Rampen nabootsen in een winkelstraat, bioscoop en een metrostation. Hulpverleners uit het hele land gaan oefenen in het gisteren geo pende Nationaal Trainingscen trum in Vught. 12 VERDIEPING NATIONAAL TRAININGSCENTRUM Gewapende mannen in zwarte pakken voorzien van zuurstofmaskers la ten zich uit een helikop ter zakken. Ze bestor men een gebouw waar zojuist een gifaanval heeft plaatsgevonden. Het schouwspel wordt gadegeslagen door hoogwaardigheidsbekleders die deze don derdag uit binnen- en buitenland zijn afge reisd naar Vught voor de openingsceremo nie van een bijzonder trainingscentrum op de Van Brederodekazerne in Vught. Na de spannende demonstratie van de Dienst Speciale Interventie openen de ministers Ivo Opstelten van Veiligheid en Justitie en Jeanine Hennis-Plasschaert van Defensie de nieuwe faciliteit. Een Nationaal Trai ningscentrum (NTC) waar multidiscipli nair getraind kan worden door defensie en verschillende hulpverleningsinstanties zo als politie, brandweer en GGD/GHOR uit het hele land. De nadruk van de trainingen ligt op chemi sche, biologische, radiologische en nucleai re (CBRN) incidentenbestrijding. Ook in het nagebouwde ondergrondse metrosta tion vallen deze dag slachtoffers bij een ter roristische aanslag. Kotsend en bloedend liggen ze op het spoor of lopen over het perron, roepend om de hulp. Naast het metrostation zijn een winkel straat en een containerterminal nage bouwd waar realistisch geoefend kan wor den. Daar weer naast staat het 'trainings huis', dat onder andere een hotellobby, res taurant, bioscoop, vliegtuigromp, posta gentschap en ontsmettingsstraat bevat. „Het is werkelijk een uniek trainingscen trum", aldus minister Jeanine Hennis-Plas schaert. „We lopen hiermee voorop in Eu ropa. Hulpverleningsinstanties zitten hier met smart op te wachten. Er komen ook nog virtuele trainingsmogelijkheden. De kers op de taart." Het NTC in Vught kost zo'n zes miljoen eu ro en moet in 2016 volledig operationeel zijn. Er wordt nog gewerkt aan de bedrijfs voering waarin niet alleen militairen maar ook vertegenwoordigers van de verschillen de andere disciplines een plek krijgen. In het trainingscentrum kunnen honderd hulpverleners tegelijkertijd oefenen. De di verse ruimtes zijn in twee uur tijd naar wens om te bouwen. „We kunnen vijftig settings met ook nog eens verschillende scenario's neerzetten", meldt projectmana- Het is een uniek trainingscentrum. We lopen hiermee voorop in Europa ger kapitein Lex van Gooi. „Er worden ver schillende geuren, kleuren, geluiden en ne vel gebruikt met dezelfde kenmerken als echte gevaarlijke stoffen. Vanuit de aparte observatiekamers kan men kijken hoe er gewerkt wordt." De kracht van het multidisciplinair trai ningscentrum ligt volgens diverse betrok kenen in het feit dat verschillende instan ties 'live' kunnen trainen en samenwerken en hun capaciteiten kunnen bundelen. Tot nog toe trainen de verschillende groepen zoals de op terrorisme gerichte Dienst Spe ciale Interventie en politie, brandweer en geneeskundige hulpverleningsorganisaties GGD/GHOR vaak apart. „Hier kunnen ze samen trainen en ontdekken ze soms ga- We kunnen hier vijftig settings met verschillende scenario's neerzetten Oefencentrum voor alle denkbare rampen door Miranda van Houtum Jeanine Hennis, minister Lex van Gooi, NTC Een nep-slachtoffer van een gifaanval laat een wond behandelen in een ontsmettingstent. foto Maikel Samuels/HH H Hulpverleners oefenen in het nagebouwde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12