Nog veel onzekerheid rond nieuw ontslagrecht ECONOMIE 15 HERVORMING OUDEDAGSVOORZIENING Jongeren zijn niet bezig met hun pensioen. Ideeën hebben ze wel. „We zetten het rendement op één." DEN HAAG - „Als je geen geld hebt om een huis te kopen op je 25e, dan ga je toch niet eerst voor je pensioen sparen? Ik moet eerst nog mijn studieschuld aflossen!" De net afgestudeerde jonge vrouw is verbaasd als haar ge vraagd wordt 'of ze al met de op bouw van haar pensioen bezig is?'. „Wie interesseert zich op die leeftijd in iets wat je pas over vijf tig jaar krijgt?", zegt een ander. „Dan kun je een veel beter spaar- doel verzinnen? De wintersportva kantie bijvoorbeeld." Slechts een enkeling blijkt al voor het pen sioen te sparen. „Maar wat dat op levert, daar ben ik niet mee be zig", zegt ze. Het is stampvol in de huiskamer van Frank Schalkwijk in Den Haag. Zo'n twintig jongeren, stu dent of net afgestudeerd, debatte ren over pensioenen in het kader van de huiskamer-themabijeen komsten die verzekeraar Achmea organiseert. Op de bank zit een bijzondere toehoorster: Jetta Klijnsma, staatssecretaris van So ciale Zaken en verantwoordelijk voor het Nederlandse pensioen stelsel. Klijnsma moet de contouren van een nieuw pensioenstelsel teke nen, nu het oude door de crisis is vastgelopen in onhoudbare belof ten over waardevaste pensioenen. Het stelsel is maar ingewikkeld, vinden de jongeren. „Witteveen- kader, wie weet nou wat dat is? Franchise? Nog nooit van ge hoord. Het moet toch veel simpe ler worden als je wilt dat mensen gaan nadenken over hun pen sioen. Dat doen ze niet als ze al leen maar zien dat ze minder pen- Ouderen van nu hebben gewoond in luilekkerland. Ze klagen, ondanks hun pensioenen sioen krijgen", vindt Frank. Dan gaat het over de inhoud van de pensioenpot. Sanne, van CNV Jon geren, zegt: „Je weet niet welk deel van de pot van jou is." En: „Jongeren betalen te veel aan de pensioenpot, ouderen te weinig." Of dat wel zo is, wil een ander we ten. „Of denken jongeren dat?" Sanne: „Nee, dat is zo." Ouderen, zo is de opvatting, hebben geprofi teerd van de economische voor- De pensioenen zijn nog steeds een Mercedes, alleen met een attribuutje minder spoed in de jaren negentig. „Ze hebben in luilekkerland gewoond en leven in de werkelijkheid van Henk Krol, namelijk dat ze zielig zijn." Ze hebben goede pensioe nen en overwaarde op hun huis, maar klagen over korting op hun pensioen. Hef meer belasting bij ouderen 'want ze vluchten toch niet naar het buitenland'. „Dan kan tegelijk de belasting op ar beid omlaag." Gespreksleider Thomas trekt een vergelijking met auto's. „Ouderen klagen dat hen een Mercedes is be loofd, maar dat ze een Kia krijgen. En jongeren denken dat ze een Kia krijgen, maar ze blijken te zijn opgelicht op Marktplaats." Klijnsma vindt dat het pensioen 'nog steeds een Mercedes' is, „maar dan wel met een attribuut- je minder." Een enkele jongeren neemt het voor gekorte oudjes op. „Er zijn schrijnende situaties van mensen van 70 jaar en ouder die 10 procent zijn gekort. Die men sen hebben altijd hard gewerkt. Daar moet je toch ook een beetje rekening mee houden?" Hoe zouden jongeren het pen sioenstelsel inrichten als ze het helemaal zelf kunnen doen, wil Thomas wéten. Het 'studenten koor' somt op: „Zo transparant mogelijk, zodat je weet waarvoor je spaart en wat je opbouwt. Een deeltijdpensioen in combinatie met deeltijdwerk moet kunnen, net als langer doorwerken om meer pensioen op te bouwen." En er komen enkele opvallende voorzetten: „Waar mijn pensioen fonds in investeert, maakt mij niet zo veel uit. Als dat een goed doel is, is dat mooi meegenomen. We zetten het rendement op één en de solidariteit op twee." Dan is het tijd voor afronding en worden babbels ingeruild voor de knabbels en spraakwater voor bier. Ja, het was nuttig, zeggen de jongeren. Frank: „Maar ik heb er niet meer interesse in mijn pen sioen door gekregen. Als er mor gen iets over in de krant staat, ga ik het toch niet lezen." Het grootste deel van de wet wordt pas volgend jaar juli van kracht. Maar de wet, die onder meer het ontslagrecht regelt, werpt zijn schaduw nu al vooruit. Volgens Koster en zijn vakgeno ten zijn er grote bedrijven die wachten met ontslagrondes tot na 1 juli volgend jaar. Want dan verdwijnt de nu nog gebruike lijke, door de kantonrechter vast gestelde ontslagvergoeding. Deze 'billijke vergoeding' maakt plaats voor de veel lagere, maar wettelij ke 'transitievergoeding' van maxi maal 75.000 euro of een jaarsala ris, als dit hoger is dan 75.000 eu ro. Koster kent ook een groot be drijf dat juist nu reorganiseert, omdat de ontslagvergoeding, hoe hoog misschien ook, minder kost baar kan zijn dan de procedures (inclusief hoger beroep en cassa tie) die na 1 juli volgend jaar kun nen worden aangespannen. „Daar staat tegenover dat het voor het midden- en kleinbedrijf juist interessant is om nu overtollig personeel te ontslaan, omdat deze bedrijven nu de ontslagroute via het UWV kunnen kiezen. Dan hoeft: geen ontslagvergoeding te worden betaald", aldus Koster. „Na 1 juli geldt de transitievergoe ding voor iedereen die minstens twee jaar bij een bedrijf in dienst is geweest. Of het nu gaat om ie mand met een vast contract of een nulurencontract. In die geval len wordt gekeken naar het gemid deld aantal gewerkte uren over de laatste drie tot vijfjaar." Er zijn grote bedrijven die wachten met ontslagen tot na 1 juli. Dan verdwijnt de huidige ontslagvergoeding Als een werkgever iemand wil ontslaan, moet hij na juli afhanke lijk van de ontslaggrond naar het UWV of de kantonrechter. Het UWV behandelt bedrijfseconomi sche redenen en langdurige ar beidsongeschiktheid. „Een werk nemer die het met zijn ontslag niet eens is, kan naar de kanton rechter. Als die de ontslaggrond niet erkent en het ontslag dus niet goedkeurt, dan moet er als nog worden onderhandeld over een ontslagvergoeding. Die zal al tijd hoger zijn dan de transitiever- goeding", zegt Koster. Komen werkgever en werknemer er niet uit, dan resteert de mogelijkheid van hoger beroep en cassatie. „Een ontslagroute die veel geld en tijd zal kosten", aldus Koster. NIEUW ONTSLAGRECHT VRIJDAG 28 NOVEMBER 2014 'Pensioen moet simpeler' Staatssecretaris Klijnsma (PvdA) debatteert in Den Haag met jonge ren over hun pensioen. foto Wiebe Kiestra/HH door Chris van Alem Deelnemer aan pensioendebat Jetta Klijnsma, staatsecretaris door Wilko Voordouw SOEST - Maakt de nieuwe Wet Werk en Zekerheid het ontslag recht 'sneller, goedkoper en eerlij ker', zoals minister Asscher (PvdA, Sociale Zaken) belooft? Arbeids- jurist Hans Koster en veel van zijn vakgenoten geloven het niet. „Er is nog heel veel onzekerheid." Hij voorspelt een stortvloed aan proce dures. Het ontslagrecht gaat per 1 juli 2015 flink op de schop. Dat is een gevolg van het Sociaal Akkoord, dat werkgevers, werknemers en minister Asscher op 11 april 2013 sloten. De maatregelen zouden eerst pas in 2016 ingaan, maar na de onderhandelingen met D66, Christenunie en SGP is de Wet Werk en Zekerheid een halfjaar naar voren gehaald. Kern van de wet is dat flexwerk minder onzeker en vast werk minder vast wordt. De ontslagvergoeding (soms ook gouden handdruk of'zak met geld' genoemd) verdwijnt Daarvoor in de plaats komt de veel lagere transitievergoeding. Voor die vergoeding komen wel veel meer werknemers, ook flexwerkers, in aanmerking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15