebruik als werkkamer en speelkamer voor de dochters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52