Pop Up-team mikt op trendy Zeeuwse kerst Laatste subsidie project platteland is verdeeld wboa VINTERSPORT tube Herder John Sterrenburg komt weer naar Tholen en kan wel wat hulp gebruiken Aanleg beweegtuin Goes-Zuid BEVELANDEN en THOLEN 29 ProRail voert deel onafgemaakt werk aan spoor uit SINT-MAARTENSDIJK - Met de nodi ge bedenkingen kwam de Bra bantse schaapherder John Sterren burg vorig jaar naar Tholen. Het eiland was nou niet bepaald de eerste plek die de hij in gedach ten had om zijn kudde te laten overwinteren. Maar de inwoner van Dussen is van mening veran derd. Hij komt terug. En met nog veel meer schapen dan vorig jaar. „Ik neem er dit jaar zo'n driehon derd mee", vertelt de Brabander. „De kudde zal snel groter wor den, want uit scans is gebleken dat 249 ooien drachtig zijn. Op ba sis daarvan verwacht ik zo'n vier honderd lammeren. Dat zijn er ruim honderd meer dan vorig jaar." Sterrenburg denkt dat de eerste lammetjes nog dit jaar het levenslicht zien. De geboortegolf die daarop volgt, duurt vermoede lijk tot medio februari. Anderhalfjaar geleden had de her der niet kunnen bevroeden dat hij ooit op Tholen terecht zou ko men. Toen de provincie Noord- Brabant besloot de schuur te ver kopen waarin zijn dieren in de lammertijd altijd bivakkeerden, zat hij echter met de handen in het haar. Sterrenburg plaatste een advertentie op Marktplaats en tot zijn grote verbazing kwam daar op een reactie uit Sint-Maartens dijk. Een boer had daar nog een schuur vrij. Met de nodige reserves kwam de Brabander richting Zeeland, maar een jaar later liggen de kaarten he lemaal anders. Hij vindt Tholen en zijn inwoners prachtig. „Ik ben door iedereen hartelijk ontvan gen en heb geen wanklank ge hoord. Ja, de mensen moesten even aan me wennen en wilden alles van me weten. Ik was ten slotte een vreemde. Daar heb ik al le begrip voor." Al met al had de schaapherder de indruk dat de inwoners de aanwe zigheid van de kudde heel leuk vonden. De lammetjesdag die hij hield, was in elk geval een groot succes. Het moet al gek lopen, wil hij binnenkort niet weer zo'n dag op touw zetten. Hij moet daar natuurlijk wel tijd voor hebben en daar zou de schoen een beetje kunnen gaan Herder John Sterrenburg hoopt ook dit seizoen weer een lammetjesdag op touw te zetten. wringen. Het wordt namelijk een razend drukke periode. Maar nu de inwoners een beetje aan hem hebben kunnen wennen, hoopt Sterrenburg op wat hulp te mo gen rekenen. „In je eentje is het gewoon niet te doen", stelt hij. „Gelukkig heb ik een jongen ge vonden, die een tijdje stage bij me komt lopen. Maar zelfs dan kan ik nog wel wat extra handjes gebruiken, bijvoorbeeld bij het ter wereld halen van de lammeren of het voeren van de dieren. Er is al tijd wel iets doen." Mensen die het leuk vinden om Sterrenburg af en toe te helpen, kunnen een mailtje sturen naar info@dekornseboezem.nl. Extra stagiaires zijn overigens ook nog meer dan welkom. De Kornse Boe zem - zo heet het bedrijf van Ster renburg - is een erkend leerbe drijf. De herder uit Dussen denkt uiter lijk rond 15 december weer naar de Eerstedijk in Sint-Maartens dijk te komen. Volgens hem is het van belang dat de schapen een paar weken voor ze gaan werpen op hun nieuwe stek zijn. De herder zelf moet het geduren de de winter zien te rooien in een caravan die naast de schuur staat. „Op en neer rijden tussen Dussen en Sint-Maartensdijk is niet te doen", oordeelt hij. „Zeker niet met die benzineprijzen van tegen woordig. Bovendien is het wel fijn dat ik hier altijd ben, je weet nooit wat er gebeurt. Vorig jaar heb ik het ook zo gedaan. Het was behelpen, maar zeker te doen." HET VELUWS HEIDESCHAAP Zij houden op 20 december name lijk de eerste zogeheten Pop Up-markt in de Grote Kerk in Goes, een evenement waar ver schillende lifestyles (hip/ urban/vintage/retro/groen en nog veel meer) aan bod komen in mo de, interieur, kunst en voeding. Groosman en Havenaar, ofwel het 'pop-upteam', vonden dat Zee land in de donkere dagen voor kerst wel een verzetje kon gebrui ken. Met hun enthousiasme voor vernieuwing wisten ze verschil lende innovators, ondernemers, webshophouders en creatievelin- gen te bewegen om mee te wer ken. Het idee voor het kerstevenement is geïnspireerd op Antwerpen, de stad waar Groosman werkzaam is in de winkel Shanti Productions. Hier is ze verantwoordelijk voor de kinderkledinglijn 'Little Le gends'. Havenaar is ontwerpster en eigenaresse van webshop Yel low Vintage, waar ze uiteenlopen de producten maakt uit vintage materialen. De twee dames ho pen met trendy evenementen zo als in Goes ook Zeeland op de kaart te zetten. Tijdens de Pop Up-markt kunnen bezoekers, onder het genot van biologische hapjes, speciale koffie en hippe muziek, behalve de laat ste kerstaankopen ook nog even een barbier of snelle fotoshoot meepakken. Of samen een selfie maken onder de mistletoe „Noem het een kerstmarkt moderne stijl. Maar natuurlijk zal het aan de warme kerstsfeer niet ontbre ken", aldus de organisatrices. GEZONDHEID GOES - ProRail voert vanaf van nacht tot en met zondag 7 decem ber alsnog de werkzaamheden aan het spoor uit die in de herfst vakantie bleven liggen. De komen de twee weken wordt in de nanacht (globaal tussen 02.00 en 07.00 uur) de spoorstaaf van 700 meter tussen de Kloetingseweg en halverwege de Patijnweg ver nieuwd en worden raildempers aangebracht. Dat leidt tot geluid en lichtverlast voor omwonen den. ProRail weet nog niet wan neer resterende werkzaamheden tussen de spoorwegovergang Kloetingseweg en Oostmolenweg worden uitgevoerd. De zeven projecten krijgen ieder 20.000 euro. Het gaat om opwaar dering van het dorpshuis in Nis- se, herbouw van het Varkenskot in Gapinge, reconstructie en aan leg van een fietspad langs de Ram- mekensweg in Ritthem, aanleg van een recreatief fietspad in de Clingse bossen, een bijdrage aan de verbouwing van de Nicolaus- kerk in Kortgene, de opzet van de Bevrijdingsroute Zeeuws-Vlaan- deren en Midden- en Noord-Zee land, 'verfrissen en vergroenen' van het toeristentreintje en de maritieme wandeling in Terneu- zen. Het totale Europese PoP2-budget besloeg 16,12 miljoen euro. Eind 2012 was daarvan 15,97 miljoen verdeeld over uiteenlopende pro jecten. Nu de laatste 140.000 euro is toegekend, resteert nog een klei ne vijf mille in de subsidiepot. Zaterdag 29 Nov. Omnium th m (oude sportpunt) 30 SMOV. zwembadweg 3 U kunt met betalen! WOENSDAG 26 NOVEMBER 2014 het niet rond' door Rob Paardekam www.dekornseboezem.nl De kudde waarmee Sterrenburg over een paar weken naar Sint-Maartensdijk komt, bestaat uit zo'n driehonderd Veluwse Hei- deschapen. Dit is een groot, lang en hoogbe- nig schaap met een crème-achtige witte kleur. Veluwse Heidescha- pen hebben geen hoorns. Een ooi werpt meestal één lam per jaar, maar tweelingen komen ook geregeld voor. De groep van Heideschapen be staat verder uit het Kempisch en het Drents Heideschaap. Vroeger werd het ras ingezet voor de productie van mest Overdag graasden de schapen op uitge strekt en ruig terrein, 's nachts de poneerden ze hun mest in de stal. Met de komst van kunstmest wer den Heideschapen goeddeels over bodig. Ze werden daarna nog even met uitsterven bedreigd. GOES - Voor een hippe lifestyle markt a la de Swan Market, Sunday Market of Markt van Morgen hoef je vanaf volgende maand Zeeland niet meer uit. Tenminste, niet als het aan Tammy Groosman-Schol- ten en Margreet Havenaar uit Goes ligt. Pop-Up markt, zaterdag 20 december van 12.00 tot 18.00 uur in de Grote Kerk, Singelstraat 21 in Goes. www.facebook.com/Popupteamgoes In 2007 waren er nog 1400 zuive re ooien en 70 rammen, verspreid over negen kuddes. Ongeveer 25 rammen circuleren in een zogeheten rammenpool. Dat betekent dat ze rouleren tus sen de kuddes om inteelt te voor komen. De Stichting Zeldzame Huisdierras sen (SZH) maakt zich sterk voor het behoud van het Heideschaap in Nederland. GOES - De aanleg van een beweegtuin in Goes-Zuid is deze week begonnen. Dat gebeurt in twee fasen. De eerste komt achter het nieuwe woonzorgcen trum Sint Maarten in de Groe van Ter Weel aan de Beukenstraat. De tweede fase volgt na het gereedkomen van Abbekindershof (nieuwbouw somatiek van Zorggroep Ter Weel), in het groene middengebied tussen de gebouwen. In de eerste fase wordt binnen de contouren van de beschutte binnentuin ze ven beweegtoestellen geplaatst langs de bestaande paden. In totaal komen er ongeveer dertien toestellen, geschikt voor buitenfitness. De beweegtuin wordt vrij toegankelijk en vanaf januari wordt hier door Fitality Sport en Zorg groep Ter Weel een beweegprogramma aangeboden aan ouderen uit Goes-Zuid en cliënten van Zorggroep Ter Weel. foto Mechteld Jansen door Marcel Modde MIDDELBURG - De Europese pot voor plattelandsprojecten in Zee land (POP2) is bijna leeg. Gedepu teerde Staten hebben op de val reep van het subsidiejaar in totaal 140.000 euro toegekend aan zeven projecten verspreid over de provin cie. Zestien aanvragen in de ein dronde zijn afgewezen. wmiè Goes - Middelburg - Roosendaal - Sluis - Vlissingen Middelburg Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57