ZiLLETI/ Slavjansk is gelaten na een krankzinnig jaar Onvoorstelbare prestaties, voorspelbare rekening! NOfl, ^simaNU6 "R mBtoinl, ISLAM UMMETi KABUL ETWEZ BUITENLAND 11 fMÜSlÜMAH UfllMtt I (NANCINA SRHiPQIK/l a Uniek aanbod je betaalt slechts per maand! toen werd de Hagia Sophia op nieuw een moskee. Aan de klok kentoren hangen nu luidsprekers waardoor de oproep van de imam tot het gebed klinkt. Binnen zijn de eeuwenoude fresco's en chris telijke iconen verstopt achter gor dijnen. Een speciaal zeil zorgt er voor dat het bewerkte plafond de moskeegangers niet afleidt. De Hagia Sophia is een symbool geworden voor hoe de regerende moslimpartij AKP met christelijk erfgoed omspringt; ook voor Ali: „Er zijn moskeeën genoeg, maar daar ging het de politiek niet om. Het gaat puur om de verovering." Murat Kirci, die in de tuin van de Hagia Sophia werkt, is juist trots op 'zijn moskee'. Die functie doet volgens hem recht aan de geschie denis. „Dit was eerst een moskee, daarna een kerk. Dus het is volko men juist dat het nu weer een moskee is." Hij knikt ernstig. Hij is ervan overtuigd dat op termijn ook in de beroemde Hagia Sophia in Istanbul, nu ook een museum, weer uit de Koran gelezen zal wor den. Daar wordt, ook door rege ringsfunctionarissen, regelmatig op gezinspeeld. Kirci glimlacht breed „Er is niets wat deze rege ring niet kan." Verkrachtingsmoord 'Verpleegkundige mogelijk zelfmoord doodde zes patiënten' Twee Indiase tienermeisjes die in mei hangend aan een mango boom werden gevonden, wa ren toch niet het slachtoffer van een groepsverkrachting en moord. De twee meisjes pleeg den zelfmoord, constateerde het Centraal Onderzoeksbu reau gisteren. De foto's van de twee meisjes hangend aan de boom gingen in mei de hele wereld over. In eerste instantie werd aangenomen dat ze het slachtoffer waren geworden van seksueel geweld. Het is niet duidelijk waarom de meis jes van 14 en 15 jaar zich van het leven hebben beroofd. Een verpleegkundige in Tsje chië zou zes patiënten hebben gedood door bij hen ka- liumchloride in te spuiten. Daardoor stopte het hart van de kankerpatiënten, luidt de aanklacht die gisteren bekend is gemaakt. Een arts alarmeer de in juni de politie na de dood van een van de patiënten op de oncologische afdeling van het ziekenhuis in Rumburk. Uit on derzoek bleek dat tussen 2010 en 2014 nog vijf mensen zo een onnatuurlijke dood zijn gestor ven. Het is onduidelijk wat het motief van de vijftigjarige ver pleegkundige was. Slavjansk heeft een krankzinnig jaar achter de rug. Het werd bezet door de rebellen van de zelfver klaarde Volksrepubliek Donetsk (DNR). Er waren bombardemen ten. Gas, water en stroom waren afgesneden, tienduizenden ont vluchtten de stad en uiteindelijk volgde terugkeer naar Oekraïne. De beruchte Russische rebellenlei der Igor 'Strelkov' Girkin huisde hier. Hij zou het bevel hebben ge geven tot het neerschieten van vlucht MH17. Vlak na die ramp vonden de Oekraïense autoritei ten een graf met veertien licha men. Vier leiders van een plaatse lijke Pinkstergemeente werden ontvoerd en vermoord; waar schijnlijk om hun dure auto's. Het stadhuis, een vesting tijdens de rebellenheerschappij, is weer toegankelijk. Het Leninbeeld dat ervoor staat, heeft een Oekraïense 'sjaal' omgehangen gekregen. Over het plein waaien uit luid sprekers flarden van het Oekraïen se volkslied, alsof het nieuwe stadsbestuur wil zeggen: Slav jansk is Oekraïne en dat blijft het. De adviseur van het nieuwe be- een lange rij nooddruftige vluch telingen uit de Donbass. Een vrouw komt uit de stad Donetsk om haar pensioen te toucheren. De Oekraïense president Petro Porosjenko heeft net een wet gete kend die alle financiële verkeer tussen Kiev en de DNR blok keert. Pensioengerechtigden moe ten zich buiten de DNR als vluch teling laten inschrijven om hun geld te krijgen. „Ik ben hier dus niet vrijwillig naartoe gekomen", zegt de dame snibbig. Een jonge vrouw voor haar draait zich nijdig om en bijt haar toe: „Hoezo niet vrijwillig? Je wilt je geld toch heb ben!" Het tekent de nog altijd prikkelbare situatie in Slavjansk. Ook Aleksandr Tsjernysjov (43) voelt de spanning. Er waren nu eenmaal aanhangers en tegenstan ders van de rebellen. Als voorstan der van de DNR, waarin Slavjansk lag voor de herovering door Oe kraïne, discussieert hij met vrien den over de situatie in zijn stad. „Gelukkig verkeer ik in intelligen te kringen en blijft het bij woor den. Maar mensen vechten ook met elkaar", vertelt hij. Ondanks hun aftocht is hij de rebellen blij ven steunen. Hij vertelt het bijna fluisterend in een café. „Je weet nooit wie er meeluistert." De inwoners van Slavjansk praten wel, maar houden zich op de vlak te. „Ze wachten af', zegt Tsjerny sjov. „Ze balanceren. Wie heeft het hier morgen voor het zeggen? Niemand weet het." Zou hij wil len dat de rebellen weer terugke ren naar de stad, zoals ze onlangs pochten? Tsjernysjov bekent wei felend: „Ja, maar zonder geweld." hollandsnieuwe.nl/pzc hollands nieuwe. stuur, Andrej Berezorov (47), is te vreden: „Gas, water en licht zijn weer aangesloten en de reparatie van huizen is begonnen. Het be langrijkste is: de oorlog is hier op gehouden." Berezorov heeft de hardvochtig heid van de rebellen persoonlijk ondervonden. Ze hielden hem enkele dagen vast in een kelder vanwege zijn hulp aan het Oek raïense leger. „Ik ben niet mishan deld. Ze zeiden dat ze me direct zouden doodschieten", grinnikt Berezorov. „Mijn vrouw spoorde me op, zij heeft me vrij gekre gen." In de hal van het stadhuis staat Daar houden wij van! De Samsung Galaxy S4 Mini t.w.v. €259,- En iedere maand €19,- VRIJDAG 28 NOVEMBER 2014 I Turkse moslims voeren een draagbare kerstman mee tijdens een demon stratie in 2013 in Istanbul tegen het kerstfeest, foto Osman Orsal/Reuters LUCKNOW RUMBURK REPORTAGE HEROVERDE STAD door onze correspondent Joost Bosman SLAVJANSK - Het valt direct op: de bijna elektrisch geladen sfeer in Slavjansk is weg. De wegversperrin gen zijn opgeruimd, winkels zijn weer open, de meeste bankautoma- ten doen het en de kalasjnikovs zijn uit het straatbeeld verdwenen. Bestel snel op: in angst Standbeeld van Lenin met een Oekraïense sjaal, foto Joost Bosman Superscherp beeldscherm Razendsnelle processor 8 megapixel camera 275 MB, belminuten of sms'jes 500 MB extra Bij hollandsnieuwe krijg je de Samsung Galaxy S4 Mini (t.w.v. €259,-) nu voor maar €19,- per maand! Dat is inclusief een maandtegoed van 275 MB, belminuten of sms'jes én 500 MB extra. De bezorgkosten zijn eenmalig €30,- en de aansluitkosten krijg je cadeau! Liever nóg meer MB's erbij? Kies dan voor 1000 MB extra. Zo weet je zeker dat je altijd en overal zorgeloos online kunt gaan. Met hollandsnieuwe bepaal je zelf hoe jij je tegoed gebruikt. Je betaalt altijd een vast laag tarief en belt nooit zomaar buiten je bundel. -Vervelende verrassingen op je rekening zijn dus voorgoed voorbij! Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11