4 Ontboeking 'Bernhard Schlink is een meesterlijk verteller.' interview Een vrouwenleven in dertien hoofdstukken, verteld door wie haar kent of toevallig ontmoet. Dat is Quasikristallen, een roman-in-verhalen van Eva Menasse. 66 Komen kinderen af van stempels die ze al jong krijgen? Misschien krijgen we niet mee dat onze kin deren veranderen 18 DIZZIE Dizzie.nl - De Standaard De vrouw op de trap, de nieuwe roman van de auteur van de wereldbestseller De voorlezer www.cossee.com m THEO HAKKERT De mooiste boeken deel je met anderen Behartenswaardige woorden van Philip Huff, vorige week tijdens zijn Verwey- lezing aan de univer siteit van Leiden. Hij waar schuwde dat het, ondanks posi tieve, sussende berichten van elders, slecht gaat met 'het boek' in Nederland. Al vijfjaar lang achter elkaar worden er tien procent minder boeken verkocht Gaat dat zo door, re kende hij ons voor, dan is er van de boekenmarkt over zes jaar nog maar veertig procent over van die van 2008. Bibliotheken moeten sluiten. Voor schoolbibliotheken is er steeds minder geld. Boekhan dels draaien slecht. Overigens, zou ik daaraan toe willen voe gen, geldt dat ook voor online- verkoop. Het is heus niet zo dat lezend Nederland boeken mas saal laat bezorgen door wat in het wereldje 'de blauwe bolle' wordt genoemd. Bol.com adver teert niet voor niets vooral met wasdrogers en hengels in Steeds minder lezers zijn in staat tot dat wat 'diepiezen' heet De kunde is weg plaats van boeken. Huff wees op de ontwikkeling dat lezers steeds minder in staat zijn tot dat wat 'diepiezen' is gaan he ten: het je over een langere leesperiode voorstellen van de wereld die een boek oproept en daarop reflecteren. Deze geluiden waren in Enge land al te horen van schrijvers als Will Self en Tim Parks. Het heeft geen zin meer voor schrij vers om grote, veelomvattende romans te concipiëren, want meer en meer lezers kunnen die grote wereldbeelden en spanningsbogen niet meer aan. Die kunde is weg. Philip Huff noemt het ontle- zing, maar hij geeft vooral voor beelden van ontboeking. Als er gelezen wordt, is dat meer en meer op schermen, op tabiets en e-readers. 'Deze grootschali ge verdwijning van boeken zal Nederland op allerlei vlakken verarmen, van hogere laaggelet- terdheid, en dus een slechter presterende economie, tot cul turele verarming en minder ge meenschapszin.' Hij verwijt de politiek laksheid en desinteres se. Daar heeft hij zeker een punt. Als ik hem was, zou ik in dit tijdsgewricht, waarin het immateriële het aflegt tegen de kilte van geld en direct meetba re efficiëntie, blijven wijzen op de grote gevolgen voor de eco nomie. Verboden Tien keer 'Verboden brieven' te winnen Maarten 't Hart is eregast op slotfeest Een paar dagen na dit inter view wordt Eva Menasse in Wenen verwacht, de stad waar ze in 1970 werd gebo ren. Vijftien jaar leeft en werkt ze in Berlijn. Moet eer vol zijn, te worden uitgeno digd. „Totale paniek! Ik ga niet graag naar Wenen. Ik sta met mijn roman Quasikristal len op de shortlist van een literatuurprijs. Ik denk dan: ze vragen me alleen maar om mij de prijs in mijn bijzijn niet te geven. Dit soort gedachten heb ik alleen maar bij Oostenrijk." Oostenrijkse schrijvers en hun vaderland, dat botert maar zelden. „Mijn eerste ro man, Vienna, heb ik in Berlijn ge schreven. Die had ik niet in Wenen kunnen schrijven. Mij heeft Oosten rijk altijd gewurgd." Als redenen voor haar afkeer van Wenen noemt ze het katholicisme, de trouw aan gezag en een onverwerkt trauma bij landgenoten „Oostenrijkers heb ben nooit verwerkt dat het land, na de val van de Dubbelmonarchie, geen wereldmacht meer is." In Quasikristallen, haar derde ro man, schetst Eva Menasse het leven van Xane Molin aan de hand van verhalen over haar. In twaalf van de 381 blz. dertien hoofdstukken komen ande- Atlas Contact ren aan het woord. Xane's ouders, 24,99 euro een vriendin, een huisarts, een huurster, een minnaar. Het middel ste hoofdstuk is voor haar zelf. De 'quasi kristallen' vormen samen een caleidosco pisch beeld van een vrouwenleven. Haar ouders komen vrij laat aan het woord. „Een oude vader over zijn niet meer zo jon ge dochter is voor dit boek het meest inte ressant. Omdat ik in de roman de vraag stel of het beeld dat wij hebben van onze kinde ren ooit verandert. Komen kinderen af van stempels die ze al jong krijgen? 'Hij was altijd al zo schuchter' en 'Zij is nog steeds een druktemaker', hoe vaak hoor je dit soort opmerkingen niet? Mis schien krijgen we niet mee dat onze kinde ren veranderen. Zoals ik me vaak afvraag wat mijn vader eigenlijk van mij weet." Voor uw vader blijft u zijn kleine meisje. „Je wordt door niemand zo lang gekend als door je ouders, maar dat wil nog niet zeg gen dat zij jou ook het beste kennen. Of mijn vader de veranderingen die ik heb doorgemaakt heeft waargenomen, is inder daad de vraag. Het kleine meisje zal ik al tijd zijn. Tot het eigen kind heb je een vas te afstand. Andersom werkt het ook zo. Ik heb vriendinnen die zo oud zijn als mijn moeder, maar mijn moeder is altijd mijn moeder. Ik kan niet met haar bevriend zijn omdat ze mijn moeder is. Dat is als een stuk staal: dat buigt niet." Waarom ook een hoofdstuk waarin Xane zelf aan het woord komt? „In de kritiek heeft dat tot discussie geleid. Was het niet beter om haar alleen door an dermans ogen te laten zien? Maar ik heb de vaste overtuiging dat het ik-hoofdstuk de lezers niet meer waarheid biedt dan de an dere doen. Het is maar een kleine uitsnede uit haar leven. Wij weten niet of haar blik op zichzelf klopt. Ik wil met dit boek bij de lezers de vraag losmaken of zij wel de mens zijn voor wie zij zich houden." Wat weten we aan het eind over deze vrouw? „Mogelijk meer dan we over een echt mens weten kunnen. Omdat we in het leven niet in staat zijn al deze perspectieven in te ne men. Toch blijft er een rest die we niet we ten over haar. Maar een kleinere rest dan Kernhard S< hlink De vrouw op de trap 1 Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant met nieuws, recen sies, interviews en informatie. Volg Dizzie op Facebook en Twitter en be zoek Dizzie.nl om boeken te ontdek ken, te kopen en je mening te delen. Ca naar Dizzie.nl ACTIE Dizzie geeft tien exemplaren weg van Verboden brieven, een spannen de historische familieroman van Gerda van Wageningen. Zij schreef al meer dan honderd boe ken. Maak kans via Dizzie.nl NEDERLAND LEEST Het jaarlijkse slotfeest van Nederland Leest is morgen in Dordrecht, met als ere gast Maarten 't Hart (foto). Ook Mensje van Keulen en Herman Brusselmans slui ten deze leescampagne van november af. Op Dizzie.nl lees je meer details. Voor altijd dat kleine meisje door Theo Hakkert Quasikristallen Eva Menasse Vertaling Annema- rie Vlaming

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18