Zwaardere straf voor drugsdealer uit Axel Open internetcursus HZ over biobased economy Mistongeluk kost ZLM half miljoen I I I I Wachtlaboratorium 26 ZEELAND ZIEKENHUISDEBAT Zeeuwse situatie vraagt om medische zorg dicht bij patiënt en samenwerking tussen alle betrokken partijen. vrijdag SP In het midden van de wachtkamer van mijn huisarts staan twee kruk jes. Ze zijn bedoeld voor kinderen: de zitting is gemodel leerd naar een paddenstoel (de giftige vliegenzwam of de doodstrompet?); ernaast zitten twee grimbekkende dwergen. De morbide ogende dwergen hebben oude-mannetjesgezich- ten, waarvan de groeven nog verder uitgesleten zijn door de aanrakingen van talloze kinder handjes. Hun mondhoeken zijn in een spotzieke grijns opge stuwd, hun ogen wijd openge sperd. Het lage plafond van de wachtkamer is bezaaid met lampenkappen die te groot zijn voor de kleine ruimte. Ze zor gen ervoor dat alle patiënten in stinctief een beetje bukken bij binnenkomst. De stoelen zijn bekleed met bloedrood leer en kraken bij iedere beweging die ik maak. Aan de muur hangt een stationsklok die met omi neus harde tikken de seconden - opvreet. Zou David Lynch mis schien verantwoordelijk zijn voor de inrichting? Terwijl ik wacht, kijk ik naar de mensen om mij heen. Wat zou de kwaal zijn die hen hier bracht? Bij de man recht tegen over mij is dat eenvoudig te ra den: hij draagt zijn arm in een onmiskenbaar door zijn vrouw geïmproviseerde bloemetjes- sjaal-mitella. Van de dame er naast vermoed ik dat ze geeste lijke problemen heeft: de vele lijnen en huidplooien in haar gezicht wijzen allemaal neer waarts. In een cartoon zou ik haar tekenen met een donker grijze donderwolk boven haar hoofd. Direct naast mij zit een jonge vrouw. Ik deel haar in bij de maag-darmklachten. Het ge rommel van haar ingewanden overstemt bijna het getik van de klok. Het grote mysterie is de musculeuze jongeman die naast de deur zit. Als hier ie mand lijkt te blaken van ge zondheid, is hij het wel. Heeft hij een spiertje verrekt bij het sporten? Heeft hij zijn vinger gekneusd bij het bereiden van een proteïneshake? En dan ikzelve nog. Ik wacht tot ik aan de beurt ben om ge rustgesteld te worden. Want daarom gaat een mens naar de dokter. Samen met haar vriend, de 41-jari- ge Dirk C. (momenteel gedeti neerd in België) die later terecht zal staan, handelde ze van april 2009 tot en met april 2011 in Axel in amfetaminen en speed. Omdat ze ook aan Belgen leverde, werd ze eveneens schuldig bevonden aan de export van de drugs. Tij dens de behandeling van de zaak erkende ze wel te weten dat haar vriend dealde, maar zelf niets ge daan te hebben. Getuigenverkla ringen wezen haar echter aan als degene die dealde en de regie voerde. De zaak tegen het stel kwam aan het rollen na de zoveelste ruzie en haar partner de politie belde met de mededeling dat zij dealde. Toen de politie arriveerde stond haar partner C. in de deuropening te zwaaien met een blikje met daarin 790 gram speed dat van haar zou zijn geweest. Het is de eerste Massive Open On line Course (MOOC) op hbo- niveau die in Nederland gemaakt wordt. Deelnemers leren in acht modules, verspreid over acht we ken, de beginselen van de bioba sed economy. „Verschillende com ponenten komen aan bod, zoals 44 Partijen moeten over hun 44 Je moet niet naar Den 44 Ziekenhuisfusies leiden schaduw springen en met Bosch hoeven gaan voor niet vanzelf tot betere elkaar stappenplan maken ingegroeide teennagel zorg en lagere kosten VLISSINGEN - Ziekenhuizen zijn al leen nog bedoeld voor wie echt iets ernstigs mankeert of spoedei sende hulp nodig heeft. Alle overi ge medische zorg dient, zeker in de specifieke Zeeuwse situatie, zo dicht mogelijk bij de patiënt te worden georganiseerd. Dat vergt nauwe afstemming tus sen de vele partijen die op dat ge bied actief zijn. Die samenwer king kan en moet beter, bleek gis teren tijdens het debat dat PZC sa men met Scoop over de zieken huiszorg in Zeeland had georgani seerd. Het debat was vooral bedoeld om helder te krijgen hoe de medisch- specialistische zorg in Zeeland er de komende jaren uit zou moeten zien. Het behoud van één goed ge outilleerd ziekenhuis aan beide zijden van de Westerschelde, voor ernstige aandoeningen en spoedeisende hulp, werd breed onderschreven. Maar daarnaast werd vooral aange drongen op het spreiden van alle daagse medische zorg zoals diag nostiek, nazorg en dagbehande ling, zodat die goed bereikbaar is. „Daar heb je het hele ziekenhuis niet voor nodig, dus daar moet je met elkaar een oplossing voor zien te vinden", zei directeur Maarten Rutgers van ZorgSaam. „Wat je dicht bij de mensen kunt brengen, moet je ook doen", aldus Ad van de Kreeke van Klaverblad Zeeland. Cardioloog Kees Janssens van ZorgSaam wees onder meer op de bureaucratie die ziekenhuisorgani saties onvermijdelijk met zich mee brengen. „In mijn eigen zie kenhuis staan 500 mensen aan ziekenhuiszorg een bed en zitten er 1000 achter een bureau." De Zeeuwse patiënt is vooral ge diend met voorzieningen dicht bij huis, zoals kleinschalige klinie ken, medische satellieten en meer zorg door of bij de huisarts. De geesten lijken daarvoor inmiddels rijp, maar onduidelijk blijft wie het voortouw voor nauwere af stemming en samenwerking moet nemen. De provincie heeft inmiddels een 'zorgverkenner' aan het werk ge zet om de samenwerking te bevor deren. De deelnemers aan het de bat lieten blijken daarvoor geen zorgverkenner nodig te hebben. „Feitelijk vinden we dat we dat zelf ook kunnen", aldus Rutgers. „We zijn mans genoeg om die agenda zelf te maken", zei Daan Rooijmans van zorgverzekeraar CZ. „De bereidheid is er." Van diverse kanten werd ook ge wezen op de wenselijkheid van een fusie van ADRZ - de directie liet verstek gaan - en ZorgSaam, zodat één ziekenhuisorganisatie voor Zeeland ontstaat. Directeur Rutgers van ZorgSaam zei bereid te zijn tot meer samenwerking. Een fusie is echter te complex om daarover op korte termijn te be slissen. „We moeten de tijd ook zijn werk laten doen." energie, bioraffïnage en aquati- sche biomassa", legt HZ-docent Michiel Michels uit. Ook wordt ge filmd bij bedrijven, waaronder Ya- ra in Sluiskil. De cursus is voor ie dereen toegankelijk, maar heeft als doelgroep eerstejaarsstuden ten chemie, chemische technolo gie en economie, en mensen uit het bedrijfsleven. De cursus is Engelstalig, maar wel Nederlands ondertiteld. De in Goes gevestigde verzeke ringsmaatschappij meldt dat de helft van het bedrag bestemd is om materiële schade te dekken. De andere helft is bedoeld voor letselschade. In dichte mist botsten in de och tend van 16 september 150 auto's op elkaar op de A58. Dat gebeurde op drie plaatsen tussen Lewedorp en Goes. De kettingbotsingen eis ten twee levens en 28 mensen raakten gewond. Alle verzekeraars in Nederland spraken kort na het drama op de A58 af dat alle betrokkenen bij de kettingbotsingen hun schade ver goed krijgen, zonder dat ze daar bij hun claimkorting verliezen. ZLM heeft met 55 gevallen de meeste schadeclaims. Vorige maand rondde de verzekeraar alle blikschade af. Een aantal letsel schadegevallen moet nog worden afgewikkeld. Gewoonlijk moet de verzekeraar van de bestuurder die het ongeluk veroorzaakt, de scha de betalen. Dat bleek bij in dit ge val te ingewikkeld en tijdrovend. Ook andere verzekeraars hande len claims van het mistongeluk af. Het totale bedrag loopt vrijwel zeker in de miljoenen, liet het Ver bond van Verzekeraars eerder we ten. Een totaaloverzicht heeft de brancheorganisatie niet. EP Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURG - De rechtbank in Mid delburg heeft gisteren de 34-jarige Axelse Valeska van H. een hogere straf opgelegd dan de officier van justitie twee weken geleden had geëist. Eiste die een taakstraf van 180 uur, de rechtbank deed er een schepje bovenop door haar naast de gevraagde taakstraf ook nog eens 43 dagen cel op te leggen. VLISSINGEN - De HZ in Vlissingen ontwikkelt samen met de Avans Hogeschool in Breda een introduc tiecursus over biobased economy, die via internet voor iedereen toe gankelijk is. Daan Rooijmans waarna mum—mm Henk van Koeveringe Maarten Rutgers Zorgverzekeraar CZ Zeelandcare ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen Ziekenhuis alleen bij echte noodzaak Vanaf februari zijn de lessen te volgen via openeducation.blackboard.com GOES - Verzekeraar ZLM trekt een half miljoen euro uit om de schade te vergoeden die in september ont stond bij kettingbotsingen op de A58.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26