iiifli uift Inboedel kerken naar SlfclllUpUdti klooster in Luxemburg Charles ten Hengel (D66) was te uitgesproken Raad van State moet oordelen over plan voor jachthaven Cadzand-Bad 30 ZEEUWS-VLAANDEREN Ondernemer kon kiezen: of zeezicht kwijt of uitkijktoren voor gemeente Vlissingen betalen. En die betaalt de huur niet. Santa Run in hartje centrum Axel en Hulst VLISSINGEN - Samenwerking met de Vlissingen in de nieuwe strand- post op de Vlissingse Nolledijk kostte de horeca-ondernemer. Hij overweegt een rechtszaak. Het leek zo'n goed idee: horeca en strandwacht samen. Maar gaande weg de bouw van het in februari 2012 geopende pand bleken de kosten sterk op te lopen. Dat kwam door de eisen die het water schap, als eigenaar van het dijk- lichaam, stelde aan de fundering. Het horecagedeelte was begroot op iets meer dan een miljoen en kostte 1,6 miljoen. De strandpost zou 270.000 euro kosten, maar kwam op ruim vierenhalve ton uit. De gemeente Vlissingen kwam 183.000 tekort. „Dat betekende dat ze de uitkijk toren niet meer kon betalen", ver telt Willem-Jan Buijs, eigenaar van het horecagedeelte en uitba ter van Panta Rhei. „De gemeente stelde voor dat ik de toren zou ko pen en dat zij die van mij zou hu ren." Buijs ging akkoord omdat an ders de strandpost van positie zou ruilen met de horeca en hij zijn zeezicht zou verliezen. Alleen, de gemeente betaalt niet. „Terwijl dat heel duidelijk was af gesproken", zegt Buijs. „Ik ben al anderhalf jaar met advocaten en accountants bezig om de gemeen te tot spoed te manen." Hij kreeg pas antwoord toen hij dreigde met een officiële klacht. Buijs: „Ik hoef geen subsidie, maar zorg ge woon dat het netjes geregeld is. Dit drukt op mijn financiën, ik kan geen kant op. Vandaag of mor gen begin ik daadwerkelijk een rechtszaak. Dan zien we wel wie er aan het kortste eind trekt." Wethouder John de Jonge wil niet reageren. Dijkgraaf Toine Pop- pelaars zou namens het schap rea geren, maar slikte die belofte in na overleg met de gemeente. Zo zijn vanmorgen vroeg een aan tal niet langer gebruikte goederen uit de aan de eredienst onttrok ken katholieke kerken van Hoofd plaat en Eede in een vrachtwagen geladen en vervoerd naar Luxem burg. Aan de rand van de stad Luxemburg staat een klooster van de Blauwe Zusters. Moeder over ste, zuster Anima Christi, werd als Arian van Eijk geboren in Ter- neuzen en bracht haar jeugd in ^Oostburg door, waar ze onder wijs genoot op Sint Eloy. Ze leidt nu de Servidoras del Senor y de la Virgen de Matara, zoals de congre gatie officieel heet. De zusters krijgen vandaag onder meer kazuifels, bidstoelen, kruis wegstaties, beelden, een mon strans, een sacristiebei, een wie rookvatstandaard en een wij water emmer met kwispel uit Zeeuws- Vlaanderen. De Blauwe Zusters krijgen de spullen gratis. „Je kunt misschien wat geld vangen op rommelmarkten en braderieën. Maar het is toch ook veel mooier dat de kruiswegstaties van de voormalige kerk in Hoofdplaat straks in een Luxemburgs kloos ter hangen. Kleding en voorwer pen die voor de eredienst zijn ge bruikt, verkopen we sowieso niet. Misschien later alleen een aantal kerkbanken", zegt parochiewoord voerder Guus Langeraert. Ten Hengel maakte er de afgelo pen vijf jaar als raadslid geen ge heim van dat dat nu eenmaal de aard van het beestje was. Toen de kritiek echter aanhield en het be stuur hem maandag nogmaals te kennen gaf dat het anders, vrien delijker en vooral diplomatieker moest, besloot hij - emotioneel als hij is - direct terug te treden. Hij blijft wel raadslid voor D66. Tweede man Peter de Kraker neemt per direct zijn plaats in. Ten Hengel wilde zelf verder geen toelichting geven op de ach tergronden van zijn vertrek, maar ingewijden verklaarden gisteren dat het verschil van mening zich vooral toespitste op de vaak bou de uitspraken van Ten Hengel, die nooit een blad voor de mond nam en dat ongetwijfeld ook in de toe komst niet zal doen. Toen in maart de verkiezingsuit slag bekend werd en bleek dat Top/GB met twee zetels winst op tien kwam zei hij: „Onbegrijpe lijk! Want TOP/GB heeft nog nooit een fatsoenlijke bestuurder afgeleverd en de afgelopen vier jaar helemaal niets gedaan." Later, over het opknappen van de Markt in Axel: „Een stelletje regenten wil dit en dus gebeurt het." Over beschermende paaltjes voor het museum aan diezelfde Markt: „Be veiliging tegen een ramkraak... Welke randdebiel zou die nu wil len plegen om de zondagse kleder dracht van Zaamslag te stelen?" Het schoot het afdelingsbestuur in het verkeerde keelgat. Opposi tie voeren prima, maar dan wel wat bedaarder. Opvolger Peter de Kraker wil op korte termijn met Ten Hengel en fractievolger Patricia van Veen om de tafel om de 'nieuwe lijnen' uit te zetten. „Want ik wil wel dat we goed blijven samenwerken en dat, als dat nodig is, Charles zijn ei kwijt kan. Ja, ik weet dat hem wel eens is voorgehouden dat hij nu eenmaal geen Zeeuws-Vla ming is. Maar dat kan natuurlijk nooit een verwijt zijn, daar kan hij zelf ook niets aan doen. Van mij mag hij, als hij dat nodig vindt, ouderwets op het orgel spe len, met zijn Haagse bluf." De Kra ker benadrukt dat Ten Hengel zelf besloot een stapje terug te doen. „Ik heb daar zeker niet op aange drongen." Tot 14 december kan iedereen, jong en oud, sportief en niet spor tief, zich inschrijven voor de San ta Run bij: Bruna, Anytime Fit ness, Lime women's wear, Modi- ne damesmode en café De Boe mel. Kinderen betalen 3,50 euro, voor deelname, een kerstmuts, aandenken en consumptie; vol wassenen 7,50 euro, voor deelna me, een kerstpak, aandenken en consumptie. Inschrijven kan ook via www.axel.nl. De dag van de Santa Run, 27 de cember, zijn van 9.00 tot 12.00 uur het startnummer en kerst- mannenpakket af te halen op het Szydlowskiplein. De kidsrun is vanaf 13.00 uur, de volwassenen run om 14.00 uur. In Hulst staat op 12 december een Santa Run op het programma, tij dens de kerstmarkt. De opbrengst is voor Kika. RECIOACENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. De initiatiefnemers van de haven, verenigd in Yacht@Cadzand-Bad, willen in de monding van het Uit wateringskanaal een jachthaven met 125 plaatsen aanleggen. Dat is nu makkelijker, omdat ter plekke kustversterkingswerk wordt uitge voerd. Voor die kustverdediging worden de huidige strekdammen fors verlengd. Tussen de dammen komt de nieuwe haven. Er zijn twee bezwaarmakers: de Vereniging van Eigenaren van ap partementencomplex Deurloo, aan Boulevard de Wielingen, en eigenaren van appartementen in hotel De Wielingen, naast de toe komstige haven. Ze zijn bang voor geluidsoverlast, vinden dat het parkeren niet goed geregeld is en vrezen - in het geval van De Wielingen - voor hun vrije uit zicht. De WE van Deurloo voegt er aan toe dat de stikstof die de boten uitstoten nadelige gevolgen heeft voor het nabijgelegen na tuurgebied Het Zwin. Witte en grijze duinen zouden schade kun nen ondervinden. Ook twijfelt de vereniging aan de financiële basis van het plan. Het werk aan de strekdammen start begin 2015 en loopt daardoor mogelijk voor op de uitspraak van de Raad van State. Volgens Phil- lipe Muylle, voorzitter van de Raad van Commissarissen van Yacht@Cadzand-Bad, leidt dat niet tot frictie. De strekdammen worden in eerste instantie im mers aangelegd voor kustverster- king: de bouw van de haven, daar tussen, begint volgens planning pas later in 2015. WOENSDAG 26 NOVEMBER Rel om door Wendy Wagenmakers door René Hoonhorst EEDE - Voor lege en binnenkort leegkomende kerken heeft de West-Zeeuws-Vlaamse Andreaspa- rochie tot nu toe geen gegadigden kunnen vinden. Maar een groot aantal spullen uit de inventaris kan elders in de religieuze gemeen schap worden gebruikt. door Wout Bareman TERNEUZEN - D66-fractievoorzitter Charles ten Hengel is niet zomaar 'om persoonlijke redenen' vertrok ken. Daar lag een groot verschil van inzicht met het bestuur van D66 Zeeuws-Vlaanderen aan ten grondslag. Dat oordeelde dat Ten Hengel zich te uitgesproken ge droeg en al te vaak collega-politici in de gemeenteraad van Terneuzen tegen zich in het harnas joeg. I Charles ten Hengel (I) was nogal eens in voor een ludieke actie, zoals hier met wethouder Van Hulle. foto Mark Neelemans AXEL - Met z'n honderden verkleed als kerst- of kerstvrouw door het centrum van Axel rennen om na de kerstdagen wat calorieën kwijt te raken. Dat is het idee achter de eer ste Santa Run in Axel, zaterdag 27 december. door Martijn de Koning CADZAND-BAD - De Raad van State behandelt vandaag de bezwaren te gen de aanleg van een jachthaven in Cadzand-Bad. Gesprekken tus sen de initiatiefnemers en bezwaar makers hebben niet geleid tot het intrekken van het protest AXEL - De Halle, 9.15 uur: Computeren; 13.30 uur: Sjoelen; Cregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten,biljarten, koersbal, bridge; 't Kasteeltje, 14.00 uur: Sjoelen; BRESKENS - De Uitkomst, 13.30 uur: Creamiddag, kaarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur KBO sjoelen, biljarten; 19.00 uur: Line dance; GRAAUW - Dorpshuis, 14.00 uur Bijeen komst Graauw Leeft;14.30 uur; KBO gym nastiek; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten, jeu de boules; 14.00 uur. Koersbal; 19.00 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur Biljarten, voe- dingscoach; 9.30 uur: Tekenen; 10.30 uur: Fysio gym; 13.00 uur. Biljarten; 13.30 uur: Viva la Musica, bingo; 19.00 uur: Dameskoor; Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Internet café; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.00 uur: Meer bewegen voor ouderen; 14.00 uur: Dia's uit de streek; OOSTBURG - KWL gebouw, 18.00 uur Ta- iji; 19.00 uur: Qigong; PHILIPPINE - De Kaaie, 14.00 uur: Bie den, jokeren; SAS VAN GENT - De Statie, 14.00 uur Kaarten bieden en jokeren; St Albert, 14.00 uur Handwerken, biljarten; SINT - JANSTEEN - De Warande; 9.30 uur Biljartles, gym. .volksdansen; 13.30 uur Schieting; 14.30 uur: Spaans; 19.30 uur: Popkoor; Café Ambiance, 13.30 uur: Jokeren, bieden; TERNEUZEN - Steunpunt de Wielingen, 17.00 uur: Mindfulness; Portaal van Vlaan deren, 13.30 uur: Rondleiding; Revalidatie centrum de Wielingen, 17.30 uur Medita tie; De Veste, 9.00 en 13.30 uur: Jeu de boules; 12.00 uur: Biljarten; 19.00 uur: Lijndansen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66