Naaktloper in achtertuin heeft bewoonster flink doen schrikken Laatste subsidie project platteland is verdeeld Zeeuwland voert zeer gematigd huurbeleid Veere sluit Green Deal voor schone stranden 28 SCHOUWEN-DUIVELAND BREICAFE Jong of oud, ervaren of gevorderd, iedereen met een handwerkje is welkom in het breicafé. De Hamer werd 's nachts wakker van meerdere doffe klappen. Ze besloot daarop samen met haar hondjes naar beneden te lopen om poolshoogte te nemen. „Het keukenlicht was nog aan en daar om zag ik die bloedende man in mijn tuin zitten. Ik ben me echt helemaal rot geschrokken. Ik ben als een malloot tegen hem gaan schreeuwen, zodat hij weg zou gaan. Het kwam niet aan, hij was helemaal van het padje af. Hij heeft alleen maar gezegd dat hij op zoek was naar zijn baas. De man was duidelijk ergens door on der invloed." Nadat de politie de man arresteer de heeft De Hamer geen oog meer dichtgedaan. „De ruit van mijn bijkeuken was kapot. Bij elk geluid dat ik hoorde was ik bang dat er iemand naar binnen zou ko- men. Bovendien stond de politie al vroeg weer op de stoep om on derzoek te doen." De Hamer besloot haar winkel maandag een dagje dicht te hou den om op te ruimen. „Er lag glas, ik moest een nieuwe ruit bestel len en verschillende muren wa ren besmeurd met bloed. Al met al was het een hele nare ervaring waar ik waarschijnlijk nog wel even last van heb. Gelukkig had hij het niet op mij gemunt, hij had net zo goed bij een ander over de schutting kunnen klim men. Ik ken hem van gezicht. Zijn vriendin is vanochtend langs geweest met een bloemetje." De zeven projecten krijgen ieder 20.000 euro. Het gaat om opwaar dering van het dorpshuis in Nis- se, herbouw van het Varkenskot in Gapinge, reconstructie en aan leg van een fietspad langs de Ram- mekensweg in Ritthem, aanleg van een recreatief fietspad in de Clingse bossen, een bijdrage aan de verbouwing van de Nicolaas- kerk in Kortgene, de opzet van de Bevrijdingsroute Zeeuws-Vlaan deren en Midden- en Noord-Zee land, 'verfrissen en vergroenen' van het toeristentreintje en de maritieme wandeling in Terneu- zen. Het totale Europese PoP2-budget besloeg 16,12 miljoen euro. Eind 2012 was daarvan 15,97 miljoen verdeeld over uiteenlopende pro jecten. Nu de laatste 140.000 euro is toegekend, resteert nog een klei ne vijf mille in de subsidiepot. Dat is het voornemen, zoals dat is verwoord in de meerjarenbegro ting. „Wij voeren een zeer gema tigd huurbeleid," zegt directeur Antoine de Ceuster als toelich ting op de gisteren gepresenteer de begroting. „De meeste van onze klanten zijn er de afgelopen jaren niet op voor uit gegaan. Er wordt beknibbeld op pensioenen en de lonen zijn bevroren." De overheid ontziet de wooncor- poraties zelf ook niet. „De ver huurdersheffing bedraagt vol gend jaar voor ons 2,1 miljoen eu ro," vertelt De Ceuster. „Als ant woord hierop zegt de overheid dat we naar onze kosten moeten kijken en dat we ruimte krijgen voor huurverhoging. Dat eerste hebben we inmiddels gedaan. Dat laatste doen we zeer beperkt." Maar de extra huurverhoging voor huishoudens met een inko men van meer dan 43.000 euro, blijft volgend jaar gehandhaafd. „Omdat de overheid de nieuwe methode, de huursombenade- ring, nog niet voor elkaar heeft." Andere zaken waarmee Zeeuw land de portemonnee van haar huurders ontziet, zijn nieuw bouw, isolatie en zonnepanelen. De Ceuster: „De helft van wat wij investeren is onrendabel. Een huis van twee ton verhuren we alsof het een ton heeft gekost. Die aanvangsverliezen dragen we sa men als vereniging." Verder geeft Zeeuwland huurders de mogelijkheid zonnepanelen op het dak te leggen. „Kost de men sen 12 euro per maand en het le vert ze een besparing op van 24 euro per maand." De Ceuster: „En tenslotte gaan we vanaf 2016 het regulier onder houd combineren met energiebe sparende maatregelen. Daar trek ken we 1,5 miljoen per jaar voor uit en ook dat leidt tot een lagere energierekening." Zeeuwland begroot voor 2015 een negatief resultaat van 1,5 miljoen. Dat wordt veroorzaakt door verlie zen op nieuwbouw. Dat is een afspraak waarin het Rijk, veertien kustgemeenten en diverse organisaties laten zien wat ze nu en in de nabije toe komst doen om de stranden schoon te houden. De Stichting Strandexploitatie Veere (SSV) tekent het convenant namens de gemeente. Lucas Fransen van de strandex ploitatie: „Onze stranden zijn al superschoon, maar hiermee ge ven we een signaal af dat we dat zo willen houden en ons blijven inzetten. Niet meedoen was dus geen optie. We zijn het ook een beetje aan onze stand verplicht. Bovendien kun je zo meeliften met initiatieven van anderen en van elkaar leren. Er zijn altijd ver- beterpunten." Hoewel een strandopruimactie vo rig weekend nauwelijks respons opleverde, heeft Fransen toch ver trouwen in particuliere initiatie ven. „Kijk maar hoe goed 'Doe mee, Verlos de zee' met strandjutten en de houten jutbakken is aange slagen. Dat loopt prima." ZIERIKZEE - Gaby (14) wilde graag een nieuwe col, want de oude was kapot. „Dan moet je hem zelf maar maken", zei haar moeder en dus nam ze haar dochter, die gis termiddag niet naar school hoef de, voor de tweede keer mee naar het breicafé in het MFC in Zierik zee. Carien van IJsseldijk is de initia tiefneemster voor het breicafé dat sinds deze maand eens in de twee weken gehouden wordt. Carien: „Ik ben in februari van dit jaar be gonnen met één bijeenkomst per maand. Daar kwamen toen zo'n zes personen op af. Net voor de zomervakantie hebben we hier zelfs een keertje met zijn tweeën gezeten. Toen heb ik me wel even afgevraagd voor wie ik het nu ei genlijk deed, maar vanaf septem ber kwamen er steeds meer men sen bij. Ik denk door mond-tot mondreclame en berichtgeving in de media. Uiteindelijk bleek één keer in de maand een breicafé ook niet genoeg. Mensen bleven te lang zitten met vragen waar door ze thuis niet verder konden met hun handwerk. En dat ter wijl het juist de bedoeling is dat ze elkaar hier weer op weg kun nen helpen." Ik ben gaan breien omdat ik vier schapen heb en iets nuttigs wilde doen met de wol Dat lijkt te werken, want de onge veer vijftien bijeengekomen da mes werken soms nauw samen om hun handwerkjes te perfectio neren. Zo ook Ella die naar eigen zeggen aan een ambitieus haak werkproject is begonnen. „Ik maak versieringen voor in de staarten van paarden voor de Strao. Ik heb het patroon uit een oud boekje gehaald. Haken kon ik al wel, maar de uitdaging zit 'm nu in het maken van krullen. Ik Ook beginner is door Wendy de Jong ZIERIKZEE - Sanne de Hamer van Nobel Specialiteiten in Zierikzee kreeg de schrik van haar leven toen ze in de nacht van zondag op maandag rond 03.15 uur een naak te, bebloede man in de tuin van haar winkel/woning aan de Lange Nobelstraat aantrof. De politie re kende de dertigjarige Zierikzeeën- aar in. door Marcel Modde MIDDELBURG - De Europese pot voor plattelandsprojecten in Zee land (POP2) is bijna leeg. Gedepu teerde Staten hebben op de val reep van het subsidiejaar in totaal 140.000 euro toegekend aan zeven projecten verspreid over de provin cie. Zestien aanvragen in de ein dronde zijn afgewezen. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De huurprijzen bij wo ningbouwvereniging Zeeuwland stijgen de komende drie jaar met 2,5 procent (inflatie plus een half procent) en de jaren daarna met 2 procent. Woningbouwvereniging Zeeuwland verhoogt de komende drie jaar de huren met 2,5 procent door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - De Veerse stranden sco ren hoog als het gaat om schone stranden. Toch sluit de gemeente een nieuwe overeenkomst: de Green Deal Schone stranden. Tamara (links) laat een van de andere deelnemers in het breicafé een poncho de wol van haar vier schapen, foto's Dirk-Jan Gjeltema door Wendy de Jong Tamara passen die ze zelf heeft gemaakt van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50