I I l I Coca-Cola stapt in Amerika I Dwarsliggers 4 IN HET NIEUWS 0 HONDENRASSEN Fokkers hebben plan voor gezonde honden. Stoppen met rashonden is het beste, maar publiek wil dat niet. FERRY MINGELEN e groep Kuzu/Öztürk ont brak opvallend in het begrotingsde bat deze week met minister Asscher van So ciale Zaken, wiens integratiebe leid tot hun vertrek had geleid. Ik trof de twee ex-PvdA'ers in hun nieuwe werkkamer, druk met het opstarten van hun ei gen politieke winkeltje. Grote plastic bakken met ordners, computers en kamerplanten stonden nog onuitgepakt op de grond. Het bordje van de vori ge bewoner, het hoofd van de restaurantdienst, zat nog op de deur. De Tweede Kamer moet met de ruimte schipperen. Na deze vierde afsplitsing telt de Kamer nu vijftien fracties, alle maal met hun eigen spreektijd, budget, medewerkers. Prak tisch is het niet; onwerkbaar, zoals CD A-fractievoorzitter Bu- ma zegt, is nogal overdreven. De Kamer werkt gewoon. De begroeting was hartelijk. Ik had hun vorige week in het tv-programma Pauw gelijk gege ven in hun weigering officieel vertrouwen uit te spreken in Asscher. Een Kamerlid moet het beleid controleren en zo'n afgedwongen verklaring past daar niet in. En toch vind ik ze- telroof kwalijk. Als een Kamer lid zich niet langer kan vinden in de lijn van zijn partij of frac tie, moet hij opstappen. Uitzon dering misschien bij veel voor keursstemmen. Politieke par tijen proberen zetelroof tegen te gaan door kandidaat-Kamer leden een verklaring te laten ondertekenen dat ze zoiets Laten we dwarsliggers koesteren en de politieke profiteurs en opportunisten dan maar op de koop toenemen nooit zullen doen. „Ja", zegt Ku- zu desgevraagd, „die hebben wij ook ondertekend, maar dat stelt juridisch niks voor. Die is in strijd met de grondwet." En dat klopt. De Grondwet kent uitsluitend onafhankelijke Kamerleden die zonder last, opdracht van hun partij of fractie, stemmen. Oorspronkelijk heette het 'zon der last of ruggespraak', maar dat laatste werd in 1983 ge schrapt. Dat dateerde nog uit de tijd van de trekschuit, toen afgevaardigden uit de provin cie soms dagenlang nodig had den om ruggespraak met hun achterban te houden. Dat schoot niet op in de vergade ring. Het principe van het onafhan kelijke Kamerlid, zonder last van de partij, stamt ook uit die tijd. De politieke partij werd be wust uit de Grondwet van 1813 gehouden uit vrees voor ver deeldheid en terugkeer naar de oude standenvertegenwoordi ging. Maar die verdeeldheid kwam vanzelf en de politieke partijen ook. Die spelen nu een onmisbare rol. Zij stellen de kieslijst samen en de meeste Kamerleden komen vervol gens op de slippen van de lijst trekker de kamer binnen. Zo bezien is het volstrekt logisch dat ze hun zetel opgeven als ze de partij verlaten. Maar dat hoeft dus niet. De Grondwet houdt de mythe in stand dat een Kamerlid een zelfstandig mandaat van de kiezer heeft en zijn zetel dus mag houden. Hoog tijd daar wat aan te doen, vindt een aantal fracties. Maar wat? Als de zetel voortaan van de partij is, kan de partij een dwarsligger eenvoudig schrap pen als lid en die verliest dan automatisch zijn Kamerzetel. Dan maak je het de partijbon zen wel erg gemakkelijk. En er zijn al zo weinig dwarsliggers. Laten we die koesteren en de politieke profiteurs en opportu nisten dan maar op de koop toe nemen. Hoe ergerlijk ook, hun politieke leven eindigt door gaans toch bij de volgende ver kiezingen. 'Monstertruck-rijder Snuitje uit 'Pipo de niet verzekerd' Clown' overleden De chauffeur van de monster truck die in Haaksbergen na een stunt het publiek inreed, heeft geen aansprakelijkheids verzekering, zo stelt het tv-pro gramma Brandpunt Reporter. Letselschadespecialist Yme Drost wil nu namens slachtof fers en nabestaanden beslag la ten leggen op de bezittingen van de chauffeur. Hij heeft daartoe een verzoek ingediend bij de rechtbank Almelo. Bij het ongeluk kwamen drie men sen om het leven en raakten 28 anderen gewond. Of de chauf feur aansprakelijk is, moet uit onderzoek blijken. Acteur en theatermaker Will Spoor is op 86-jarige leeftijd overleden. Spoor was vooral be kend als Snuitje, de ene helft van bandietenduo Snuf 8c Snui tje uit de serie Pipo. v'M AMSTERDAM - Labradors met heup problemen, bulldogs met ademha lingsmoeilijkheden, Cavalier King Charles-spaniels met con stante hoofdpijn en chihuahua's met losse knieschijven: veel ras honden hebben gezondheidspro blemen; alleen omdat ze een ras hond zijn. Erfelijke ziekten en afwijkingen als gevolg van het fokken van overdreven raskenmerken moe ten over tien jaar sterk zijn terug gebracht. De rashondenfokkers presenteerden daarvoor gisteren een plan aan staatssecretaris Sharon Dijksma. Honden krijgen een keurmerk: Fairfok, en dat moet een garantie zijn voor de ge zondheid van een pup. „Waarom stoppen de fokkers niet meteen met het maken van ras sen?", vraagt Hans Baaij van Dier en Recht zich af. „Dat kan niet, omdat ze willen vasthouden aan het stamboek. Dat levert namelijk geld op. Veel mensen denken dat ze pech hebben als ze een zieke hond hebben, maar dat is niet zo. Die ziekten zijn vaak erfelijk." Van de Ierse wolfshond, de Ber- ner Sennen en de Duitse dog is bijvoorbeeld bekend dat ze stan daard maar een jaar of vier wor den, vertelt Sieneke Groenman van de Hondenbescherming. „Er zijn een heleboel honden die hijgend, strompelend en knor rend door het leven moeten. Dat willen we voorkomen en dat bete kent bijvoorbeeld in het geval van Veel rashonden gaan hijgend, strompelend en knorrend door het leven Het nieuwe drankje, Fairlife, is volgens Coca-Cola niet zomaar een zuiveldrankje. Het zou 50 pro cent meer eiwit bevatten en 30 procent minder suiker dan regu liere melk en geen lactose. De prijs is navenant: Fairlife gaat twee keer zo veel kosten. Coca-Cola verwacht veel van de introductie. „We gaan de komen de tijd in de zuivelindustrie inves teren om het merk op te bou wen", zei een woordvoerder van een bulldog dat je er een langere neus op moet fokken." De fokkers hebben nu afgespro ken dat alle honden elf jaar oud moeten kunnen worden, zegt Groenman. „Een normale levens verwachting. Stoppen met fokken zou het beste zijn", erkent ze, „maar mensen willen nu eenmaal een rashond. Niet iedereen wil graag een grote hond, sommige mensen stellen prijs op een waak hond, anderen willen er liever eentje die niet zo vaak blaft. De consument heeft invloed: als die zich zou afkeren van honden die ziek zijn, was het klaar." Als de erkende fokkers de honden niet fokken, dan doet iemand an ders het wel, zegt Ingeborg de Wolf van de Raad van Beheer, de overkoepelende organisatie van hemdenfokkers. „Dan hebben we pas echt een probleem, want dan komen er duizenden hondjes uit Oost-Europa. Dan is er ook geen toezicht meer op de gezondheid van de dieren. De vraag naar ras honden is er nu eenmaal. Wij wil len graag af van de gezondheids problemen. Als je die er met fok ken uit wil krijgen, duurt dat een paar generaties." Dat duurt veel te lang, vindt Dier en Recht. Baaij heeft aangekon digd naar de rechter te stappen om het fokken van zieke honden te verbieden. Coca-Cola volgens de Britse krant The Independent. „De eerstko mende jaren zal het daardoor nog geen geld regenen, daarna wel." De verkoop van zoete frisdranken daalt in de VS. Maar ook de witte motor loopt niet al te gesmeerd. De afgelopen tien jaar is de melk- CD D HAAKSBERGEN AMSTERDAM Chihuahua: losse knieschijven t Cavalier King Charles-spaniel: hoofdpijn Is de rashond straks gezond? door Nadia Berkelder Sieneke Groenman, Hondenbescherming I Will Spoor foto HH WASHINGTON - Vanaf december gaat Coca-Cola melk verkopen in de VS. De frisdrankproducent hoopt in zuivel een nieuwe melk koe te hebben gevonden. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4