Protesten in Amerikaanse steden na vonnis 'Ferguson' 10 BUITENLAND Duitsland krijgt vrouwenquotum: in 2016 moet minimaal 30 procent van topfuncties bezet zijn door vrouwen. BERLIJN - Manuela Schwesig (SPD) is wat zij propageert: een nog rela tief jonge (40) vrouw, die on danks de plichten van het moeder schap werkt aan een indrukwek kende loopbaan. De Duitse so- ciaal-democrate, minister voor Vrouwenzaken in het kabinet van Angela Merkel (CDU), heeft haar kieskring in de noord-oostelijke deelstaat Mecklenburg-Vorpom- mern. Schwesig wordt gezien als een 'geheim wapen' van de SPD. Deze week boekte de minister een belangrijke politieke overwin ning: na weken gesteggel gingen regeringspartijen CDU/CSU en SPD akkoord met de invoering van een quotum voor vrouwen in de leiding van beursgenoteerde ondernemingen. Schwesig, dochter van een Oost-Duitse bankwerker, heeft zich zeer ingespannen voor het quotum. Dit leidde tot openlijke irritatie van haar conservatieve christen-democratische coalitiege noten, die Schwesig op zeker mo ment zelfs verweten dat zij 'niet zo huilerig' moest doen. De critici vinden de invoering van een ver plicht aantal vrouwen in leiding gevende posities in de huidige economische conjunctuur schade lijk voor het bedrijfsleven. Het akkoord houdt in dat vanaf 2016 minimaal 30 procent van de topfuncties in beursgenoteerde ondernemingen bezet moet zijn door vrouwen. Slagen bedrijven er niet in een geschikte vrouw te vinden, dan worden zij niet be boet - wat een concessie is aan de conservatieve CSU- maar blijft de stoel leeg. Voor die regel werd de nogal hilarische naam 'lege- stoelsanctie' bedacht. Het quotum geldt voor Duits- lands 108 grootste firma's, zoals Siemens en Volkswagen. 3500 kleinere ondernemingen moeten in de toekomst specifieke 'ge slachtsdoelen' nastreven en in de komende jaren over de vooruit gang hieromtrent berichten. Ondernemingen waarin vooral mannen werken, hebben ge dreigd dat zij Duitsland zullen verlaten als het quotum wordt in gevoerd. Maar vanuit de politiek krijgen die critici geen bijval. „Mensen die beweren dat er niet We kunnen niet toelaten geen gebruik te maken van competenties van vrouwen voldoende gekwalificeerde vrou wen zijn te vinden, leven geeste lijk nog in de vorige eeuw", sneer de minister van Justitie, Heiko Maas (SPD). Schwesigs quotum was een na drukkelijke wens van de SPD, die werd opgenomen in het regeerak koord. Bondskanselier Merkel was er nooit een fervent voorstander van. Maar pragmatisch als zij is, heeft Merkel zich achter het vrou wenquotum geschaard. „Duits land kan het zich niet veroorlo ven geen gebruik te maken van de competenties van vrouwen", zei Merkel gisteren tijdens een be grotingsdebat. Eerder zei ze alle opwinding over de invoering van het quotum nogal overdreven te vinden. „De ervaring leert in dit soort gevallen dat na enige tijd blijkt dat de wereld niet ten on der is gegaan." De protesten verliepen over het algemeen kalm. Ook in Ferguson, een voorstad van Saint Louis in Missouri, begon de dag relatief rustig. Volgens de krant Saint Louis Post-Dispatch waren er enkele honderden betogers op straat en werden er wat vernielingen aange richt. De politie arresteerde 44 mensen. Politiechef Jon Bei- mar zei gisteren dat de situatie in Ferguson over het algemeen een stuk beter is dan maandagavond. „Er is ook minder brand gesticht en geschoten", aldus Belmar. Dat het een stuk rustiger is, kan te maken hebben met de verster king van de Nationale Garde, die de protesten in Ferguson moeten indammen. Maandag werd bekendgemaakt dat Wilson (28) niet wordt ver volgd voor het doodschieten van de 18-jarige Brown. Wilson be klemtoonde dinsdag voor de tv-zender ABC dat hij in doods angst heeft geschoten en onder dezelfde omstandigheden weer precies hetzelfde zou doen. Hij zou ook hebben geschoten als hij te maken had gehad met een blan ke, zei hij. De politieman - zittend in zijn pa trouillevoertuig - voelde zich be dreigd nadat hij Michael Brown staande had gehouden. Volgens zijn lezing werd hij door Brown geslagen en had hij daarom zijn wapen getrokken, met fatale ge volgen. De dood van Brown in augustus leidde tot hevige rellen, die we ken aanhielden. President Barack Obama veroordeelde het geweld van de relschoppers in Ferguson. Hij zei dat er geen excuus is voor de manier waarop wordt gede monstreerd in deze Amerikaanse stad, waarbij onder meer gebou wen in brand werden gestoken. In New York hield de politie dins dagavond enkele betogers aan. Duizenden demonstranten liepen door Manhattan en blokkeerden verkeersaders. Toen betogers een tunnel wilden blokkeren, greep Agent Wilson zei dat hij pre cies zo zou hebben gehan deld als Michael Brown een blanke was geweest. de politie in met onder meer pep- perspray. In Los Angeles verzamelde zich een grote groep demonstranten voor het hoofdkwartier van de politie. Ook in Boston, Atlanta, Philadelphia en Seattle waren betogers tegen racisme op de been, evenals in de Canadese stad Toronto. In Saint Louis liepen twee agen ten van de Amerikaanse federale recherche FBI schotwonden op toen ze poolshoogte gingen ne men bij een gebarricadeerd pand. Het incident had plaats in de nacht van dinsdag op woensdag. Volgens een woordvoerster van de FBI is het incident 'niet direct gerelateerd' aan de onrust in Fer guson. Meer vrouwen in topfuncties door onze correspondent Wierd Duk Angela Merkel, Bondskanselier door onze redactie buitenland FERGUSON - In circa 170 Amerikaan se steden zijn dinsdagavond (plaat selijke tijd) demonstraties gehou den na het besluit dat de blanke po litieagent Darren Wilson niet ver volgd wordt voor het doodschieten van de ongewapende zwarte tiener Michael Brown in Ferguson. Demonstraties verlopen over het algemeen rustig, ook in Ferguson wordt minder brand gesticht. Een vrouw ageert tegen een politieagent in Los Angeles. Duizenden mensen in Washington, New York en tientallen andere Amerikaanse steden protesteerden gisteren tegen racisme, foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10