WONEN 3 Avocado Engerlingen Hedera VRAAG ANTWOORD VRIJDAG 28 NOVEMBER 2014 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuin- boeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. Een alleraardigst staaltje huisvlijt. M. Janssen van der Wiel heeft dit voor jaar uit een pit van een avocado hele maal zelf een plant op weten te kwe ken. „Nu hebben we die plant zo'n twee maanden geleden naar de tuin verplaatst", vertelt Janssen van der Wiel. „Maar is hij eigenlijk wel winter hard? En zouden er ooit wel vruchten aankomen? En zo ja, wat is de beste grond hiervoor?" „Nee, de avocado is in ons klimaat niet winterhard", weet expert Romke van de Kaa. „Er zullen dus nooit vruch ten aan komen, want het boompje zal simpelweg bevriezen in de winter maanden. En naar binnen halen is ook al geen optie, want de avocadoplant wordt veel te groot." Avocadoplant. Ze zijn er weer: engerlingen. Dit keer heeft het gazon van het verzorgings huis waar J. Hardiek woont er mee te kampen. „Hoe kunnen die beestjes het beste bestreden worden?" „Roeken en spreeuwen zijn goede en gerlingenbestrijders, maar met beide vogelsoorten gaat het slecht", vertelt Romke van de Kaa. „Chemische be strijding is lastig en niet effectief, om dat de engerlingen in de grond leven. De beste bestrijding is met nemato des parasitaire aaltjes. Dat kan alleen in de zomer; de bodemtemperatuur moet boven de 12 graden zijn. De aal tjes zijn te koop bij bedrijven die zich specialiseren in biologische bestrij ding. Ik kan me niet druk maken over gele plekken in het gazon en heb ook niets tegen meikevers die verschijnen als de engerlingen zich verpopt heb ben. Maar goed, wie een kringloop wil verstoren ten behoeve van een keurig gazon, moet dat vooral doen." A. Wenting heeft een hedera in de tuin. „Ik wil deze plant met wortel en al verwijderen, hij staat nu tegen een gemetselde muur van een woning. De hechtingswortels tegen de muur moeten ook verwijderd worden. Hoe kan ik dat het makkelijkst doen, zon der de muur te beschadigen?" „U kunt deze klimop gewoon onder aan afzagen", weet Romke van de Kaa. „De hechtwortels kunt u niet ver wijderen, maar na een paar jaar zijn ze vanzelf verdwenen." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl. De achterkamer heeft al verschillende functies gehad. Nu staat er een pooltafel. foto's Mechteld Jansen De 'Kroonluchter', een bewegende wandlamp, ontworpen door Kees Wij De hal in het 17e eeuwse monument.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51