Zwarte Annie genoteerd bij de beurs Vier anesthesisten weg bij ziekenhuis ZorgSaam Badstatus Domburg moet zichtbaar worden Bayerisch Zeeuwse knop brengt sfeer 30 WALCHEREN Barcodes DE SMAAK VAN TOEN Horeca op Walcheren Sommige Middelburgse horecaondernemers zijn honkvast en slagen erin hun zaak jong te hou den - ze gaan mee met de tijd of met the flow zoals dat tegenwoordig heet. Die term was nog geen gemeengoed toen Ehab El Sayed in juli 1991 grillroom Sphinx aan Dam 23 opende. Hij zit vandaag de dag nog steeds in het pand dat al sinds 1863 een horecabestemming heeft. Een ad vertentie in de Middelburgsche Courant van 16 juni dat jaar meldt dat er muziek is in het Bierhuis de Beurs, op den Dam, aanvang des avonds half negen uur, bij Bouwman." De naam van het bier huis refereerde aan de schuin te genover staande Graanbeurs waar vrome Walcherse boeren de vrucht van hun akkers ten gelde maakten. De Beurs was wellicht de locatie waar boeren borrelden en tegelijkertijd de Mammon dienden - vruchtgebruik werd soms duur betaald. Sinds Ivo Pieter Bouwman heeft het bierhuis een behoorlijk aantal kasteleins en kasteleinsen gekend. Te veel om hier allemaal op te noemen, daarom wordt de draad weer opgepakt in het jaar 1954 - in dat jaar komen Bram en Lootje van der Weele in de Beurs. Wan neer zij vier jaar later verhuizen naar het Melkboerinnetje in de Vlissingsestraat wordt het café, zo meldt een advertentie in de PZC, op 24 juni 1958 heropend door An na en Corry. Die dames zijn, met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, Anna Vermeu- le en Corrie Wieleman en ze zit ten slechts een maand in de zaak. Maar Anna Vermeule maakt, sa men met echtgenoot Izaak van der Hooft, in 1967 haar comeback in de Beurs. René van Hilst (ex-ei genaar van het Hart van Middel burg in de Zusterstraat en de Groene Papagaay in de Langevie- le) woonde in die tijd in het pand ernaast, Dam 25, en hij kende An na en Izaak als Annie en Jan van der Hooft. René vertelde dat Jan, een oud-marineman, de toog van de Beurs de vorm van een schip gaf en dat Annie de bijnaam Zwar te Annie had. Niet te verwarren met haar Vlissingse bij naamgeno te die in de buurt van het Bel- lamypark woonde, dat was Annie van Loon die vaak met vriendin (Dikke) Bep van der Meer op stap ging. In 1970 is de Beurs geschie denis en dopen Jan en Annie de zaak Porthole om een jaar later die naam weer te veranderen in de Meerpaal - eenmaal een Jantje, altijd een Jantje. In 1974 stappen Jan en Annie uit de zaak en ver huizen ze naar Zeeuws-Vlaande- ren waar Jan geboren is. De Meer paal krijgt achtereenvolgens de na men de Dam, de Damrakker en de Graanbeurs tot Ehab El Sayed in 1991 grillroom Sphinx in het pand opent. Het verhaal kreeg enige weken ge leden echter nog een onverwacht staartje. Een dochter uit Anna Ver- meules eerdere huwelijk meldde Middelburgdronk dat ze via onze site haar moeder op het spoor was gekomen. Niets wijzer gewor den van de gemeente Middel burg, had ze haar moeders naam dan maar ingetikt op Google en daar was ze. De beursnotering van Zwarte Annie betaalde zich tenslotte uit. Het vertrek van de anesthesisten heeft volgens Alex Derom, voorzit ter van het bestuur van de medi sche staf van ZorgSaam, te maken met de veranderende financiering door ziektekostenverzekeraars van pijnbestrijding. De anesthesisten die weggaan, hebben de Belgische nationaliteit, zoals veel specialisten bij ZorgSaam uit België afkomstig zijn. Zij gaan in België aan de slag. Anesthesisten zijn onmisbaar bij (zware) operaties. Zij moeten er voor zorgen dat patiënten deskun dig onder narcose worden gebracht en dat blijven tot het einde van de Wethouder John de Jonge bleek even verbijsterd als de raad. „Tot de journalist van de PZC vragen stelde, wist ik niets van een con flict met de ondernemer van Pan- ta Rhei. Ik heb het nagevraagd bij mijn ambtenaren. Het is een com plex verhaal. Inmiddels zit er een reconstructie in mijn hoofd." Raadsleden wisten niet wat ze hoorden. „Dit is absoluut onaccep tabel", zei Youssef Bouziani van de PvdA. Wethouder De Jonge zei de reactie te snappen. „Ik zal maar niet zeggen wat mijn reactie was toen ik dit hoorde." Rijnco-Jan Suurmond van Partij Souburg Ritthem zei op straat te zijn aangesproken over het krantenartikel. „En wij weten van niets. Zelfs u niet. Dit kan niet." De reconstructie van De Jonge luidt dat de gemeente en de on dernemer over en weer denken van elkaar geld te krijgen. „Wij voor de grond, hij voor de toren. Daarom betaalt niemand." Bovendien bestaat het risico dat de Europese subsidie onterecht is uitgekeerd, en dus dient te wor den terugbetaald. LPV'er Pim Kraan snapte er niets meer van. Hij zei zich hardop te kunnen herinneren dat de raad in het geheim was bijgepraat over een financiële strop als gevolg van extra bouweisen van het wa terschap, eigenaar van de Nolle- dijk waar de strandpost op staat. „En nu dit. Nu wordt het vaag. Die eisen hadden te maken met de fundering. Maar die leg je toch voordat je bij de toren bent? En je gaat toch niet bouwen voor je met elkaar akkoord bent?" Die extra eisen kwamen er, aldus De Jonge, omdat tijdens het pro ces de fundering werd aangepast. „Het gaat wel over flinke bedra gen", benadrukte Kraan. Ik wil precies weten hoe het financieel in elkaar steekt, want ik heb er een heel slecht gevoel bij." MienDomus operatie. ZorgSaam-woordvoerster Margaret Lafort meldt dat de anes thesisten die weggaan, zich vooral met pijnbestrijding bezighouden. ZorgSaam denkt het gat op te vul len met waarnemers. Lafort: „We gaan ervan uit dat we de zorg kun nen continueren." Bestuursvoorzit ter Derom van de medische staf deelt die mening. Het vertrek van de anesthesisten staat los van de miljoenenbezuiniging bij ZorgSaam. De ondernemingsraad heeft overigens woensdag met en kele aanpassingen ingestemd met het reorganisatieplan van de Raad van Bestuur, evenals eerder de cliëntenraad. Het bezuinigingsbe drag van 17,5 miljoen euro was on bespreekbaar, aldus ORsecretaris John Smael. „We stonden ook voor een dilemma; 1 juli versobert de werkloosheidsuitkering. We wil len dat voor zijn." De gemeente wil een grotere groep ondernemers betrekken bij die verdere ontwikkeling. Zo wordt een stuurgroep opgericht die verder invulling gaat geven aan die status. Met andere woor den, de groep van een man of ze ven moet de status zichtbaar ma ken. Bijvoorbeeld door het ont wikkelen van een kwaliteitsken merk voor ondernemers of pro ducten. De stuurgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de Domburgse ondernemersvereni ging, Domburgse ondernemers, de HZ, gemeentemedewerkers en voorzitter wethouder René Mole naar, komt in januari voor het eerst bijeen. Molenaar: „We wil len er een grotere groep mensen bij betrekken zodat er een groter draagvlak ontstaat. Ik wil er ook vaart achter zetten. Het moet .geen proces van jaren worden. De gemeente stelt criteria vast waar aan dat kwaliteitskenmerk moet voldoen. We zullen daarvoor ook ons licht opsteken bij Cadzand Bad en Nieuweschans, die even eens de badstatus verwierven." - weekendaanbieding - pure produflen uiï een authentieke bakkerij door Rob van Hese Rob van Hese en Edwin Mijnsber- gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Vier van de zeven anesthesisten keren ziekenhuis ZorgSaam 1 januari de rug toe. ZorgSaam probeert het verlies tij delijk op te vangen. Wethouder wist niet van conflict door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Ambtenaren in Vlissin- gen handelen nog steeds buiten het bestuur om. Dat bleek gister avond tijdens de raadsvergadering, waar raadsleden hun verbijstering uitten over het financiële conflict over de strandpost. j- j ZIERIKZEE - Zeeuwser kan het bijna niet. Een Zeeuwse knop als feestverlich ting. Op initiatief van twee Zierikzeese ondernemers komen in de stad 45 Zeeuwse knoppen te hangen. Aangeschaft door winkeliers én bewoners van de binnenstad. „Soms hebben winkeliers in één straat samen een paar ge kocht, anderen hebben het alleen gedaan en bewoners doen ook mee", vertelt Sonja Pankow, initiatiefneemster. De eerste knop hangt inmiddels boven haar winkel, de komende dagen volgt de rest foto Marieke Mandemaker door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - Veere wil vaart zetten achter het verder ontplooien van de badstatus voor Domburg. - ambachtelijk puur - 1.50 www.densoeteninval.nl LANGE VIELE 67 j MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30