'Opvang is taak hele samenleving' Gemeente Vlissingen betaalt clubhuis voor Duitse herders 66 Veel 'uitgenodigde vluchtelingen' hebben lichamelijke problemen KOOPZONDAG 28 WALCHEREN EVALUATIE PARKEEERSEIZOEN Het voorstel om het betaald parkeren voor stadje Veere het hele jaar in te voeren, valt niet goed. 30 NOVEMBER Aldus luidt klip en klaar de bood schap van Paula Schiettekatte. Zij is op Schouwen-Duiveland coördinator/werkbegeleidster van Vluchtelingenwerk Zeeland. Zij kan zowel voor het kantoorwerk als voor de begeleiding in de prak tijk een beroep doen op dertien vrijwilligers. Dat moeten er meer worden. Nu zijn er in deze regio 32 vluchtelingen gehuisvest. Daar komen volgend jaar in elk geval 58 statushouders bij. „Van die 51 miljoen mensen zoekt 20 procent zijn heil vooral in het westen. Dat ga je dus ook zien in het Zeeuwse straatbeeld", zegt Schiettekatte. Zij probeert verbin ding te leggen met andere regio nale organisaties zoals Diaconie, Welzijnswerk, Maatschappelijk werk. Alle Nederlandse gemeen ten hebben een taakstelling bij de huisvesting van statushouders. De mensen zelf moeten een in- burgeringstraject volgen. Het le ren van de Nederlandse taal staat voorop. Ook moeten ze wegwijs worden gemaakt in allerlei rege lingen. Zij benadrukt dat het in de prak tijk soms moeilijk is. „De mensen hebben in deze gemeente recht op twee jaar begeleiding. Daarna moeten ze het zelf kunnen, maar dat lukt niet altijd." Marianne Glerum- Vermeule(52) uit Zierikzee had wat tijd over en wilde wel iets voor de samenle ving doen. Zij werd vrijwilligster bij Vluchtelingenwerk. „Ik ver plaats me een beetje in die men- sen en weet dat ik het zelf ook fijn vind als er iemand naar me omkijkt." Glerum begon zo'n vijf jaar geleden op kantoor en deed wat juridische kennis op over asielprocedures en inburge- ringstrajecten. Ze begeleidt nu Eritrese vluchtelingen, die twee jaar in een vluchtelingenkamp in Soedan zaten en op uitnodiging van Nederland hier zijn gekomen. „Veel 'uitgenodigde vluchtelin gen' hebben lichamelijke proble men", zegt Glerum. Als voorbeeld noemt ze Medha- ne(24). „Hij werd in het kamp in Soedan in zijn been geschoten. Ze lieten hem creperen. Daardoor moest het been geamputeerd wor den en toen hij in juni hier kwam moest hij snel medische hulp heb ben." Ze heeft ook nauw contact met Si mon en Rahwa en hun kinderen Reem (12), die elke dag naar de taaiklas in Middelburg moet, Mi- kiyias (6), het spastische zoontje dat dagelijks met een busje naar De Sprienke in Goes wordt ge bracht, Nahom (5), die op de Jan Wouter van den Doelschool zit en Semrawit (3), de jongste doch ter die naar de kinderopvang gaat. Glerum maakt Rahwa wegwijs in de stad. Ze gaat met Simon en Mil- hias mee naar de neuroloog en als er even tijd is, schuift ze aan om te genieten van het uitgebreide koffie-ritueel waar deze mensen zo'n belang aan hechten. VEERE - 'Absoluut onaanvaard baar' vindt de ondernemersvereni ging van het stadje Veere. Stads raad Veere steunt de onderne mers; 'wij hebben begrip voor hun standpunt, we zien het liever ook niet'. Beide willen echter wel dat het vergunningsstelsel 'het he le jaar gehandhaafd wordt'. Het voornemen van de gemeente om langs het hele Kanaal betaald parkeren in te voeren en ter com pensatie een gratis parkeerterrein te creëren aan de Veerseweg, stuit op weerstand bij beide organisa ties. 'Veel te ver weg van het cen trum, het is een kilometer naar het stadhuis. Dat is absoluut geen oplossing'. Ook de voorgestelde verhoging van de tarieven (van 2,50 naar 5 euro voor een dagkaart en van 1 naar 1,50 per uur langs het Kanaal en kraskaarten van 2 naar 3) kan niet rekenen op eni ge sympathie van beide clubs. De organisaties reageren hiermee op de evaluatie van het parkeersei zoen 2014 van de gemeente. De hoofdlijnen daarin: Geen ver hoging van parkeertarieven elders in het stadje Veere of in Dom burg; alleen nog vergunningparke- ren aan de Veerse Kaai; maximaal twee vergunningen voor bewo ners en bedrijven in Veere en Domburg; afschaffen hotelpas; aanpassen of vervangen parkeer automaten; extra aandacht voor fietsenstalling in Veere, Domburg en Zoutelande; meer handhaving in de woonstraten op vergunning- parkeren; overloopterrein aan Mezgerweg Domburg en op grond oude school die voor kerst gesloopt wordt; onderzoeken of tijdelijk parkeerterrein Roosjes- weg Domburg langer benut kan worden; extra parkeerruimte in Zoutelande tijdens Kustmara- thon; afwerken overloopterrein Westkapelseweg Zoutelande; voorzieningen op waterschapspar keerterreinen in beheer bij de ge meente opknappen. Paul Barendregt, voorzitter Mid denstandsvereniging Veere is zeer ontstemd over het voorstel tot uit breiding van het betaald parkeren in het stadje; „Het hele jaar be taald parkeren? Wij gaan dat kei hard tegenwerken. De paar toeris ten die we in de wintermaanden binnen schrapen, verjagen we dan ook nog. In Domburg betaal je ook niet het hele jaar. Het ver gunningsstelsel moet je wel het hele jaar handhaven. Wij willen ook graag een aangepaste vergun ning voor hotelgasten." Jan Paul Loeff van de stadsraad er gert zich met name aan het nieu we, gratis parkeerterrein. „Er was toegezegd dat er gratis ruimte zou komen nabij het centrum. Dit is een kilometer lopen. Ik begrijp dat de gemeente parkeerinkom- sten nodig heeft, maar zeg dan niet dat het gaat om 'reguleren'. En waarom allen Veere en Dom burg, laat de overige kustgemeen- ten meedelen in de ellende." Verantwoordelijk wethouder Jaap Melse: „Uitgangspunt is dat ons par keerbeleid budgetneutraal is. Kos tendekkend dus. In Veere vallen be taalde plaatsen weg op de Kaai en straks op het Oranjeplein ook. Het elektronisch verwijssysteem voor het stadje Veere, dat 1 april moet werken, is ook kostbaar." ELEKTRONISCH VERWIJSSYSTEEM KAN STAD SLUITEN Daarmee wordt een afspraak uit het verleden nagekomen. De vere niging zat tot 2004 op het Bunker terrein, maar daar moesten hui zen komen. De gemeente Vlissingen heeft de vereniging verhuisd naar portaca- bins op het terrein van speelcir- cus Bambini, op bedrijventerrein Baskensburg. De verhuizing werd betaald, het tijdelijke onderko men werd betaald en beloofd werd dat de vereniging een nieuw onderkomen zou krijgen. Dat gaat, volgens de gemeente, vol gend jaar gebeuren. Dat de gemeente Vlissingen intus sen in zwaar financieel noodweer verkeert en zelfs een artikel-12-sta- tus aanvraagt omdat ze niet zelf uit de problemen kan komen, staat los van het besluit, laat voor lichter Indra Paasse weten. „Die afspraak staat nu eenmaal." De vereniging van Duitse herders is blij dat de afspraak eindelijk wordt nagekomen. „We wachten er al jaren op", zegt penningmees ter Monique Tanis. De vereniging telt 45 leden, uit heel Nederland. Sommige komen wekelijks, sommige een paar keer per week, om met hun Duitse her der te trainen. „Vroeger hadden we een eigen gebouw op het Bun kerterrein. We hadden het zelf be taald en we onderhielden het zelf. Ons huidige onderkomen staat op instorten. Het wordt steeds gere pareerd, we hebben een nieuw dak. Maar het helpt niet meer. We hebben gewoon een nieuw pand nodig waar we kunnen zitten, kof fie drinken, friet bakken, tosti's maken. Gewoon wat je als vereni ging hoort te doen in een volwaar dige sportkantine." VAN 13.00 TOT 17.00 UUR GEZELLIG WINKELEN DO; JE 'v =ECH7G0ES.NL Moeder Rahwa bereidt voor haar man en enkele trouwe gasten koffie vol gens het gebruikelijk ritueel uit Eritrea, foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - „De wereld staat op heel veel plekken in brand. Wereld wijd zijn 51 miljoen mensen op de vlucht. Dat aantal is sinds de Twee de Wereldoorlog nog nooit zo hoog geweest. Er zijn meer vrijwilli ge begeleiders nodig. De hulp kan niet beperkt blijven tot onze orga nisatie. Opvang wordt een taak van de gehele samenleving." Veere boos over betaald parkeren Marianne Glerum-Vermeule door Annemarie Zevenbergen De stad Veere krijgt voor 130.000 euro een elektronisch parkeerver- wijssysteem. Via zes matrixborden bij invalswe gen van Veere kunnen automobi listen vanaf 1 april 2015 zien waar geparkeerd kan worden. Met dit systeem kan het stadshart op hoogtijdagen ook 'op slot' ge zet worden voor auto's. Als het Oranjeplein vol is, sluit het systeem de stad op kruispunt Veerseweg-Kanaalweg en kruis punt Mijnsherenstraat-Kaai af. Parkeerders worden buiten het centrum om verwezen naar ande re parkeerterreinen langs het Ka naal, de gedempte Haven, het Mauritsbolwerk, Bastion en het nieuwe terrein aan de Veerse weg. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - De Duitse herdervere niging VDH Kringgroep Walcheren krijgt volgend jaar een nieuw club huis van de gemeente Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28