Fatale ruzie Vluchtgarage Wilde achtervolging langs Groningse grens 'Help Nederlander aan werk in Duitsland en België door grens-top' 44 Hulp zou deze mensen tot 500 euro kosten. Dan zakken ze onder bijstandsniveau Herman is het liefste in Carré 6 BINNENLAND Dochter verzet zich bij rechter tegen schrappen hulp ouders. De zaak is een testcase voor duizenden mensen. GRONINGEN - Ze zit er misschien in het belang van een paar dui zend Nederlanders, maar ze doet het vooral voor haar eigen hoogbe jaarde vader en moeder, zegt ze. „Mijn vader is bijna blind. Mijn moeder is zwaar incontinent. Als de huishoudelijke hulp wegvalt, wordt het huis snel vuil." Tv-camera's staan gericht op haar advocaat. Zelf blijft de vrouw ano niem, net als haar Friese ouders van 88 en 89 jaar. Ze wil hen er buiten houden. „Omdat ze oud zijn en de hele dag al druk met hun gebreken, hebben ze niet goed door dat ze landelijk in de belangstelling staan", zegt ze na afloop van de rechtszaak. De vrouw, enig dochter, praat ti mide, maar lijkt vastbesloten: ze vraagt de rechter om een voorlopi ge voorziening nu de gemeente Dantumadeel de huishoudelijke hulp voor haar ouders per 1 janua ri niet meer wil vergoeden. Dit heeft de gemeente zonder onder zoek van hun persoonlijke situa tie laten weten. Het is de vraag of dit wettelijk mag. Zo'n twintig, veelal kleinere gemeenten, heb ben hetzelfde gedaan en trekken op 1 januari alle huishoudelijke hulp in. Het regent klachten. De gemeente Dantumadeel rede neert: wie de hulp niet kan beta len, moet maar bezwaar maken en dan kijken we of we bijsturen. Ook kan een beroep op de bijzon dere bijstand worden gedaan. Volgens de advocaat kan het echt paar de hulp niet betalen. Ze le ven van AOW en een klein pen sioen. „Het zou ze 400 tot 500 eu ro kosten. Dan zakken ze onder bijstandsniveau." Ze zijn weliswaar eigenaar van hun appartement, 'maar stenen kun je niet eten'. De bestuursrech ter liet er geen misverstand over bestaan: iemands inkomen of ver mogen mag geen rol spelen, zo leert jurisprudentie. Het echtpaar krijgt nu zeven uur hulp, geleverd door hun eigen dochter die toeval lig in de thuiszorg werkt. De advo caat: „De gemeente heeft eerder de situatie van meneer en me vrouw beoordeeld en in 2012 nog een extra uur hulp toegekend. Wat is er veranderd dat ze het nu opeens zelf zouden kunnen?" De gemeente erkende dat er geen onderzoek is gedaan. Maar dat al le huishoudelijke hulp wordt ge schrapt, is volgens haar advocaat een verkeerde voorstelling van za ken. „De gemeente maakt vanwe ge het beperkte budget keuzes. Steeds meer mensen wonen lan ger thuis en zullen zware zorg no dig hebben. Die willen we garan deren. Het is algemeen gebruike lijk, ook voor mensen zonder be perking, dat zij eenvoudig schoon maakwerk zelf regelen." Uitspraak op 9 december. Ali en een derde Vluchtgarage- bewoner, Jabir H. (31), zitten sinds die dag vast op verdenking van moord. De twee moesten gis teren voorkomen tijdens een niet-inhoudelijke zitting voor de rechtbank van Amsterdam. Zowel Jabir H. als Ali H. stelt onschuldig te zijn. Hamza viel hen aan, zeg gen ze. Ze hebben teruggeslagen, maar niet met een stoelpoot of staaf, zoals het Openbaar Ministe rie stelt. Door zo'n klap zou Ham za zijn overleden. De rechtszaak over de grote vechtpartij in de Vluchtgarage, een gekraakte par keergarage vol uitgeprocedeerden, komt op een moment dat er veel onrust is over het Nederlandse asielbeleid. De al maanden toene mende stroom vluchtelingen zorgt voor een gebrek aan opvang plekken. Staatssecretaris Teeven stelde deze week dat hij ook ko mend jaar een stijging verwacht van het aantal vluchtelingen. Het gaat vooral om Syriërs en GRONINGEN - Een 25-jarige Duitser heeft gisteren alles op alles gezet om uit handen van de politie te blijven. Hij vluchtte met 200 kilo meter per uur naar Nederland. Hij reed zo hard en haalde daarbij zo roekeloos in, dat de Duitse agenten hem in de provincie Gro ningen niet konden bijhouden. Nederlandse agenten vonden hem uiteindelijk terug op de weg richting Duitsland en arresteer den hem. Volgens de Duitse politie wilden agenten de man controleren, om dat ze wisten dat hij regelmatig zonder rijbewijs reed. In de plaats Wippingen reed hij vol in op een agent, die voor de auto was gaan staan. De diender sprong net op tijd opzij. Vervolgens stuurde de man om een politieauto heen. Bij Ter Apel stak hij de grens over. Vervolgens reed hij met 180 kilo meter per uur over de N366 rich ting Veendam. Daar schudde hij de Duitse agenten af. Nederlandse agenten zagen hem toen hij terugreed naar Duitsland. Ongeveer een uur na het begin van de vlucht rekenden ze hem in. In de loop van de dag werd hij vrijgelaten, maar hij moet zich nog wel verantwoorden voor ge vaarlijk rijgedrag en het rijden zonder rijbewijs. De problemen zijn bekend, maar bij het kabinet te weinig, stelt Ka merlid Carola Schouten. „Een Limburgse loodgieter kan niet aan de slag in het Ruhrgebied om dat zijn diploma daar niet wordt erkend. Mensen die ontslagen zijn bij Philip Morris in Bergen op Zoom of Philips in Roosendaal zouden hun heil in Antwerpen kunnen zoeken, maar een directe busverbinding ontbreekt. Er is in heel Nederland een tekort aan sta geplekken maar stage lopen over de grens kan vaak niet. In een stad als Enschede is de werkloos- heid hoog, terwijl om de hoek in Duitsland banen zat zijn." Schouten vindt dat niemand in het kabinet de regie neemt om de knelpunten op te lossen. Asscher is als minister van Werkgelegen heid geknipt voor die rol, meent ze. „Hij is druk in de weer met al lerlei banenplannen, maar juist in grensregio's liggen kansen", aldus Schouten. Naast Duitse en Belgische minis ters zouden ook gemeenten en regionale samenwerkingsverban den bij de top moeten aanschui ven. Schouten doet haar voorstel vandaag bij de begrotingsbehan deling Sociale Zaken. Strijden voor hulp aan ouders door Wilma de Cort Advocaat van hoogbejaard echtpaar door Cyril Rosman AMSTERDAM - Het had op de avond van 19 augustus een feestje moe ten worden in de Vluchtgarage in Amsterdam. Ali H. (33) uit Somalië had net gehoord dat hij een tijdelij ke verblijfsvergunning zou krijgen. Maar het feest liep uit op ruzie om blikjes bier en eindigde met de dood van Hamza, een 26-jarige uit geprocedeerde Somaliër. Hamza werd volgens het OM geslagen met een staaf of stoelpoot, hij overleed aan zijn verwondingen AMSTERDAM - Herman van Veen was 26 jaar toen hij in 1971 voor het eerst op de planken stond in Carré in Amsterdam. Hoewel hij al jaren publiek trekt in heel Europa en Ame rika, komt hij altijd weer terug in het theater aan de Amstel. „Want van alle zalen in de wereld is Carré mij het liefst", zei hij. Gisteravond speelde de zingende vioolvirtuoos voor de vijfhonderdste keer in Carré. Alleen Toon Hermans is hem daarin door Laurens Kok DEN HAAG - Minister Lodewijk Asscher (Sociale Zaken, PvdA) moet snel met zijn Duitse en Bel gische ambtsgenoten bijeenkomen om werken over de grens makkelij ker te maken. Zo'n 'grens-top' kan barrières slechten die werkloze Nederlanders nu gedwongen thuis houden, aldus de Christenunie. Werken over de grens moet veel makkelijker worden. Het kabinet moet de knelpunten op te lossen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6