Verlies aan werk bij INC schokt vakbonden Zaak tegen Hamza B. loopt uit op chaos IN HET NIEUWS 5 ging de Nederlandse scheepsin- dustrie teloor en door automatise ring is nu de dienstverlenende sector aan de beurt, zegt De Rid der. Ontslagen bankpersoneel zal, be perkt, in dezelfde sector werk kun nen vinden. De Ridder: „Krediet verstrekking verandert. Er komen meer peer-to-peer leningen." Parti culieren die elkaar geld lenen, waarbij de banken geen rol meer spelen. „Maar daarmee kun je geen dui zenden mensen aan het werk krij gen." Hij ziet kansen in high tech-sectoren. „De DNA-markt komt eraan, waarbij gezondheid en voedingsmiddelen dichter te gen elkaar kruipen." Omge schoold bankpersoneel uit de fi nanciële sector zou daar een nieuw bestaan kunnen vinden. Ronald Dekker, arbeidseconoom aan de Universiteit van Tilburg, denkt dat banken en bonden nau welijks een rol spelen bij de zoek tocht naar ander werk. „Dat doen de mensen meestal zelf. In alle sectoren van de economie is be hoefte aan mensen met een fïnan- cieel-economisch profiel." Hij vindt wel dat het UWV 'een tandje bij moet zetten' als het om her- en bijscholing van deze men sen gaat. „De afgelopen zeven jaar is de werkloosheid twee keer zo hoog geworden. Inmiddels zijn we al twintig jaar aan het bezuini gen op het UWV. Dat begint zich te wreken." Dekker is allesbehalve pessimis tisch. „Toen de mijnen werden ge sloten, gingen veel banen verlo ren. Idem bij de scheepsbouw. In tussen is het aantal banen alleen maar gegroeid. De arbeidsmarkt is een flexibel ding." AMSTERDAM - De vakbonden zijn geschrokken van de 1700 ontsla gen die de komende drie jaar val len bij ING Bank in Nederland. Het zijn er namelijk meer dan ver wacht. Daar blijft het niet bij: ook verlie zen nog eens 1075 van buiten inge huurde werknemers hun werk. „Drie jaar geleden hebben wij met ING bij het cao-overleg afge sproken dat in de toekomst niet meer schoksgewijs zou worden gereorganiseerd. Die afspraak is niets waard gebleken", zegt Ike Wiersinga, bestuurder van CNV Dienstenbond. „We wisten dat er na de aange kondigde ontslagen bij Rabobank en ABN Amro ook bij ING iets in de lucht hing, maar met een getal van 2700 hadden we geen reke ning gehouden", erkent Emma nuel Geurts van De Unie. Ook Ge rard van Hees van FNV Finance verklaart 'onaangenaam verrast te zijn door het aantal'. Met een getal van 2700 ontslagen hadden we geen rekening gehouden ING schrijft de reorganisatie toe aan de sneller dan verwachte op mars van mobiel bankieren, dat in drie jaar tijd het bankieren via de vaste computer heeft overvleu geld, aldus bestuursvoorzitter Ralph Hamers gisteren in een toe lichting. De banen verdwijnen vooral bij de ondersteunende diensten op het ING-hoofdkantoor in Amster dam. De reden van de nieuwe vertra ging: er is geen tolk aanwezig in de rechtszaal en Hamza heeft re cent een nieuwe (tweede) advo caat aangesteld die tijd vraagt om zich in te kunnen lezen. Hamza B. zelf, blauw trainingsjack en matje in de nek, volgt het rumoer zonder ook maar een woord te zeggen. B. staat terecht voor een dubbele liquidatie in de Staatsliedenbuurt in Amsterdam. Hij kan daarvoor tot de doodstraf worden veroor deeld, maar Nederland en Marok ko hebben afgesproken dat die niet zal worden uitgevoerd. Eind 2012 zou Hamza B. in Am sterdam de Audi hebben bestuurd van waaruit werd geschoten. Het vermoedelijke doelwit, de crimi neel Benaouf A., ontkwam aan de kogelregen, twee andere mannen stierven. Tijdens een achtervol ging door de stad werd ook op twee motoragenten geschoten. Wie precies de trekker heeft over gehaald is altijd onduidelijk ge bleven. De advocaten van beide motor agenten en die van de nabestaan den van de twee slachtoffers ma ken in de rechtszaal in Tanger schreeuwend bezwaar tegen het uitstel. Ze trekken het nut van de nieuwe advocaat van B. in twijfel. „Dit is al de vierde zitting, de zaak wordt maar uitgesteld en uit gesteld." De beide verdedigers van B. plei ten daarentegen luidkeels vóór uit stel van de zaak. Volgens advocaat Ahmed el Jondi ontbreken er na melijk nog bepaalde stukken in het dossier dat eerder dit jaar door Nederland werd overgedra gen aan Marokko. Een meegereisde woordvoerster van het Nederlandse Openbaar Ministerie (OM) ontkent dat: „Het dossier is volledig vertaald, alle stukken zijn er. En Hamza B. spreekt vloeiend Marokkaans-Ara bisch." Volgens het OM vormt het toevoe gen van een extra advocaat aan de verdediging en het verzoek om uitstel louter een vertragingstac tiek. De dubbele liquidatie in Am sterdam was onderdeel van een ruzie binnen een groep crimine len om een partij gestolen drugs. In de nasleep van dat conflict zou den sinds 2012 twaalf mensen zijn vermoord. Toen tijdens het onderzoek een van de medeverdachten van Ham za B. werd aangehouden, nam hij de wijk naar Marokko. Dat land le vert geen onderdanen uit. Hamza B. werd in juni 2013 op het vliegveld van Tanger aangehou den. Op basis van een justitieel sa menwerkingsverdrag uit 2012 droeg Nederland het dossier over aan de Marokkaanse collega's. De zitting is verdaagd tot 9 de cember. WOENSDAG 26 NOVEMBER 2014 v- illustratie Censuur Emmanuel Geurts van De Unie door onze correspondent Rik Coverde TANGER - Liquidatieverdachte Ham za B. staat onbewogen voor de rechter in het Marokkaanse Tan- ger. Zwijgend hoort hij hoe de zit ting ontaardt in chaos dankzij ge schreeuw van de aanwezige advoca ten. Zijn zaak wordt uitgesteld. Al weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5