N HUN Liedtekst die zich laat lezen als poëzie DIZZIE 19 Tips van Theo voor Sinterklaas en Kerstmis 'In mijn bloed' krijgt veel lof van lezers BLOG van ieder ander, zelfs van onze man of vrouw. We zien maar een uitsnede. Ik ver gelijk het graag met een peepshow. Het lijkt wel of je alles ziet, maar er is veel meer wat we niet zien. Als er een opening blijft waarin een lezer kan meedenken, is het goed. De opening is het meest interes sant aan literatuur. Dat gaat tot op zinsni veau. Elk bijvoeglijk naamwoord dat je weghaalt, laat een mogelijkheid achter. Een beweging van een personage wegla ten, maar de lezer ziet die toch, dat is ge weldig." Quasikristallen is een roman in dertien hoofd stukken. Maar je kunt hem ook beschouwen als een bundel verhalen over één vrouw. „Om een anekdote te vertellen. Mijn vori ge boek, Dagelijkse zonden, zou worden in gezonden voor de Deutscher Buchpreis. Ik kreeg te horen dat er dan 'roman' op moest staan. Maar het is een verhalenbun del. Voor een beginnende schrijver een gro te stap, maar dat heb ik geweigerd. Het heeft wel gemaakt dat ik me toen heb voor genomen een verhalenbundel te schrijven die als roman door het leven kon gaan. „Dit is niet de tijd om een roman te schrij ven. Dat kon toen we nog een compact we reldbeeld hadden. Eén God, één keizer, één natie. Tegenwoordig zijn er internet, ebola, mensen die zich willen klonen. Daarom is een fragmentarische roman ge paster. Je kunt het ook banaler zeggen: ie mand die zich voorneemt een roman te schrijven, lijdt aan grootheidswaanzin. „De vraag is steeds of er een plot is. Maar een plot is niet sexy. Het leven is gecompli ceerder. Als je een roman wilt schrijven die de wereld probeert te vatten en te be grijpen, dan moet die uit verschillende ge schiedenissen bestaan, verbonden door bruggen. Daarom is een roman-in-verha- len de enige roman die ik tegenwoordig be grijpen kan." Een roman is ook een poging chaos te over winnen en de wereld onder te brengen in or de, structuur en perspectieven. „Bij het schrijven is het omgekeerd. Eerst maak je een plan, dan maakt de roman er chaos van. De roman verweert zich tegen' controle. Wat elke schrijver vertelt, is waar: er zijn momenten dat de roman zich zelf schrijft. Dan doe je als schrijver alleen nog wat de tekst van je verlangt. Waar schijnlijk is dat de reden waarom ze über haupt schrijven. Het is wachten op het klei ne drugsmoment. Komt niet vaak voor. Je moet veel werken om dat te bereiken, maar dan gaat de werkelijkheid open en komt er een kleine stem die je vertelt hoe het verder gaat. Daarom schrijven schrij vers. Denk ik. Dit is mijn privé mytholo gie." En passant sluipen ook grote thema's binnen. „Van alles. Van stervensbegeleiding tot na- tionaalsocialisme. Niet omdat ik het er per se in wilde stoppen, maar omdat we in het leven nu eenmaal met regelmaat tegen de ze onderwerpen aanlopen. We worden be dolven onder de thema's. Nu zijn we des kundigen geworden op het gebied van is lam. Tien jaar geleden wisten we opeens al les over afvalscheiding." Een paar dagen na dit interview werd Eva Menasse in Wenen verwacht. Ze ging. Voor Quasikristallen kreeg ze daar de Alpha-Literaturpreis uitgereikt. Zoek de mooiste boekenwinkels Een cd met zeventien door de zan- ger zelf geselecteerde stukken. Die vind je achterin, keurig opge borgen in de kaft van dit kloeke boekwerk. En alleen dat al recht vaardigt de aanschaf van dit verza meld werk van de vorig jaar over leden Maarten van Roozendaal. Hij was toen 51 jaar. De cd zit in een droomverpak- king. Want de bladmuziek van de ze stukken is ook in het boek op genomen, genoteerd door Egon Kracht, die jarenlang met zijn con trabas aan de zijde van Van Roozendaal verkeerde. Ook zonder cd-speler en zonder kennis van het notenschrift blijft^ dit boek zeer de moeite waard, omdat het door de opna me van alle liedteksten recht doet aan de impor tantie van Maarten van Roozendaal. Als zanger hoorde hij thuis in de cate gorie waar je Ramses Shaf- fy, Jacques Brei en Zijlstra ook treft. In 1994 won hij bij het Amsterdams Klein kunst Festival zowel de t publieks- als juryprijs. Voor het lied Red mij niet kreeg hij de Annie M.G. Schmidt-prijs. Van Roozendaals teksten blijven zonder zijn mar kante zangstem en de bij behorende muziek ook overeind. Ze laten zich goed lezen als poëzie. In heldere taal schetst hij de zin en onzin van het bestaan. Hij heeft niet veel nodig om een lezer direct zijn wereld in te trekken. -* Van Roozendaal was een uitste kend verteller. Dat blijkt ook uit de in het boek opgenomen stukjes proza. Bijvoor beeld Boer, waarin trefzeker een straatarme boer wordt beschre ven die in een land woont dat zo arm is dat de bevolking al zou staan te juichen als er ook maar één enkel zaadje van 'het maakt niet wat' over de grens zou waaien. Of de genadeloos beschre- ven kinderen die bij moeder ko men eten of de koning die zich stierlijk verveelde. In zijn inleiding zegt Paul de Munnik dat de helft van zijn stu denten op de Kleinkunstacade mie bij de lessen liedperforming komen aanzetten met werk van Van Roozendaal. Dat is bemoedi gend. Want al zal de meester ze zelf nooit meer vertolken, zijn oeuvre is met dit boek mooi toe gankelijk geworden. VRIJDAG 28 NOVEMBER 2014 CADEAUBOEKEN Dizzie-boegbeeld Theo Hakkert geeft tips .voor boekencadeau's tijdens de feestdagen. Op Dizzie.nl noemt hij o.a. Stephen King, Thomas Piketty (foto), Jan Arends, Marlon James en Jamie Oli ver als geschenken voor sint en kerst. RECENSIE In mijn bloed van Milou van der Will krijgt op Dizzie.nl vier sterren van lezers. „De personages staan als een huis en het on derwerp (pedofilie) is van deze tijd, maar ben ik zo nog niet eerder tegengekomen in een verhaal", aldus een van hen. 1 Eva Menasse. foto Ekko von Schwic De mooiste boekwinkel ter wereld zou Lello Porto zijn in Portugal. Maar op web sites scoren de boekhandels Dominica nen in Maastricht en Waanders In de Broeren in Zwolle het hoogst in Neder land. Blog over jouw favoriet op Dizzie.nl VERZAMELD WERK door Ton Ouwehand Jij blijft bij mij Maarten van Roozendaal 320 blz. Nieuw Amsterdam 34,95 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19